Będzie podatek dla flipperów. Lewica złożyła projekt ustawy w Sejmie

Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy antyflipperskiej, który ma ograniczyć zjawisko spekulacji mieszkaniami. Te przepisy zapowiedziała niedawno w wywiadzie dla Interii wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat, kandydatka w wyborach na prezydenta Warszawy. Zdjęcie

Bedzie Podatek Dla Flipperoacutew Lewica Zlozyla Projekt Ustawy W Sejmie 6b1eec9, NEWSFIN

Lewica przedstawiła zapowiedziany przez Magdalenę Biejat projekt opodatkowania flippingu. /Magdalena Pasiewicz i Marek Bazak /East News Reklama

– Złożyliśmy dzisiaj ustawę antyflipperską – ustawa ma na celu zniechęcenie flipperów do ich działalności, obniżenie jej opłacalności. Chcemy uwolnić rynek od szkodliwych spekulacji, która w innych obszarach jest zakazana. Mieszkanie jest wyjątkowym dobrem, które musi być chronione – poinformowała Magdalena Biejat, wicemarszałek Senatu z Lewicy.

„Projekt został przygotowany przez organizację „Miasto jest Nasze”. Wreszcie! „Do Sejmu trafiła dziś napisana przez nas ustawa antyflipperska. Poparła ją Magdalena Biejat i cały klub Lewicy. Liczymy na poparcie tego projektu ponad podziałami. Mieszkanie to szczególne dobro, które musi być chronione przed spekulacjami i sztucznym podbijaniem cen przez flipperów. Tego oczekują dziś tysiące młodych ludzi, którzy przegrywają z flipperami walkę o własne mieszkanie” – poinformowali na Twitterze aktywiści tej organizacji.

Reklama Zdjęcie

Bedzie Podatek Dla Flipperoacutew Lewica Zlozyla Projekt Ustawy W Sejmie 2580572, NEWSFIN

/Lewica /

Szybka sprzedaż mieszkania, wyższy podatek

Kilka dni temu taki projekt Biejat zapowiedziała w wywiadzie dla Interii. Tarcza antyflipperska ma opodatkować wyżej podatkiem od czynności cywilnoprawnych transakcje, w których mieszkanie jest odsprzedawane w relatywnie krótkim czasie. Dziś podstawowa stawka wynosi 2 proc. Jeżeli będzie kupowane i odsprzedawane w ciągu roku, będzie to 10 proc. podatku, w ciągu 2 lat 6 proc., w ciągu 3 lat 4 proc.

Drugie rozwiązanie zawarte w projekcie dotyczy opodatkowanie samych flipperów. To znaczy, jeżeli osoba w ciągu 5 lat kupi więcej niż dwa mieszkania będzie płaciła wyższe stawki podatku.

Będzie to 3 proc. w przypadku trzeciej umowy sprzedaży, 4 proc. w przypadku czwartej umowy, 5 proc. w przypadku piątej i kolejnej. 

Zjawisko flippingu, czyli zarabiania na kupowaniu i szybkiej odsprzedaży mieszkań po wyższej cenie to tylko cząstka problemu. W Polsce w ostatnich latach narosło zjawisko kupowania inwestycyjnego mieszkań i trzymania ich licząc na dalszy wzrost wartości. Mimo różnych zapowiedzi poprzedni rząd nie ograniczył lokowania oszczędności przez zamożne osoby w mieszkania. 

Największa skala miała miejsce w latach boomu, czyli 2020-2021 kiedy około 80-100 tys. osób rocznie kupowało mieszkania inwestycyjnie. Biejat pytana w wywiadzie dla Interii, o zasadność wprowadzenia podatku katastralnego od wysokich kwot ulokowanych w ten sposób, zadeklarowała, że jej zdaniem do rozważenia jest wprowadzenie podatku katastralnego na przykład od 3 mieszkania. 

Monika Krześniak-Sajewicz

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 73: (Nie)widzialna ręka rynku. Spór trwa, kto ma rację? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *