Rozmowa o pracę. Jak zrobić dobre wrażenie na rekruterze

Początek rozmowy o pracę to krótka, ale kluczowa chwila, która ma często duży wpływ na wynik całego procesu. Serwis CNBC Make It poprosił eksperta, który przeprowadził kilkadziesiąt tysięcy takich rozmów, o wskazanie najlepszych sposobów na to, by z miejsca zrobić wrażenie na rekruterze.

Rozmowa O Pracę Jak Zrobić Dobre Wrażenie Na Rekruterze 415313b, NEWSFIN

Dopytywanie o wynagrodzenie w pierwszych minutach spotkania to jeden z "najszybszych sposobów, aby źle rozpocząć rozmowę kwalifikacyjną" – uważa ekspert (Getty Images, FG Trade)

„Aby przyciągnąć uwagę rekrutera, warto już na samym początku prezentować przyjazną, pewną siebie oraz profesjonalną postawę” – podkreśla William Vanderbloemen, dyrektor generalny Vanderbloemen Search Group. Jak podkreśla serwis CNBC Make It, w swojej karierze Vanderbloemen rozmawiał z ponad trzydziestoma tysiącami kandydatów. Oto rady, jakich udzieliłby tym, którzy chcą zrobić dobre wrażenie na rekruterach podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dotyczą bardzo podstawowych kwestii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekrutacja przed lotem w kosmos. Sześć etapów w półtora roku

1. Ubierz się odpowiednio

Rozmowa kwalifikacyjna, niezależnie od tego, czy odbywa się stacjonarnie, czy też online, jest rozmową formalną. „Musisz ubrać się w sposób odpowiedni do stanowiska, na które aplikujesz” – radzi Vanderbloemen.

Ekspert podpowiada, by w razie wątpliwości zajrzeć na fotografie zamieszczane na stronie internetowej czy w profilach społecznościowych firmy. Dzięki nim możemy zorientować się, w jaki sposób pracownicy ubierają się do biura lub – jeśli firma działa w trybie zdalnym – na spotkania organizowane twarzą w twarz.

Zobacz także:

"Co byś zrobił, widząc, że kolega kradnie coś z pracy?". Oto co rekruter chce usłyszeć, jeśli zada ci takie pytanie

2. Zrób dokładny research

Większość kandydatów ma podstawowe informacje na temat stanowiska, na które aplikuje. Niewielu jednak decyduje się pójść o krok dalej i zdobyć np. wiedzę na temat najnowszych osiągnięć firmy lub osoby, z którą rozmawia – zauważa CNBC.

Jeśli w ciągu pierwszych 5-10 minut rozmowy pokażesz rekruterowi, że poświęciłeś trochę czasu na zapoznanie się z firmą, wiele na tym zyskasz – mówi Vanderbloemen. – Rynek pracy jest tak dynamiczny, że prawdziwy sukces osiągają ci, którzy są naprawdę zainteresowani i nieustannie dowiadują się nowych rzeczy – dodaje ekspert.

Zobacz także:

Jeff Bezos zatrudnił ją z miejsca, potem pracowała w Google. Podpowiada, jak zrobić na rekruterach natychmiastowe wrażenie

3. Nie zaczynaj od pieniędzy

Jak twierdzi Vanderbloemen, dopytywanie o wynagrodzenie w ciągu pierwszych kilku minut spotkania z rekruterem jest jednym z „najszybszych sposobów, aby źle zacząć” rozmowę kwalifikacyjną. „Wielu kandydatów popełnia ten błąd” – dodaje.

Ekspert sugeruje, by poczekać, aż druga strona sama podniesie tę kwestię. Wcześniej warto zapoznać się z zarobkami obowiązującymi na danym stanowisku, korzystając z darmowych kalkulatorów wynagrodzeń online.

Jeśli jednak dojdziesz do drugiej lub trzeciej rundy rozmowy kwalifikacyjnej, a temat wynagrodzenia nadal nie zostanie wspomniany, porusz go pod koniec spotkania – czytamy.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *