Inflacja pod kontrolą? „Nie ma ku temu żadnych przesłanek”

Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, powiedziała, że nie ma żadnych przesłanek, że inflacja jest w Polsce pod kontrolą.

Inflacja Pod Kontrolą Nie Ma Ku Temu żadnych Przesłanek D5ef69d, NEWSFIN

Zdaniem członkini RPP inflacja nie jest pod kontrolą (PAP, Marcin Obara, Radek Pietruszka)

„Nie mamy żadnych przesłanek, że inflacja jest pod kontrolą w Polsce. Mamy za to mnóstwo dowodów na to, że nie jest pod kontrolą w gospodarkach o niższej inflacji, w fazie niższej koniunktury i o oczekiwaniach inflacyjnych zakotwiczonych w celu inflacyjnym tych krajów” – napisała Tyrowicz na Linkedinie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skutki obniżki stóp procentowych. "Dojście do celu w 2025 r. może się nie wydarzyć"

Członkini RPP dodała, że lista zaczyna się od strefy euro, UK, Kanada, a podobnie niepokojąco uporczywa jest inflacja w USA.

Osłabienie koniunktury gospodarczej na świecie ma w pewnej części charakter systemowy, a nie cykliczny. Związane jest z przesunięciem konsumpcji w kierunku usług oraz transformacją energetyczną. Zaistniałoby niezależnie od zacieśnienia w polityce pieniężnej. Polityka pieniężna dokłada do tej układanki jakieś klocki, ale dalece nie wszystkie” – dodała.

Zobacz także:

Gospodarka woła o pomoc. Są najnowsze dane ze strefy euro

Obniżenie stóp procentowych w Polsce

We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obniżyła stopy procentowe o 75 pb., w tym referencyjną do 6,0 proc., podczas gdy rynek spodziewał się cięcia o 25 pb. do 6,50 proc. dla głównej stopy.

Podczas czwartkowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że jeśli CPI będzie szybko zmierzać w kierunku 5 proc., to stopy będą dalej spadać. Jak wskazał, cięcie stóp o 75 pb. to odpowiedź na mocniejszą od oczekiwań skalę spadku inflacji i pogorszenia koniunktury.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *