Nowe taryfy na prąd. Energa Obrót oszacowała straty

Energa poinformowała, iż pogorszenie wyniku spółki w II połowie 2024 roku, na skutek decyzji prezesa URE dotyczącej zatwierdzenia nowej taryfy na prąd, szacowane jest na około 350 mln zł. Cena sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców w grupach taryfowych G na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. jest na poziomie średnio 623 zł za MWh. Zdjęcie

Nowe Taryfy Na Prad Energa Obroacutet Oszacowala Straty 796c1d5, NEWSFIN

Energa oszacowała, iż pogorszenie wyniku spółki w II połowie 2024 roku, na skutek decyzji prezesa URE dotyczącej zatwierdzenia nowej taryfy na prąd, szacowane jest na około 350 mln zł /Wojciech Stróżyk /Reporter Reklama

Energa nie zawiąże w Energa Obrót dodatkowej rezerwy na umowy rodzące obciążenia, z zastrzeżeniem, że w II półroczu 2024 r. szacowana strata na taryfie G to ok. 350 mln zł – podała Energa w komunikacie. 

Nowa taryfa na prąd. Energa Obrót szacuje stratę

Jak napisano w komunikacie, „po analizach opartych o prognozy dla całego okresu taryfowego 1 lipca 2024 – 31 grudnia 2025, spółka informuje o braku konieczności zawiązania w Energa Obrót S.A. dodatkowej rezerwy na umowy rodzące obciążenia z zastrzeżeniem, że pogorszenie wyniku spółki w II połowie 2024 r. na skutek powyższej decyzji prezesa URE szacowane jest w wysokości około 350 mln zł”.

Reklama

Jak podano, powyższe szacunki oparte są na dotychczas zakontraktowanym przez Energa Obrót wolumenie i cenie energii elektrycznej dla odbiorców w grupach taryfowych G dla podanego wyżej okresu taryfowego oraz prognozach dotyczących przyszłej kontraktacji. 

To kolejna spółka, która zareagowała na decyzję prezesa URE stosownymi szacunkami. W środę Polska Grupa Energetyczna (PGE) oszacowała, że jej strata na taryfie G w drugim półroczu 2024 roku ma wynieść ok. 550 mln zł.

Nowe taryfy na prąd zostały zatwierdzone przez URE 28 czerwca. Urząd podał informację, że zatwierdził wnioski o zmianę taryf złożone przez spółki PGE, Enei, Energi i Taurona. Nowe taryfy będą obowiązywać do końca 2025 roku.

Średni poziom taryf na prąd w drugiej połowie 2024 i w 2025 roku wyniesie 622,80 zł netto za 1 MWh – podał URE. Będą to taryfy niższe niż obowiązywały w pierwszej połowie roku.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *