ZUS przyjął prawie 180 tys. wniosków. 500 plus zwiększy o 400 zł żłobkowego

Żłobkowe w wysokości 400 zł obok 500 plus to kolejne świadczenie przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Beneficjenci mogą starać się o 400 zł na opłacenie żłobka dla dziecka. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina o pieniądzach, które czekają na polskich rodziców. Właśnie opublikowano dane, które wskazują, że w 2022 roku pomoc finansowa popłynęła do niemal 180 tys. polskich rodzin. Wniosek o żłobkowe można złożyć przez telefon z aplikacją mZUS. Zdjęcie

Zus Przyjal Prawie 180 Tys Wnioskoacutew 500 Plus Zwiekszy O 400 Zl Zlobkowego 725b58d, NEWSFIN

ZUS przyjął prawie 180 tys. wniosków. 500 plus zwiększy o 400 zł żłobkowego /123RF/PICSEL

Reklama

 • Żłobkowe to 400 zł comiesięcznego świadczenia dla rodziców.
 • Pieniądze można przyjmować obok 500 plus, jednak ZUS nie wypłaca kwoty bezpośrednio do ręki.
 • Wniosek o świadczenie żłobkowe złożyć można tylko elektronicznie.

Świadczenie żłobkowe z ZUS to dofinansowanie do żłobka dla dziecka i innych form odpłatnej opieki. Pieniądze można otrzymać również w wypadku przebywania dziecka w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Świadczenie to zostało wprowadzone ustawą o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Dla kogo żłobkowe? 400 zł dostaniesz tylko do określonego wieku dziecka

Świadczenie żłobkowe przysługuje tym dzieciom, których rodzice nie otrzymują na swoje pociechy rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Pieniądze mogą zostać przeznaczone także na inne cele niż żłobek. Żłobkowe można przeznaczyć także na opłacenie klubu dziecięcego lub u dziennego opiekuna.

Świadczenie przysługuje w wypadku gdy:

 • jesteśmy rodzicami dziecka, opiekunami prawnymi lub osobą, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
 • dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki dziennego opiekuna,
 • nie otrzymujemy na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

Żłobkowe i 500 plus. ZUS zabrał głos w sprawie

Ze względu na to, że zarówno 500 plus i 400 zł żłobkowego to świadczenia na dzieci, są ze sobą kojarzone – drugie świadczenie bywa nawet na modłę pierwszego nazywane 400 plus. ZUS wskazuje w swoim najnowszym komunikacie, że nie ma problemu, by pobierać jedno obok drugiego.

– 400 złotych dofinansowania do pobytu w żłobku dostaną rodzice po wysłaniu elektronicznego wniosku do ZUS. To środki, które można dostawać pomimo tego, że pobiera się 500 plus – przekazał ZUS w komunikacie.

ZUS w tym samym piśmie ujawnił liczbę beneficjentów programu w 2022 roku. Jak przekazała instytucja, złożone zostały 178 163 wnioski, a żłobkowe w końcu trafiło do 139 890 dzieci. Kwota wsparcia wyniosła 295,8 mln zł.

Jakie warunki na świadczenie żłobkowe? ZUS po ich spełnieniu wysyła pieniądze

400 zł dofinansowania na dziecko nie jest wypłacane każdemu rodzicowi i na zawsze. Ze świadczenia żłobkowego skorzystać można tylko, gdy nasze dziecko jest:

 • pierwsze i jedyne w rodzinie;
 • pierwsze w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko otrzymujesz RKO;
 • drugie i kolejne w rodzinie, jeśli ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które ZUS przyznał RKO i pobieraliśmy RKO w łącznej przysługującej wysokości.

Wniosek o 400 zł żłobkowego można złożyć niezależnie od tego, jakie inne świadczenia na pociechy dostajemy i ile zarabiamy. Co ważne, świadczenie żłobkowe nie jest wypłacane do ręki, a ZUS bezpośrednio dofinansowuje pobyt dziecka we wskazanym we wniosku miejscu.

Podkreślmy też, że 400 zł świadczenia żłobkowego to maksymalny wymiar świadczenia. Rodzice wnioskujący o dofinansowanie mogą otrzymać mniej – 300 zł czy 200 zł świadczenia.

Ile świadczenia żłobkowego? 400 plus to wcale nie zawsze jest 400 zł

Maksymalna kwota dofinansowania żłobka to 400 zł miesięcznie. Rodzice nie dostaną więcej pieniędzy niż wynosi opłata, jaką ponoszą za pobyt dziecka w żłobku. Jeśli więc żłobek kosztuje nas na przykład 300 zł miesięcznie, to właśnie tyle otrzymamy.

Co warto zaznaczyć, dofinansowanie żłobka w przeciwieństwie do 500 plus nie jest wypłacane beneficjentom. Zamiast tego pieniądze są przelewane bezpośrednio na rachunek bankowy instytucji, która zajmuje się dzieckiem. 

Gdzie wniosek po żłobkowe?

Wniosek o żłobkowe złożyć można wyłącznie drogą elektroniczną. Dotąd ZUS, który zajmuje się rozpatrywaniem wniosków o świadczenie żłobkowe oraz wypłatą 400 plus, dopuszczał składanie wniosków przez: 

 • PUE ZUS,
 • portal Emp@tia,
 • bankowość elektroniczną,
 • aplikację mZUS na telefon.

Kiedy wniosek o dofinansowanie żłobka? Do ZUS możemy zgłosić się tylko w określonym czasie

Ustawodawca dopuszcza złożenie wniosku o 400 plus do ZUS dopiero od dnia rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka lub innej instytucji opieki. Należy jednak pamiętać, że rodziców obowiązuje termin 2 miesięcy.

Jeśli w ciągu 2 miesięcy od pójścia dziecka do żłobka rodzice malucha złożą wniosek, dostaną wypłaty z wyrównaniem. Jeśli jednak wniosek wpłynie po okresie 2 miesięcy od rozpoczęcia korzystania z instytucji opieki, świadczenie żłobkowe dostaną dopiero od dnia złożenia wniosku.

Przemysław Terlecki 

Masz wpływ na przyszłość serwisu Interia Biznes. Czekamy na Twój głos!  >>> WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *