Wakacje kredytowe zostaną przedłużone? „Ogłosimy to przed wyborami”

Rząd zastanawia się nad przedłużeniem na przyszły rok tzw. wakacji kredytowych. Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział, że decyzja zapadnie w ciągu najbliższych dni i zostanie ogłoszona jeszcze przez wyborami. Zdjęcie

Wakacje Kredytowe Zostana Przedluzone Oglosimy To Przed Wyborami 5bcf980, NEWSFIN

Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiada, że decyzja w sprawie przedłużenia tzw. wakacji kredytowych zapadnie w ciągu kilku dni /Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto /AFP

Reklama

Ogłosimy to oczywiście przed wyborami, natomiast jeśli będzie to wymagało zmian legislacyjnych, to nie da się tego wprowadzić przed wyborami

Wiceminister Artur Soboń o ew. przedłużeiu wakacji kredytowych

W ciągu najbliższych dni, przed wyborami, będzie ogłoszona decyzja dotycząca wakacji kredytowych – powiedział w poniedziałek w Polsat News wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że nie wyklucza przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność w przyszłym roku.

Wiceszef resortu finansów pytany był w poniedziałek w Polsat News o to, kiedy zapadnie decyzja ws. wakacji kredytowych.

„Ogłosimy to oczywiście przed wyborami, natomiast jeśli będzie to wymagało zmian legislacyjnych, to nie da się tego wprowadzić przed wyborami” – zastrzegł minister Artur Soboń. Przypomniał, że rok bieżący to czas, „w którym Polacy z tego dobrodziejstwa często korzystają”.

Rozmowa Interii. Walder Buda o ew. przedłużeniu tzw. wakacji kredytowych

Zerowy VAT na żywność na dłużej? Rząd tego nie wyklucza

Wiceminister finansów pytany był także o ewentualne przedłużenie tarcz antykryzysowych. Przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że pod koniec roku będzie decyzja m.in. o tym, czy kontynuować zerowy VAT na żywność.

„Przed przyjęciem budżetu państwa na 2024 r. musimy zdecydować o tym, czy kontynuować zerową stawkę VAT na żywność, czego nie wykluczam” – wskazał Soboń.

Pod koniec sierpnia premier Mateusz Morawiecki powiedział, że decyzja dotycząca przedłużenia wakacji kredytowych zapadnie do końca pierwszej połowy września. Wskazywał, że jeśli taka decyzja zapadnie, to będzie rekomendował odpowiednim instytucjom zastosowanie kryteriów dochodowych.

Zadłużeni Polacy chętnie skorzystali z tzw. wakacji kredytowych

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom weszła w życie pod koniec lipca 2022 r. Wprowadziła ona tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r.

Zerowa stawka na żywność obowiązuje tylko do końca roku

Zerowa stawka na żywość została wprowadzona ustawą uchwaloną przez Sejm 13 stycznia 2022 r., która weszła w życie od 1 lutego 2022 r. Był to element drugiej Tarczy Antyinflacyjnej, w ramach której zostały obniżone stawki VAT na paliwa czy prąd. Obniżki podatków związane z nośnikami energii wygasły z końcem 2022 r., stawka VAT na żywność obowiązuje do końca 2023 r.

***

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *