Wakacje kredytowe tylko dla potrzebujących. To postulują banki

Sektor bankowy chce ograniczeń w kolejnej turze wakacji kredytowej. Na czwartkowej konferencji wskazywał tak prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek. ZBP jest za tym, by ewentualne wakacje kredytowe były ograniczone tylko do osób mających problemy ze spłatą rat. – Liczymy, że ten próg będzie realny i ograniczał się do osób, które faktycznie potrzebują pomocy – powiedział Białek na konferencji. Zdjęcie

Wakacje Kredytowe Tylko Dla Potrzebujacych To Postuluja Banki 60a15e7, NEWSFIN

Wakacje kredytowe tylko dla osób mających problem ze spłatą – to postuluje ZBP /123RF/PICSEL

Reklama

W 2024 roku posiadacze kredytu hipotecznego także mogą liczyć na wakacje kredytowe – wynika z zapowiedzi rządu. O tym, że rząd przedłuży wakacje na przyszły rok informował w połowie września premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polsat News. 

Prezes Rady Ministrów dodał, że w tym roku będzie obowiązywał próg dochodowy. 

Wakacje kredytowe nie dla wszystkich. To proponuje ZBP

Na takie rozwiązanie liczy też sektor bankowy, wynika z wypowiedzi prezesa ZBP Tadeusza Białka z czwartkowej konferencji prasowej. Związek zrzeszający polskie banki postuluje, by wakacje kredytowe były ograniczone tylko do osób mających problemy ze spłatą rat.

– Związek Banków Polskich postuluje, by ewentualnie przedłużone wakacje kredytowe ograniczone były tylko do osób mających problemy finansowe z obsługą raty – poinformował Białek. – Liczymy, że ten próg będzie realny i ograniczał się do osób, które faktycznie potrzebują pomocy – powiedział Białek na konferencji, odnosząc się do zapowiedzi premiera.

Według ZBP kryterium dochodowe powinno być spójne z regułą przyznawania wsparcia finansowego z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, czyli ograniczenia wakacji do osób mających problemy finansowe z obsługą raty.

Rząd zapowiada przedłużenie wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe mają być przedłużone na cały 2024 rok. – Ta decyzja już jest, mogę ją przekazać – wakacje kredytowe przedłużamy na cały przyszły rok, tylko wdrażamy kryterium dochodowe – mówił premier w rozmowie z Polsat News. 

Nad określeniem progu dochodowego dot. wakacji kredytowych pracuje obecnie Komisja Nadzoru Finansowego – wskazał w ubiegłym tygodniu Mateusz Morawiecki. – Poleciłem opracowanie kryteriów dochodowych, które będą sprawiedliwe – dodał.

Obecnie w ujęciu wartościowym wakacjami kredytowymi objętych jest około 72 proc. kredytów, które mogą być objęte tym programem. Jak wielokrotnie wskazywał sektor bankowy, kryteria programu dotychczas pozwalały z wakacji kredytowych korzystać także kredytobiorcom, którzy nie mieli problemów ze spłatą rat. Wiązały się za to z milionowymi stratami dla polskich banków.

Wakacje kredytowe – co trzeba wiedzieć o rozwiązaniu

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone w połowie 2022 roku. Były reakcją na gwałtowny wzrost rat po serii podwyżek stóp procentowych. Ze znaczącymi podwyżkami musiały się liczyć zwłaszcza osoby, które wzięły kredyt w okresie rekordowo niskich stóp z czasów pandemii. 

Z funkcjonującej w ubiegłym i w bieżącym roku możliwości zawieszenia spłaty rat mogli jednak korzystać posiadacze kredytu w złotym bez względu na dochód i wartość zakupionej nieruchomości. 

Dzięki wakacjom kredytowym posiadacze zobowiązania mogli zawiesić spłatę łącznie ośmiu rat – czterech w 2022 i czterech w 2023 roku. Cały czas działa też Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, z którego mogą korzystać osoby w trudnej sytuacji finansowej, gdy rata przekracza połowę dochodów gospodarstwa domowego. To właśnie z kryteriami uprawniającymi do skorzystania ze wsparcia tego funduszu powinny być skorelowane wymagania do wakacji kredytowych w 2024 roku – postuluje ZBP. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *