Podatek od wygranej zmniejszy twoją nagrodę. Tyle musisz oddać skarbówce

Podatek od wygranej potrafi zepsuć humor. Prawo jest jednak nieubłagane – wygraną trzeba podzielić się z fiskusem i to nie tylko pieniędzmi. Założenia podatku od wygranej są takie, że skarbówka zabierze 1/10 naszej nagrody, ale nie zawsze sprawa polega na zmniejszeniu nagrody pieniężnej o taką właśnie część. Jaki jest podatek od wygranej konkretnie i jak dokładnie wygląda stojący za nim mechanizm? Czy zawsze musimy dzielić się ze skarbówką?

Zdjęcie

Podatek Od Wygranej Zmniejszy Twoją Nagrodę Tyle Musisz Oddać Skarboacutewce C57b3dd, NEWSFIN

Kiedy trzeba zapłacić podatek od wygranej? Wyjaśniamy zasady rozliczeń ze skarbówką /123RF/PICSEL

Reklama

  • Podatek od wygranej zwykle wynosi 10 proc. od nagrody pieniężnej lub wygranej rzeczowej.
  • Opłaceniem podatku zajmuje się organizator konkursu. W wypadku nagród rzeczowych czasem trzeba zapłacić za wygraną, zanim zostanie ona wydana.
  • Jaki jest podatek od wygranej często zależy też od charakteru konkursu lub okoliczności zwycięstwa. W niektórych wypadkach trzeba zapłacić, a w innych nie.

Podatek od wygranej, jaki ściąga ze zwycięzców skarbówka, obowiązuje już od lat. Został on wprowadzony w 1991 roku przy wdrażaniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podpunkt 2. artykułu 30. ustawy wyraźnie wskazuje, co objęte jest taksacją.

Podatek od wygranej pobierany jest od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową.

ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Podatek od wygranej zmniejszy nagrodę. Skarbówka ściągnie 1/10 kwoty

Podatek od wygranej skarbówka pobiera w postaci zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10 proc. otrzymanej nagrody pieniężnej. 

Zwycięzca w tym celu nie musi dokonywać żadnych formalności ze skarbówką. W praktyce jest bowiem tak, że to podmiot odpowiedzialny za wypłacenie nagrody odprowadza do skarbówki odpowiednią kwotę z wygranej.

Jaki jest podatek od wygranej rzeczy? Skarbówce trzeba oddać odpowiednią kwotę

Inaczej ma się sprawa z wygranymi rzeczowymi. W przypadku tego typu wygranej zdarza się, że organizatorzy konkursu lub loterii, którą wygraliśmy, oczekują opłacenia odpowiedniego podatku, jaki następnie powinni przekazać skarbówce, zanim wydadzą nagrodę. 

Wielu może być zdziwionych, że musi zapłacić jeszcze za wygraną rzecz, ale podatek od wygranej nie dotyczy tylko pieniędzy. Nie bez powodu zwykle w wypadku konkursu z nagrodami rzeczowymi podawana jest wartość nagród rzeczowych – łatwiej wtedy obliczyć, ile należy się skarbówce.

Sprawa jednak może okazać się szczególnie problematyczna, gdy na przykład w loterii wygrany został nowy luksusowy samochód. Zapłacenie 10 proc. wartości takiego auta może być wydatkiem nawet na kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na szczęście praktyka pokazuje, że zwykle organizatorzy loterii, w których wygrać można nagrody rzeczowe, dorzucają do wygranej pieniądze w takiej kwocie, która pozwoli od ręki odprowadzić podatek od wygranej do skarbówki.

Finalnie jednak zarówno kwota podatku, nawet jeśli to wygrana rzeczowa, trafia do fiskusa za pośrednictwem organizatora. To także on odpowiada za wypełnienie formularza PIT-8AR, na którym wykazywane są wygrane.

Podatek od wygranej nie zawsze obowiązuje. Skarbówka czasami nic z nagrody nie dostanie

Skarbówka nie zawsze w ramach podatku od wygranej pobiera 10 proc. wartości nagrody. Zastosowanie lub nie podatku od wygranej różni się w zależności od gry w jakiej uzyskana została wygrana. W ten sposób możemy rozróżnić poszczególne kwoty podatku od wygranej płaconego do skarbówki:

  • gry losowe (także loterie fantowe, pieniężne i promocyjne) – podatek od wygranej wynosi 10 proc. od nagrody, ale nie ma konieczności opłacania taksacji, jeśli kwota wygranej wynosi mniej niż 2280 zł,
  • kasyno – podatek od wygranej w tym wypadku nie obowiązuje wcale, ale tylko w wypadku gdy podmiot, w którym wygraliśmy, działa legalnie i najlepiej gdy dokumentuje wygrane, jakie użytkownicy kasyna uzyskali w trakcie gier,
  • konkursy w internecie – w tym wypadku kwota, jaką musimy odprowadzić, zależy od tego, do jakiej grupy docelowej jest kierowany konkurs – jeśli konkurs kierowany był do ogółu, to wygrana poniżej 760 zł jest zwolniona z podatku od wygranej (tak samo jest w wypadku konkursu ze sprzedaży premiowej), ale skierowanie konkursu do określonej grupy i w wypadku, gdy nie wszyscy będą mieli dostęp do strony konkursowej, podatek trzeba zapłacić niezależnie od tego, jaka okazała się wygrana,
  • konkursy w mediach – podatek od wygranej wynosi 10 proc., jeśli kwota nagrody wynosi więcej niż 2000 zł, ale jeśli wygraliśmy właśnie 2000 zł lub mniej – nie musimy płacić skarbówce nic.

Przemysław Terlecki 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. SMR-y w Polsce to megaprojekt. “Napędzą lokalną gospodarkę” INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *