Kredytobiorcy mają powód do radości. Wiadomo, o ile spadną raty

Ekonomiści są zaskoczeni, a nawet zaniepokojeni skalą obniżki stóp procentowych w Polsce, ale posiadaczom kredytów RPP zrobiła dziś spory prezent. Stopy będą niższe o 0,75 pkt proc., a to oznacza odczuwalny spadek rat. Mogą być one niższe nawet o kilkaset złotych.

Zdjęcie

Kredytobiorcy Mają Powoacuted Do Radości Wiadomo O Ile Spadną Raty B80082a, NEWSFIN

Dobre wieści dla posiadaczy kredytów. Raty będą niższe nawet o kilkaset złotych /Artur Szczepański /Reporter

Reklama

Takiej decyzji nikt się nie spodziewał, bo przy ponad 10 procentowej inflacji jednorazowa obniżka jest w skali, która brana była pod uwagę w horyzoncie kilku miesięcy. Raty spadną znacznie bardziej niż można się było spodziewać.

– RPP obniżyła stopę referencyjną do 6 proc., czyli o 0,75 pp. To oczywiście dobra informacja dla osób spłacających kredyty hipoteczne w złotych, bo oznacza spadek wysokość rat. Dla przykładu rata kredytu opartego o WIBOR 3M, na kwotę 300 tys. zł, udzielonego we wrześniu 2021 r. na 30 lat (pozostało do spłaty 336 rat), spadnie z 2 418 zł (czerwiec – sierpień) do 2 371 zł (wrzesień –  listopad) w efekcie spadku stawki WIBOR 3M w ostatnich 3 miesiącach. Decyzja RPP sprawi, że rata spadnie jeszcze bardziej – do 2 218 zł – wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Zdjęcie

Kredytobiorcy Mają Powoacuted Do Radości Wiadomo O Ile Spadną Raty 1f57bb3, NEWSFIN

Raty dla kredytu na 300 tys. zł,. opartego o WIBOR 3M, udzielonego we wrześniu 2021 r. na 30 lat /Expander / Zdjęcie

Kredytobiorcy Mają Powoacuted Do Radości Wiadomo O Ile Spadną Raty 0725ae4, NEWSFIN

Raty dla kredytu na 500 tys. zł,. opartego o WIBOR 3M, udzielonego we wrześniu 2021 r. na 30 lat /Expander / Zdjęcie

Kredytobiorcy Mają Powoacuted Do Radości Wiadomo O Ile Spadną Raty Ceb461e, NEWSFIN

Raty dla kredytu na 700 tys. zł. opartego o WIBOR 3M, udzielonego we wrześniu 2021 r. na 30 lat /Expander /

RPP obniżyła stopy procentowe. Kiedy spadną raty?

Ekspert zastrzega, że aktualizacja oprocentowania kredytów opartych o WIBOR 3M odbywa się raz na 3 miesiące. Oczywiście w przypadku różnych kredytów moment aktualizacji może być zupełnie inny, więc niektórzy odczują spadek raty już za miesiąc, a inni dopiero za kilka miesięcy.

Pomimo obniżki rata kredytu na 300 tys. zł wciąż będzie dużo wyższa niż w początkowym okresie spłaty, gdy wynosiła 1 176 zł. Spadek stóp przełoży się też na limit maksymalnych odsetek jakie można naliczać.

Przy kredytach zaciągniętych na zdecydowanie wyższe kwoty, różnice będą oczywiście większe. Jeśli ktoś w tym samym momencie pożyczył z banku 700 tys. zł, to płacił dotychczas 5643 zł, jeśli miał właśnie aktualizację raty, to wynosi ona 5532 zł (skutek ostatniego spadku WIBOR), ale po cięciu stóp do 6,0 proc. obniży się do 5 176 zł

– Obniżka stóp procentowych spowoduje też obniżenie maksymalnego dopuszczanego przez prawo oprocentowania kredytów z 20,5 proc. do 19 proc. Poza tym banki zapewne obniżą też oprocentowanie lokat – dodaje Sadowski.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Stopy procentowe spadły mocniej od oczekiwań. Jak zmienią się raty kredytów? Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *