„Kredyt 2 proc.” w kolejnym banku. Tym razem dołącza zagraniczny kapitał

Do listy banków oferujących „bezpieczny kredyt na 2 proc.” na mieszkanie dołączył w czwartek mBank – wynika z listy publikowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. To jedenasty bank, który w swojej ofercie będzie miał rządowy program.

Zdjęcie

Kredyt 2 Proc W Kolejnym Banku Tym Razem Dołącza Zagraniczny Kapitał 040070c, NEWSFIN

Do listy banków oferujących „bezpieczny kredyt na 2 proc.” na mieszkanie dołączył w czwartek mBank /123RF/PICSEL

Reklama

mBank to kolejny bank, który będzie oferował „bezpieczny kredyt” na mieszkanie – poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) na swojej stronie internetowej. 

Obecnie na liście publikowanej przez BGK znajdują się: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Ochrony Środowiska, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, mBank, PKO Bank Polski, SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem, VeloBank S.A.

„Bezpieczny kredyt” ma wzięcie. Złożono już dziesiątki tysięcy wniosków

Na dzień 5 września br., Ministerstwo Rozwoju i Technologii informowało, że w ciągu dwóch miesięcy od uruchomienia programu złożono 41 tys. 824 wnioski dotyczące „bezpiecznego kredytu”; zawarto też 5728 umów na kwotę ok. 2,16 mld zł (dane na 31 sierpnia 2023 r.). Średnia kwota bezpiecznego kredytu 2 proc. to obecnie 377 tys. 57 zł. 

„Bezpieczne kredyty” mają być udzielane do 31 grudnia 2027 r. przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK i wprowadzą produkt do swojej oferty. Obecnie to: BOŚ, Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem, a także VeloBank. 

Wsparcie państwa przy zakupie pierwszego mieszkania – na czym polega „kredyt na 2 proc.”?

1 lipca br. w życie weszła ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. „bezpieczny kredyt” z dopłatą państwa do rat, oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii z budżetu państwa. 

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Kwota „bezpiecznego kredytu 2 proc.” nie może przekroczyć 500 tys. zł albo – jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe, (jeśli będą pobierane). Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Kapitał społeczny ważniejszy od pieniędzy z KPO INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *