Klienci straszyli, że przejdą do konkurencji. mBank reaguje, wprowadza nowość

Od jutra klientów eKonta osobistego mBanku obowiązuje nowy, wyższy cennik usług. Drożej będą płacili m.in. za wypłaty z bankomatów. Decyzja wywołała krytykę, a niektórzy klienci zapowiedzieli przejście do konkurencji. Prawdopodobnie pod jej wpływem od jutra mBank oferuje nowe, tańsze „eKonto do usług”. Będą mogli na nie przejść zarówno obecni, jak i przyszli użytkownicy banku. Zdjęcie

Klienci Straszyli Ze Przejda Do Konkurencji Mbank Reaguje Wprowadza Nowosc 4bbab32, NEWSFIN

Klienci straszyli, że przejdą do konkurencji. Bank reaguje, wprowadza nowość /123RF/PICSEL Reklama

mBank ogłosił nowy cennik z wyższymi opłatami za wypłatę pieniędzy. Zgodnie z decyzją, od jutra wypłata gotówki z obcych bankomatów kosztować będzie 5 zł. Do sieci płatnych bankomatów zostaną włączone Euronet i Santander Bank Polska. Z 7 do 10 zł wzrośnie też opłata za kartę do eKonta osobistego. Opłaty nie będzie, jeśli klient wykona transakcje na co najmniej 350 zł.

Bankomaty, Blik i cashback – wszystko w górę

Od jutra też do 18 zł wzrośnie abonament na darmowe wypłaty z bankomatów. Za darmo będzie można wciąż wypłacać pieniądze powyżej kwoty 300 zł (było 100 zł) w bankomatach własnych i Planet Cash. Jeśli kwota będzie niższa, bank pobierze w tych bankomatach, również własnych, 5 zł opłaty. Wypłacenie pieniędzy w kasie sklepu kosztować będzie klientów mBank 2 zł. Zaś za dwa miesiące, od 4 czerwca, przestaną być darmowe wypłaty z bankomatu za pośrednictwem Blika. Za każdą z nich też trzeba będzie zapłacić też 5 zł. 

Reklama

Okazało się też, że nowy cennik i podwyżki nie obejmą klientów mBanku z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. Ta decyzja, mimo że została – jak zapewnia bank – podjęta pod wpływem zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego też wywołała niezadowolenie wśród klientów.  

Bank tłumaczy zmianę cennika inflacją i stawianiem na transakcje bezgotówkowe. Zapewnia, że ci którzy z nich korzystają, nie zauważą różnic w opłatach. Argumenty te nie przekonały jednak klientów i w internecie, głównie w sieciach społecznościowych, rozgorzała dyskusja. Część niezadowolonych ostrzegała w niej, że nie wyklucza likwidacji swoich kont i przejścia do konkurencji. 

mBank wychodzi naprzeciw

Razem z nowym cennikiem, od jutra mBank zdecydował się wprowadzić do oferty nowe konto – rachunek eKonto do usług. Instytucja finansowa oficjalnie nie potwierdziła, że oferta powstała pod wpływem krytyki wywołanej wzrostem opłat. Poinformowała, że dotychczasowi klienci będą mogli zmienić plan taryfowy i zamienić eKonto osobiste na eKonto do usług. Będą je mogli otworzyć również nowi klienci mBanku. 

„Parametry eKonta do usług zostały uzgodnione jeszcze w 2023 roku. Następnie wdrażaliśmy je w naszych systemach. Gdy zakończyliśmy tak zwaną parametryzację, poinformowaliśmy klientów o nowym koncie. Wiadomość o wejściu do oferty eKonta do usług opublikowaliśmy na naszej stronie pod koniec marca” – poinformowało Interię Biznes biuro prasowe mBanku.

Proponowane warunki są lepsze od eKonta osobistego. mBank zdecydował, że rachunek będzie bezpłatny, za jego prowadzenie nie będzie pobierana prowizja. Zaś powiązana z kontem karta dla tych, którzy miesięczne wydadzą mniej niż 350 zł, będzie kosztować 9 zł. Darmowe będą przelewy zlecane samodzielnie, chyba że klient zdecyduje się na przelew ekspresowy (Elixir), wtedy zapłaci 5 zł. Przelewy zlecane w placówce lub na infolinii kosztować będą 10 zł. 

Ci, którzy skorzystają z nowego e-Konta, będą mieli też lepsze warunki wypłat z obcych bankomatów. Jeśli wybiorą poniżej 300 zł, zapłacą za operacje 2,5 zł – połowę mniej niż posiadacze eKonta osobistego. Wybieranie kartą i Blikiem kwot powyżej 300 zł będzie za darmo. Nie trzeba też będzie płacić 2-złotowej prowizji od wypłat w kasie sklepowej (tzw. cashback). Oba konta będą miały takie same warunki dotyczące m.in. przelewów. Wykonywane elektronicznie będą bezpłatne (poza Expressem Elixirem).

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *