Kieszonkowe dla dziecka. Jakie kwoty dawać dzieciom i jak często?

Kieszonkowe to nie tylko oddawane do dyspozycji dziecka pieniądze, które może przeznaczyć na swoje potrzeby. Taka forma „pensji” to również doskonały sposób na to, by pociecha nauczyła się zarządzać swoim budżetem. Jak często dawać dziecku kieszonkowe i ile powinno ono wynosić?

Zdjęcie

Kieszonkowe Dla Dziecka Jakie Kwoty Dawać Dzieciom I Jak Często D9ad564, NEWSFIN

Ile kieszonkowego dawać dziecku? /123RF/PICSEL

Reklama

Dla wielu dzieci kieszonkowe jest jedynym źródłem „zarobku”. Taka forma wsparcia finansowego umożliwia im spełnianie niektórych potrzeb, które w zależności od wieku mogą być naprawdę różne. Co istotne – kieszonkowe to nie tylko wręczanie latorośli pieniędzy, by mogły one pokryć wydatki na swoje „zachcianki”. To także niezmiernie ważna forma nauki zarządzania swoimi finansami, która w pewnym stopniu może ukształtować podejście dziecka do budżetu w przyszłości.

Ile kieszonkowego dla dziecka? Wiele zależy od wieku

To, jak wysokie kieszonkowe powinno otrzymywać dziecko, jest uzależnione w większości od jego wieku. Młodsze pociechy mają mniej potrzeb związanych z wydawaniem pieniędzy, zatem ich kieszonkowe może być nieco niższe. Dziecko może zacząć uczyć się zarządzać swoim budżetem już w wieku około 6-7 lat. To dobry moment, by regularnie zacząć dawać mu kieszonkowe.

Ile powinno wynosić kieszonkowe dla dziecka? Warto zaznaczyć, że wpływ na jego wysokość może mieć również sytuacja rodzinna. Z reguły, 7-latki otrzymują około 30-60 zł miesięcznie. Z biegiem lat, dziecku taka kwota może już nie wystarczać, wobec tego trzeba pamiętać o zwiększaniu wysokości kieszonkowego co jakiś czas. 13-latkom z reguły wystarcza 100-150 zł miesięcznie, a 16-latkom około 150-200 zł miesięcznie. Warto pamiętać, że nie są to sztywne kwoty, których należy się trzymać.

Co zrobić, gdy dziecko zażąda wyższego kieszonkowego? Warto nauczyć go, że każdy pieniądz ma swoją wartość. Zwiększenie miesięcznej kwoty może być równoznaczne choćby z dodatkowymi obowiązkami domowymi. 

Jak często dawać dziecku kieszonkowe?

Wiele rodziców decydujących się na wypłatę kieszonkowego swoim dzieciom zastanawia się, jak często powinni im je dawać. Przede wszystkim – warto to robić regularnie, raz w miesiącu bądź raz w tygodniu. Wówczas dziecku łatwiej będzie nauczyć się cierpliwości i zbierania środków finansowych na określony cel.

Zdjęcie

Kieszonkowe Dla Dziecka Jakie Kwoty Dawać Dzieciom I Jak Często E372324, NEWSFIN

Jak często dawać dziecku kieszonkowe? /123RF/PICSEL

Najlepszą opcją jest wręczanie kieszonkowego raz w miesiącu. Jest to pewnego rodzaju „symulacja” dorosłego życia, w którym to wypłaty wynagrodzeń z reguły też odbywają się w takiej częstotliwości. Młodszym dzieciom, jeszcze uczącym się gospodarowania pieniędzmi, warto dawać mniejsze kieszonkowe co tydzień. Starszaki, od mniej więcej 10 roku życia, mogą przejść na system „comiesięczny”.

Na konto bankowe czy do ręki? Jak dawać kieszonkowe?

Forma przekazywania kieszonkowe również jest istotna z perspektywy nauki zarządzania budżetem. Młodszym dzieciom jak najbardziej można wręczać kieszonkowe w formie fizycznej. Jednak po ukończeniu przez nie 13 lat warto rozważyć założenie im konta bankowego. 

Comiesięczny wpływ kieszonkowego na konto bankowe to nie tylko wygodniejsza forma przekazania środków pieniężnych, ale również doskonały sposób na praktyczną naukę zarządzania nimi. Starsze dzieci mogą nauczyć się dysponowania kartą płatniczą, a także comiesięcznego oszczędzania pewnej puli swoich pieniędzy.

Przeczytaj też:

Wyprawka z inflacją: Ile dzisiaj kosztuje powrót do szkoły? Rodzice łapią się za głowę

Koszt podręczników przekracza 800 zł. Jak zaoszczędzić na szkolnej wyprawce?

Świadczenia na dziecko to nie tylko 500 plus. Ile rodzice mogą dostać na wychowanie?

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. SMR-y w Polsce to megaprojekt. “Napędzą lokalną gospodarkę” INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *