Ile dać do koperty na wesele? Takie są ceny za talerzyk

Koperta na wesele to najpraktyczniejszy i najbardziej pożądany prezent przez państwa młodych. Problem pojawia się jednak, gdy trzeba ustalić jej zawartość. Będąc gościem, nie chcemy obrazić pary młodej, ale też nie zawsze nas stać na wygórowane kwoty. Ile dać do koperty na wesele? Tak kształtują się kwoty w 2023 roku. Zdjęcie

Ile Dac Do Koperty Na Wesele Takie Sa Ceny Za Talerzyk C344b59, NEWSFIN

Kwota do koperty na wesele różni się w zależności od stopnia pokrewieństwa z parą młodą /123RF/PICSEL

Reklama

Ile za talerzyk na weselu 2023?

Niejednokrotnie cena za talerzyk jest uznawana za wyznacznik tego, ile należy włożyć do koperty na wesele. W 2023 roku kwoty poszły zdecydowanie w górę w porównaniu do poprzedniego sezonu. Jakie są więc koszty jednego miejsca na weselu?

Ceny za talerzyk na weselu potrafią się wahać od 300 do 500 zł. Oznacza to, że para młoda, chcąc zorganizować przyjęcie na 100 osób, będzie musiała zapłacić między 30 tys. a 50 tys. złotych. Do tego dochodzą koszty za suknię ślubną oraz garnitur, tort, alkohol, kamerzystę, fotografa, oprawę muzyczną czy nocleg.

Ile do koperty na wesele?

O tym, ile damy do koperty na wesele, decyduje nie tylko cena za talerzyk. Ważny jest też stopień pokrewieństwa lub bliskość relacji z parą młodą. Najmniej dadzą więc dalsi krewni czy znajomi, natomiast na największe prezenty decydują się najbliżsi, czyli rodzice chrzestni, dziadkowie, rodzeństwo, świadkowie oraz przyjaciele.

Będąc zwykłym gościem na weselu, takim jak dalsza rodzina czy znajomy, warto przyjąć, że do koperty wkładamy za talerzyk. Jeśli nie jesteśmy pewni, ile para młoda płaciła za organizację wesela, warto zastanowić się nad kwotą co najmniej 300 zł, a przynajmniej tak wskazują na forach w sieci komentatorzy sprawy. Udając się na przyjęcie w parze, analogicznie powinniśmy ofiarować w takim wypadku 600 zł. Jeśli stać nas na więcej lub darzymy młodych wyjątkową sympatią, to kwotę na prezent można zwiększyć w zależności od swoich preferencji. Jeśli wydatek kilkuset złotych jest dla nas zbyt kosztowny, nie należy wstydzić się przekazania odpowiednio niższych kwot.

Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku bliskich państwa młodych. Utarło się już bowiem, że największe kwoty do koperty na wesele przypadają rodzicom chrzestnym. Głosy w sieci wskazują, że wysokość podarku powinna zaczynać się od 2 tys. zł. Dziadkowie i rodzeństwo młodych, zdaniem komentatorów, powinni się zdecydować na koperty o wartości co najmniej 1500 zł.

Kolejną grupą, którą zwyczaj obarcza wyższym wydatkiem, są świadkowie i bliscy przyjaciele nowożeńców. Takie osoby również są wskazywane w dyskusji na temat zawartości kopert ślubnych jako te, które powinny na prezent ślubny dać minimum 1500 zł.

„Nie stać cię to nie idź”? Dla niektórych to kluczowa zasada

Wysoki wzrost cen w sektorze weselnym sprawił, że nie wszystkich stać na włożenie do koperty na prezent 600 zł lub więcej. Wówczas pojawiają się głosy wskazujące na to, że jeśli nie stać kogoś na prezent ślubny, to po prostu nie powinien na ślub iść.

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Santander Consumer Banku 40 proc. osób badanych stwierdziło, że byłoby w stanie zrezygnować z wzięcia udziału w weselu ze względu na zbyt duży wydatek. W badaniach wzięło udział 1001 ankietowanych.

Często jednak nowożeńcom bardziej zależy na obecności zaproszonych gości niż na samych prezentach. Z tego powodu, jeśli prezent w kopercie znacząco obciąży budżet domowy, warto zdecydować się na zakup tańszego, przydatnego podarunku. W końcu zdrową relację z drugim człowiekiem buduje kontakt i bliskość, a nie odpowiednie sumy pieniędzy.

Zobacz również:

Ile kosztuje ślub kościelny? Zapłata dla księdza to wierzchołek góry lodowej

Zaświadczenia fałszują na potęgę za 300 zł. Ksiądz ostrzega, taka kara za oszustwo

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *