12-procentowa obniżka cen prądu. Jak skorzystać?

12 proc. mniej za prąd – od wtorku 19 września w życie weszły nowe zasady rozliczeń rachunków za energię elektryczną. Niższe rachunki za prąd mają być odpowiedzią na kryzys energetyczny wywołany m.in. wojną w Ukrainie. Wsteczna obniżka rachunków może wynieść nawet 120 zł, nie wszyscy jednak mogą liczyć na ulgę – trzeba będzie spełnić określone w rozporządzeniu warunki. Zdjęcie

12 Procentowa Obnizka Cen Pradu Jak Skorzystac Edf4778, NEWSFIN

12-proc. obniżka cen prądu. Rachunek może być niższy nawet o 120 zł /123RF/PICSEL

Reklama

We wtorek 19 września zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące obliczania taryf i rachunków za prąd. 

W połowie przyszłego tygodnia sprzedawcy prądu na swoich stronach internetowych poinformują klientów o tym, w jaki sposób skorzystać z 12-proc. obniżek cen za prąd – wynika z opublikowanego rozporządzenia w tej sprawie. Klienci będą mieć minimum trzy tygodnie na wyrażenie zgody na otrzymywanie elektronicznych faktur.

Nowe przepisy dotyczące uwzględnienia w rachunkach 12-proc. obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych nie będą przyznawane automatycznie – co trzeba zrobić, żeby załapać się na niższe rachunki za energię? 

Niższe rachunki za prąd. Rząd wyda 100 mld w odpowiedzi na wojnę

Niższe rachunki za prąd mają być odpowiedzią rządu na kryzys energetyczny wywołany atakiem Rosji na Ukrainę oraz jego skutkami, które Polacy cały czas odczuwają – zwłaszcza w postaci wysokich cen ernerii.

Rozporządzenie ws. dodatkowej obniżki cen to dodatkowe zabezpieczenie osłonowe przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej dla polskich rodzin. Zmiany pozytywnie wpłyną także na kształtowanie polityki konsumenckiej przez przedsiębiorstwa energetyczne.

Anna Moskwa, minister klimatu

Rząd na wsparcie obywateli w walce z rosnącymi rachunkami za prąd zamierza wydać z budżetu państwa blisko 100 miliardów złotych. Wchodzące w życie przepisy obligują sprzedawców energii elektrycznej do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń. 

Nowe zasady dotyczące obliczania taryf i rachunków za prąd zaczęły obowiązywać we wtorek. 

12-proc. obniżka cen prądu. Ile można zaoszczędzić?

Zmiany mają zachęcać odbiorców prądu do oszczędzania energii, a niższe rachunki mają być nagrodą za rozwiązania prośrodowiskowe.

Wartość rachunku dla gospodarstw domowych, które spełnią jeden z wymienionych w rozporządzeniu warunków, zostanie obniżona o 12 proc. wstecznie od początku 2023 rok.

Minister Moskwa w rozmowie z PAP

12-proc. obniżka cen energii oznacza, że odbiorca prądu będzie mógł zaoszczędzić około 120 zł. – Jest to roczna kwota oszczędności dla odbiorcy w gospodarstwie domowym – dodaje Moskwa. 

Aby wartość rachunku za prąd gospodarstwa domowego mogła być niższa, będą musiały zostać spełnione określone warunki – co trzeba zrobić? Ściśle reguluje to opublikowane rozporządzenie. 

12 proc. mniej za prąd i 120 zł w kieszeni. Nowe przepisy z całą listą warunków

12-proc. obniżka za prąd obarczona będzie całą listą warunków – nie wszyscy będą mogli skorzystać z ulgi. 

Aby otrzymać 12-proc. obniżkę za prąd, trzeba będzie: 

  • zmniejszyć o pięć procent zużycie energii w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.,
  • potwierdzić poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy energii elektrycznej,
  • wyrazić zgodę na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT, drogą elektroniczną,
  • wyrazić zgodę na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach przez niego świadczonych,
  • być prosumentem lub złożyć oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia. 

Jeżeli odbiorca nie spełnia żadnego z wymienionych warunków, obniżka naliczona w 2023 roku zostanie skorygowana w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r., nie później jednak niż do 31 grudnia 2024 r. 

Kiedy 12 proc. obniżki za prąd? 7 dni na informacje

12-proc. ulga na prąd powinna być naliczona bez zbędnej zwłoki – najpóźniej na ostatniej fakturze za 2023 rok. Tak wygląda cały harmonogram:

  1. Przepisy dot. nowelizacji rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną weszły w życie we wtorek 17 września.
  2. Sprzedawcy prądu najpóźniej w połowie przyszłego tygodnia będą musieli poinformować klientów na swoich stronach internetowych, w jaki sposób skorzystać z 12-proc. obniżki na prąd – wynika z opublikowanego rozporządzenia.
  3. Następnie w ciągu minimum 3 tygodni klienci będą mogli np. wyrazić zgodę na otrzymywanie elektronicznych faktur i zaakceptowanie wszystkich zgód (spełnienie warunków). 

Wysokie ceny energii. Obniżka cen prądu również w 2024 roku?

Skutki wysokich cen energii od czasu wybuchu wojny w Ukrainie odczuwamy nieustannie.

Minister Anna Moskwa zapewnia, że resort klimatu i środowiska ma już opracowane mechanizmy wsparcia odbiorców zarówno energii elektrycznej, gazu, jak i ciepła na 2024 rok

Jeżeli będzie decyzja o ich wprowadzeniu, ministerstwo ma poinformować o nich w IV kwartale tego roku.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *