USDT ma problemy ze stabilnością. Czy Tether może to naprawić?

Usdt Ma Problemy Ze Stabilnością Czy Tether Może To Naprawić 195c54a, NEWSFIN

USDT, największy stablecoin, przez większość sierpnia nieznacznie tracił na wartości w stosunku do dolara. W idealnej sytuacji USDT powinien odpowiadać dolarowi amerykańskiemu w równym stosunku. Dość często dochodzi jednak do tak zwanego “depegu” monety, czyli nawet niewielkiej, ale utraty parytetu do realnej waluty.

Analityk Kaiko Riyad Keri twierdzi, że problem może być poważniejszy niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Patrząc na to, co się dzieje, Tether, który emituje USDT, powinien ponownie rozważyć mechanizm swojego projektu.

USDC firmy Circle również napotyka problemy. W tym tygodniu kapitalizacja rynkowa tokena spadła do najniższego poziomu od dwóch lat. Powodem było przede wszystkim znaczące oderwanie kursu USDC od dolara w marcu 2023 roku. To właśnie wtedy upadł Silicon Valley Bank, w którym Circle miał około 8 procent zabezpieczenia tokena zablokowanego na kilka godzin. I choć dostęp do równowartości kilku miliardów dolarów w aktywach został ostatecznie przywrócony, USDC wciąż nie odzyskał swojej reputacji.

Sytuację tę widać szczególnie wyraźnie na poniższym wykresie. Na początku roku USDC stanowiło 45% całkowitej kapitalizacji steblecoinów w sieci Ethereum, a obecnie liczba ta spadła poniżej 33%.

źródło: IntoTheBlock

Kapitalizacja rynkowa projektu, tj. liczba stablecoinów w obiegu, spadła z 41 miliardów dolarów do obecnych 26 miliardów dolarów w tym samym okresie.

Co jest nie tak z USDT Tethera?

W okresach dużej zmienności stablecoin może stracić powiązanie z aktywem bazowym, spadając lub rosnąc w stosunku do niego. Eksperci przypisują częste przypadki utraty parytetu USDT z dolarem amerykańskim różnym czynnikom.

Wśród przyczyn często wymienia się opłatę za wykup od Tether, spadek płynności na rynku i wymagania dotyczące minimalnej kwoty podlegającej wykupowi ustalonej przez emitenta.

Carey przedstawił własną miarę stopnia oddzielenia, która opiera się na wolumenie obrotu stablecoinem.

źródło: Coingecko

Jej próg dotkliwości w ramach metryki zmniejsza się wraz ze wzrostem wolumenu obrotu stablecoinem. Ponadto kwota utraconych pieniędzy również wzrasta z powodu wyższego wolumenu.

źródło: Kaiko

Wyjaśnijmy tę logikę na przykładzie dwóch steblecoinów o dziennym wolumenie obrotu wynoszącym 10 milionów i 10 miliardów dolarów. W drugim przypadku odchylenie o 1 cent od ceny waluty bazowej przyniesie większe straty traderom, ponieważ sprzedaż tokena za 100 centów i 99 centów za większe kwoty to zupełnie inny stosunek rentowności.

Oznacza to, że im większy wolumen transakcji na monecie, tym mniejsze powinny być jej odchylenia cenowe od aktywa bazowego, aby uznać taki stablecoin za “stabilny”.

Zgodnie z tą samą logiką, inne stablecoiny, takie jak TUSD, BUSD, DAI i USDC, również doświadczyły w przeszłości depegu. Jednak w porównaniu do USDT, monety te są bardziej stabilne, zauważył Carey.

Analityk poruszył również problem samego odchylenia parytetu USDT względem dolara amerykańskiego. W tym roku było to najbardziej widoczne w dniach 7-8 sierpnia: cena USDT spadła wówczas o około 2%.

Jak poprawić stabilność USDT?

Ogólnie rzecz biorąc, depeg był spowodowany masową sprzedażą setek milionów USDT na głównych giełdach kryptowalut.

“USDT ma problem ze stabilnością, ponieważ jest powiązany z dolarem. Opłaty za wykup tokenów Tether i minimalny próg dla takiej transakcji oznaczają, że dla posiadaczy USDT często bardziej racjonalna jest sprzedaż aktywów na giełdzie niż bezpośrednio samej firmie. Wraz ze spadkiem płynności rynek nie jest już w stanie wchłonąć znacznych wolumenów sprzedaży USDT.”

Carey zasugerował, by Tether rozważył anulowanie opłaty za wykup tokenów i minimalnego progu wykupu. W ten sposób sytuacja stabilności aktywa powinna ulec znacznej poprawie.

“Opłata za wykup jest problemem specyficznym dla USDT. Na przykład USDC nie ma takiej opłaty. Emitenci innych stablecoinów zarabiają większość swoich pieniędzy z zysków generowanych przez posiadane depozyty USDT.”

Jeśli użytkownik chce wymienić swoje USDT bezpośrednio przez Tether, będzie musiał zapłacić prowizję w wysokości 0,1 procenta i nie może ona być niższa niż tysiąc dolarów w przeliczeniu na dolary. Możliwa jest również wymiana co najmniej 100 tysięcy USDT, co oznacza, że cena wymiany takiej kwoty wyniesie 0,999 dolara za 1 USDT. Oczywiście monety łatwiej jest sprzedać na giełdzie za pomocą platformy P2P.

Analityk wzywa firmę do ponownego rozważenia polityki obsługi klienta. Jak dotąd stabilność USDT pozostaje w normalnym zakresie, ale w ekstremalnych warunkach rynkowych sytuacja może się drastycznie zmienić. Coś podobnego wydarzy się w przyszłości w przypadku poważnego załamania rynku. Cóż, w interesie Tether jest uniknięcie ciosu w swoją reputację.

Wygląda na to, że sytuacja nie jest obecnie najlepsza dla Tethera. Należy jednak pamiętać, że firma jest weteranem rynku kryptowalut, który doświadczył ogromnej ilości krytyki i sporów sądowych. Ponadto posiada ogromne zapasy rezerw niezbędnych do zapewnienia stabilności USDT. Możemy zatem założyć, że sytuacja ta nie będzie fatalna dla emitenta największego stablecoina na świecie.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *