Twórca giełdy kryptowalut skazany na 11 tysięcy lat więzienia

Twoacuterca Giełdy Kryptowalut Skazany Na 11 Tysięcy Lat Więzienia 61ebaa4, NEWSFIN

Twoacuterca Giełdy Kryptowalut Skazany Na 11 Tysięcy Lat Więzienia Aa32df0, NEWSFIN

Według najnowszych medialnych doniesień pochodzących z serwisu Bloomberg, sąd w Turcji  skazał Faruka Fatiha Özera, założyciela upadłej tureckiej giełdy kryptowalut Thodex, jego siostrę Serap Özer i jego brata Güvena Özera na 11 196 lat, 10 miesięcy i 15 dni więzienia.

Ogromny wyrok nie powinien być jednak jedynym zmartwieniem oszusta oraz jego współpracowników. Sąd wyznaczył również karę w wysokości 135 milionów lirów. Stanowi to równowartość około 5 milionów USD. Czy giełda Thodex od początku istnienia planowała “skok na kasę” inwestorów?

Dyrektor generalny Thodex trafia do więzienia

Turecki sąd od dłuższego czasu prowadził postępowanie karne przeciwko twórcom giełdy Thodex, którzy docelowo chcieli skraść ogromną ilość środków od inwestorów. W szeroko zakrojonym procesie oskarżono 21 osoby, które spodziewają się obecnie łącznej kary pozbawienia wolności do 45 564 lat. Już w pierwszych chwilach od uruchomienia platformy handlowej, Faruk Fatih Özer posiadał plan szwindlu na grube miliony.

W ostatni czwartek Anatolijski IX Sąd Karny uniewinnił kilkanaście oskarżonych osób. Wobec czterech zaprzestano dalszych czynności karnych z powodu braku jakichkolwiek dowodów w sprawie. Pozostała część personelu oraz osób powiązanych ze sprawą skazana została na różne kary.

Dyrektor generalny Thodex zdaje się nie być świadomy przestępstwa i nie przyznaje się do winy. Fatih Özer twierdzi, że gdyby miał prowadzić organizację przestępczą, działby w bardziej wyrafinowany sposób.

“Thodex nigdy nie było organizacją przestępczą. Jestem wystarczająco mądry, aby zarządzać wszelkimi instytucjami na świecie. Wynika to z faktu prowadzenia biznesu, który założyłem w wieku 22 lat. Gdybym miał założyć organizację przestępczą, nie działałbym tak amatorsko.”

Upadek Thodex

Wartość ogólnych strat, jakie ponieśli inwestorzy w wyniku załamania Thodexu, pozostaje obecnie niejasna. Według informacji prokuratury, szacuje się ją na około 356 mln lirów (13 mln dolarów). Jednak lokalne źródła informują o znacznie wyższej sumie, wynoszącej 2 miliardy dolarów, a badanie przeprowadzone przez Chainalytic wskazuje na utratę kryptowaluty w Thodex o wartości 2,6 miliarda dolarów.

W trakcie trwającego śledztwa zatrzymano 21 osób, w tym również krewnych Ozera. Osoby pracujące na giełdzie kryptowalut są obecnie zagrożone karą sięgającą nawet 40 500 lat pozbawienia wolności. Jednak założyciel platformy utrzymuje, że jego brat i siostra zostali niesłusznie aresztowani.

W momencie zakończenia działalności giełda miała w swojej bazie około 400 000 użytkowników, z czego 390 000 aktywnie uczestniczyło w transakcjach związanych z kryptowalutami. Na podstawie danych dostępnych na stronie CoinMarketCap.com, przed przejściem giełdy w tryb offline, obroty cyfrowymi aktywami przekraczały 585 milionów dolarów. Szacuje się również, że giełda posiadała depozyty w kryptowalutach o ogólnej wartości około 2 miliardów dolarów.

Kulisy aresztowania twórcy Thodex

W tym roku, na początku, Ozer został ekstradowany do Turcji z Albanii po długim procesie. Sam Ozer nie potwierdził swojego opuszczenia kraju, argumentując, że wyjechał z Turcji w celu prowadzenia negocjacji z inwestorami. Przypuszcza się, że planował sprzedać Thodex po doznaniu strat w wysokości 16 milionów tureckich lir (co stanowi około 677 000 dolarów) na skutek włamań na platformę giełdową.

W kwietniu tego roku założyciela platformy kryptograficznej aresztowano w Turcji. Po przybyciu na lotnisko w Stambule, został niezwłocznie zatrzymany przez lokalne organy ścigania. Władze tureckie próbowały odnaleźć Ozera od prawie dwóch lat.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *