Ten token powiązany z inflacją chroni nasze pieniądze lepiej niż Bitcoin

Ten Token Powiązany Z Inflacją Chroni Nasze Pieniądze Lepiej Niż Bitcoin 9726110, NEWSFIN

Ten Token Powiązany Z Inflacją Chroni Nasze Pieniądze Lepiej Niż Bitcoin F2bafd9, NEWSFIN

Bitcoin (BTC) był zwykle promowany jako zabezpieczenie przed inflacją. Jednak w obliczu najtrudniejszych lat od ponad dekady pod względem rosnącej inflacji na całym świecie, rynek kryptowalut ogarnął niedźwidzi sentyment. To spowodowało, że niektóre aktywa okazały się lepiej chronić przed inflacją.

Przykładem może być Frax Price Index (FPI) – token stworzony w ekosystemie Frax Finance podobno powiązany z amerykańskim wskaźnikiem CPI. Wydaje się on osiągać lepsze wyniki niż Bitcoin o blisko 40% od czasu jego wdrożenia, czyli od końca września 2022 r. do czasu publikacji.

Ten Token Powiązany Z Inflacją Chroni Nasze Pieniądze Lepiej Niż Bitcoin 7cefe0e, NEWSFIN

źródło: Coinmarketcap

Chociaż jest to nadal projekt eksperymentalny, do którego należy podchodzić z ostrożnością, wyniki FPI w stosunku do BTC mogą również stanowić cenny wskaźnik tego, jak Bitcoin radził sobie jako zabezpieczenie przed inflacją w ciągu ostatniego roku. W opisie tokena na Coinmarketcap czytamy jak dokładnie działa FPI:

“System będzie dostosowywał się co miesiąc zgodnie z wyrocznią wskaźnika cen konsumpcyjnych on-chain, dzięki czemu posiadacze FPI będą co miesiąc zwiększać swoją wartość denominowaną w dolarach zgodnie ze wzrostem CPI.”

W momencie publikacji Frax Price Index był notowany na poziomie 0,00004132 BTC, z blisko rocznym wzrostem o 39,49%.

Wyniki Bitcoina w stosunku do złota w obliczu rosnącego CPI w USA

Warto zauważyć, że innym dobrze znanym zabezpieczeniem przed inflacją w historii finansów jest złoto. Istnieje wiele produktów finansowych umożliwiających inwestorom spekulowanie ceną złota (zwykle sprzedawanego jako XAU). Od 2022 r. metal szlachetny również osiąga lepsze wyniki niż BTC.

Wśród rosnących wyników amerykańskiego CPI od 1 stycznia 2022 r. indeks złota osiągnął lepsze wyniki niż Bitcoin o 38%. Udowodnił tym samym, że jest lepszym zabezpieczeniem przed inflacją dolara amerykańskiego w krótkim okresie. Zwłaszcza w trakcje obecnej niepewnej makroekonomii, przez którą przechodzi świat.

Tymczasem Bitcoin stracił około 45% swojej wartości w stosunku do USD od początku ubiegłego roku. Z 47 777 USD za jednostkę do 26 117 USD w czasie pisania tego artykułu.

BTC ugruntował jednak swoją pozycję jako “najlepiej radzące sobie aktywo ” od czasu kryzysu gospodarczego w 2008 r. W tym czasie pokonał wszystkie inne tradycyjne produkty finansowe. To dało mu potwierdzenie bycia dobrym zabezpieczeniem przed inflacją w perspektywie długoterminowej. Przynajmniej w okresie ekspansji gospodarczej i dobrobytu.

Dalszy rozwój sytuacji i dynamika popytu na wiodącą kryptowalutę pod względem kapitalizacji rynkowej rozstrzygną, czy Bitcoin może nadal być dobrym zabezpieczeniem przed inflacją, czy też nie.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *