Sztuczna inteligencja wkracza do świata atomów w potężny sposób

Sztuczna Inteligencja Wkracza Do Swiata Atomoacutew W Potezny Sposoacuteb 9800876, NEWSFIN

Sztuczna Inteligencja Wkracza Do Swiata Atomoacutew W Potezny Sposoacuteb A3737ae, NEWSFIN

David Mattin, analityk zajmujący się sztuczną inteligencją (AI), przewiduje transformacyjny wpływ AI na funkcjonowanie białek w świecie rzeczywistym. Podkreśla on niedawny przełom w Google DeepMind, który ma potencjał do dokonania znacznie większej liczby odkryć niż ludzie.

Według Mattina, AlphaMissense, który klasyfikuje warianty missense, sztuczna inteligencja daje nadzieję dla naukowców, aby zmniejszyć występowanie poważnych chorób.

Sztuczna inteligencja będzie miała pozytywny wpływ na świat atomów

W niedawnym oświadczeniu na X (Twitter) Mattin podkreślił znaczenie potencjału sztucznej inteligencji w wywieraniu pozytywnego wpływu na zapobieganie chorobom poprzez badanie atomów w ludzkim ciele na głębszym poziomie. Atomy wodoru, węgla, azotu i tlenu stanowią około 99% ludzkiego ciała.

“Niektóre zmiany w funkcjonowaniu białek są łagodne. Ale niektóre powodują poważne choroby.”

Oświadczenie Google DeepMind z 19 września podkreśla, że reperkusje niewykrycia tych kwestii na wczesnym etapie mogą być poważne:

“Warianty missense to mutacje genetyczne, które mogą wpływać na funkcjonowanie ludzkich białek. W niektórych przypadkach mogą one prowadzić do chorób takich jak mukowiscydoza, anemia sierpowata lub rak.”

Narzędzie to może podobno pomóc naukowcom zidentyfikować mutacje genetyczne powodujące choroby i zbadać nowe możliwości terapeutyczne.

Pozytywna prognoza dla przyszłości AI

Raport podkreśla również znaczną lukę między ustaleniami modelu AI a ustaleniami ludzkich badaczy:

“Pokazujemy, że sklasyfikował 89% ze wszystkich 71 milionów możliwych wariantów missense jako prawdopodobnie patogenne lub prawdopodobnie łagodne. Natomiast tylko 0,1% zostało potwierdzonych przez ludzkich ekspertów.”

Sztuczna Inteligencja Wkracza Do Swiata Atomoacutew W Potezny Sposoacuteb F8107fe, NEWSFIN

Wykres danych predykcyjnych od AlphaMissense / Źródło: Google DeepMinds

Co więcej, sztuczna inteligencja, dokładnie przewidująca efekty wariantów, może podobno usprawnić badania w różnych dziedzinach. Obejmują one biologię molekularną, genetykę kliniczną i genetykę statystyczną.

W oświadczeniu podkreślono koszty związane z odkrywaniem mutacji powodujących choroby. Wynika to z wyjątkowości każdego białka, co wymaga zaprojektowania indywidualnych eksperymentów.

Główny bank inwestycyjny Goldman Sach wyraził ostatnio swój optymistyczny pogląd na temat sztucznej inteligencji. Potwierdza wiarę w znaczący potencjał akcji AI.

Według ostatnich badań Goldman Sachs, firmy zajmujące się sztuczną inteligencją przynoszą około 60% zwrotów od początku roku. Wywołało to jednak obawy o bańkę AI ze względu na skoncentrowane zyski.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *