Sąd zezwolił FTX na sprzedaż kryptowalut wartych miliardy. Czy rynek się załamie?

Sad Zezwolil Ftx Na Sprzedaz Kryptowalut Wartych Miliardy Czy Rynek Sie Zalamie F6fa65b, NEWSFIN

Sad Zezwolil Ftx Na Sprzedaz Kryptowalut Wartych Miliardy Czy Rynek Sie Zalamie 4efbbbf, NEWSFIN

Upadła w listopadzie 2022 r. giełda kryptowalut FTX otrzymała zgodę sądu na likwidację zarządzanych przez nią aktywów. Oznacza to, że nowy zespół upadłej platformy handlowej pozbędzie się kryptowwalut o łącznej wartości 3,4 miliarda dolarów. Większość z nich stanowią Solana, Ethereum i Bitcoin.

Od dłuższego czasu wiadomo, że FTX posiada sporo kryptowalut i że może je sprzedać. Na początku tego tygodnia założyciel platformy Tron, Justin Sun, powiedział, że przygotowuje formalną propozycję wykupu części aktywów będących w dyspozycji upadłej platformy handlowej. Jak sprecyzował Justin, chce on w ten sposób zmniejszyć presję sprzedających na społeczność kryptowalutową, czyli w gruncie rzeczy pozbyć się z rynku kolejnej porcji problemów.

Opublikował również poniższy wykres i stwierdził, że jest gotowy odkupić wszystkie TRX należące do FTX poprzez tak zwaną transakcję OTC. Jest to transakcja poza giełdami kryptowalut, czyli bezpośrednio pomiędzy sprzedającym a kupującym. W ten sposób minimalizowany jest wpływ dużych transakcji na rynek.

Sad Zezwolil Ftx Na Sprzedaz Kryptowalut Wartych Miliardy Czy Rynek Sie Zalamie D931ef1, NEWSFIN

Czy tak się stanie – czas pokaże. W międzyczasie FTX otrzymał zezwolenie sądu na sprzedaż monet i będzie rozważał taką opcję.

Ile kryptowalut sprzeda FTX?

Zgodnie z planem sprzedaży aktywów, Galaxy Digital zostanie wyznaczony na menedżera inwestycyjnego, który będzie nadzorował to, co się dzieje. FTX ograniczy wielkość sprzedaży tokenów do 100 milionów dolarów tygodniowo. Limit ten może również zostać zwiększony do 200 milionów dolarów dla poszczególnych tokenów.

Sad Zezwolil Ftx Na Sprzedaz Kryptowalut Wartych Miliardy Czy Rynek Sie Zalamie C93e494, NEWSFIN

Sprzedaż o wartości 100 lub 200 milionów dolarów w ciągu tygodnia nie jest zbyt duża. Można śmaiło założyć, że rynek będzie w stanie zaakceptować takie wolumeny.

Należy również zauważyć, że celem likwidatorów jest uzyskanie jak największej wartości w dolarach z posiadanych przez nich aktywów. W związku z tym minimalizacja wpływu ich sprzedaży na ogólny stan rynku jest dla nich również priorytetem.

Zatwierdzenie przez sędziego Johna Dorseya planu likwidacji aktywów pozwoli FTX na zwiększenie tygodniowego maksimum w ramach indywidualnego odwołania. W przypisie do orzeczenia wyjaśniono jednak, że sprzedaż Bitcoinów, Etherium i stablecoinów nie będzie liczona przy obliczaniu tygodniowego limitu.

Ponadto transakcje, które przenoszą tokeny z nierodzimych blockchainów z powrotem do rodzimych sieci, nie będą uwzględniane przy obliczaniu limitu.

Dziura w bilansie FTX

Przypomnijmy, że po upadku FTX w listopadzie ubiegłego roku w bilansie giełdy znaleziono ogromną dziurę brakujących środków. Później okazało się, że platforma handlowa działała przez długi czas nawet bez normalnych sprawozdań finansowych. W połączeniu z oszustwami finansowymi doprowadziło do zniknięcia ponad 7 miliardów dolarów pieniędzy inwestorów, wierzycieli i klientów. Niektórzy analitycy twierdzili nawet, że brakuje 9 miliardów.

Dokumenty sądowe odnotowują, że FTX ma 1,16 miliarda dolarów w Solanie, 560 milionów dolarów w Bitcoinie, 192 miliony dolarów w Ethereum i 137 milionów dolarów w Aptos. Liczby te są liczone na dzień 31 sierpnia. Tak więc do dziś nowemu zespołowi FTX udało się również odzyskać około 800 milionów dolarów.

Wiadomość ta nie oznacza, że traderzy powinni przygotować się na duży spadek ceny SOL. Dyrektor generalny Messari, Ryan Selkis, zauważył na Twitterze, że tylko tokeny SOL o wartości 9,2 miliona dolarów zostaną odblokowane do sprzedaży w ciągu miesiąca. Taka ich ilość odpowiada 1,2% całkowitej liczby transakcji w tym tygodniu.

Tymczasem największe odblokowanie Solany nastąpi dopiero w marcu 2025 r. W tym momencie na rynek trafi 7,5 miliona SOL, co przekłada się na 15 procent transakcji w ciągu tygodnia. Jednak dzięki temu porównaniu jasne jest, że ogólnie rzecz biorąc, znacznie więcej monet przechodzi przez rynek w znacznie krótszym czasie.

Sad Zezwolil Ftx Na Sprzedaz Kryptowalut Wartych Miliardy Czy Rynek Sie Zalamie 26343fc, NEWSFIN

Kolejną ważną statystyką jest stosunek płynnych aktywów. Obecnie tylko 13 procent SOL na kontach FTX jest płynnych. Oznacza to, że nie są one zablokowane w różnych zdecentralizowanych protokołach i można z nich korzystać już teraz.

Sad Zezwolil Ftx Na Sprzedaz Kryptowalut Wartych Miliardy Czy Rynek Sie Zalamie 4c15637, NEWSFIN

Z tej tabeli możemy wyciągnąć zabawny wniosek. W tej chwili giełda kryptowalut FTX może sprzedać większą ilość ETH w ekwiwalencie dolara niż SOL. Oznacza to, że posiadanie ogromnej ilości monet Solana o równowartości ponad miliarda dolarów w praktyce okazuje się nie tak straszne, jak w teorii.

Podsumowanie

Proces likwidacji absolutnie wszystkich monet na kontach FTX potrwa dwa lata. Do tego czasu z pewnością może nadejść długo wyczekiwana hossa, czyli etap wzrostu rynku. Z jednej strony jest to dobre, ponieważ obecne kwoty krypto aktywów do dyspozycji firmy będą warte więcej. Oznacza to, że platforma będzie w stanie przyciągnąć więcej funduszy dla ofiar oszustwa Sama Bankmana-Frieda. Jest jednak mało prawdopodobne, aby miało to zły wpływ na rynek. Podczas hossy wolumen obrotu wzrasta dziesiątki lub setki razy. Tak więc wzrost ceny tokenów portfela FTX może teoretycznie mieć jeszcze mniejszy wpływ na rynek niż ich sprzedaż w obecnym środowisku.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *