Liczba Bitcoinów na giełdach spadła do najniższego poziomu od 5 lat

Liczba Bitcoinoacutew Na Giełdach Spadła Do Najniższego Poziomu Od 5 Lat 9bf6088, NEWSFIN

Według analityków CryptoQuant, liczba Btcoinów w portfelach kryptowalutowych spadła o około 4 procent pod koniec sierpnia. Oznacza to, że wskaźnik ten osiągnął najniższy poziom od pięciu lat, czyli od stycznia 2018 roku. W sumie platformy handlowe posiadają obecnie około 2 milionów BTC, a spadek jest spowodowany kilkoma czynnikami jednocześnie. Przyjrzyjmy się sytuacji nieco bardziej szczegółowo.

Sytuacja na rynku kryptowalut nadal jest typowa dla trendu spadkowego. Kursy monet spadły w szczególności po niedawnym skoku związanym ze zwycięstwem Grayscale w sądzie przeciwko Komisji Papierów Wartościowych. Obecnie czołówka rankingu aktywów krypto według kapitalizacji rynkowej wygląda następująco.

źródło: Coingecko

Wartości aktywów zmieniają się jednocześnie diametralnie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni wartość BTC zdołała spaść o 1277 USD, a także wzrosnąć o 985 USD w ciągu godziny. Były to największe wahania od maja 2022 r., kiedy to załamał się ekosystem Terra LUNA.

źródło: Kaiko

W tym samym czasie scentralizowane giełdy kryptowalut odnotowały wzrost przeciętnej transakcji BTC, której wielkość wzrosła do najwyższego poziomu od czerwca. Oto wartości tego wskaźnika na Binance, Coinbase, Kraken i OKX.

źródło: Kaiko

Wreszcie, korelacja między wartością Bitcoina a kursami różnych akcji również rośnie. Na przykład, zależność między kursem BTC a popularnym indeksem S&P500 jest pokazana na niebiesko na tym wykresie.

źródło: Kaiko

Ile Bitcoina znajduje się na giełdach krypto?

Według Markusa Thielena, szefa działu badań w Matrixport, niektóre usługi powiernicze pozwalają graczom rynkowym zarabiać na handlu bez konieczności utrzymywania środków na giełdach.

W związku z tym inwestorzy mogą przenosić aktywa krypto poza scentralizowane platformy transakcyjne nie tylko w celu bezpiecznego przechowywania ich w portfelach sprzętowych. P

“Po części odzwierciedla to rosnące zapotrzebowanie na usługi Copper podobne do Clearloop. Platforma wymaga jedynie minimalnej liczby monet do umieszczenia na giełdach. Giełdy będą musiały działać z mniejszą ilością środków – taki jest obecny trend w kryptowalutach.”

źródło: CryptoQuant

Analityk uważa, że trend ten będzie kontynuowany. Oznacza to, że w przyszłości liczba dostępnych monet na platformach transakcyjnych z pewnością spadnie. Jednak nawet tutaj możliwy jest wyjątek, ponieważ wraz z nadejściem hossy hodlerzy mogą zdecydować się na sprzedaż, a tym samym przelać swoje środki na giełdy.

Wcześniej sieć Clearloop została zintegrowana z giełdą Bitget, umożliwiając jej klientom dokonywanie transakcji przy użyciu aktywów z zimnego portfela pod kontrolą platformy. Oznacza to, że teraz niekoniecznie trzeba powierzać swoje monety giełdzie, narażając je tym samym na dodatkowe ryzyko.

Jednocześnie ryzyko upadku giełd kryptowalut stało się szczególnie istotne od czasu bankructwa FTX w listopadzie 2022 roku. Była to jedna z największych firm w branży, która charakteryzowała się między innymi wsparciem dla handlu akcjami. Jej zamknięcie po raz kolejny udowodniło, że w krypto może wydarzyć się każdy scenariusz.

Ogólnie rzecz biorąc, upadek FTX był kolejnym powodem spadku ilości środków na giełdach – argumentuje Thielen.

“Niewłaściwe wykorzystanie środków klientów przez kierownictwo FTX przypomniało inwestorom o znaczeniu samodzielnego przechowywania aktywów.”

Nikt już nie trzyma krypto tylko na giełdach

Roczny raport analityków PwC na temat aktywności funduszy hedgingowych w kryptosferze, opublikowany w zeszłym miesiącu, ujawnił, że większość uczestników rynku preferuje obecnie wiele form przechowywania monet. Tylko 9% respondentów przechowuje monety wyłącznie na giełdach.

“Wygląda na to, że zdecydowana większość funduszy hedgingowych stara się jak najbardziej zminimalizować ryzyko po wydarzeniach z ubiegłego roku i przechowuje na giełdach tylko te aktywa, które są niezbędne do codziennego handlu.”

Warto zauważyć, że przechowywanie kryptowalut poza platformami transakcyjnymi może być korzystne nie tylko w kontekście bezpieczeństwa. Przykładowo staking pozwala również uzyskać dobry roczny zysk. Co więcej, opcja ta jest dostępna w ramach portfeli sprzętowych, które charakteryzują się znacznie większą niezawodnością w porównaniu ze zwykłymi hot walletami.

Ponadto wypłata Bitcoinów do portfeli innych firm jest wymagana do interakcji z NFT opartymi na protokole Ordinals. Wciąż wykazują one świetne tempo popularyzacji jak na rynek niedźwiedzi. Na dzień dzisiejszy w ramach protokołu utworzono ponad 27,5 miliona NFT, przy czym liczba ta wzrosła o 150 000 jednostek w porównaniu z dniem wczorajszym.

źródło: Dune

Ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, że wielu traderów stopniowo odchodzi od praktyki przechowywania dużych ilości monet na scentralizowanych giełdach kryptowalut. Ich obawy są zrozumiałe, ponieważ wydarzenia z końca 2022 r. i upadek FTX naprawdę pokazały, że nie ma nietykalnych platform. Dlatego bezpieczniej jest nauczyć się być odpowiedzialnym za samodzielne przechowywanie własnych aktywów, zamiast polegać na pośredniku.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *