Ile FTX płaciła gwiazdom za reklamę?

Ile Ftx Płaciła Gwiazdom Za Reklamę 095ef2d, NEWSFIN

Ile Ftx Płaciła Gwiazdom Za Reklamę 4a2a38c, NEWSFIN

Przed oficjalnym bankructwem w listopadzie 2022 r. giełda kryptowalut FTX przeprowadziła agresywną kampanię marketingową. Platforma na własną cześć zmieniła nazwy stadionów i zapłaciła setki tysięcy dolarów celebrytom i gwiazdom sportu, aby promować własną markę. Partnerami FTX byli między innymi Shaquille O’Neal, Naomi Osaka i David Ortiz. Teraz, w postępowaniu przed rozprawami sądowymi, nowy zespół FTX ujawnił więcej szczegółów na temat umów z gwiazdami, firmami i drużynami sportowymi. Zdecydowanie zasługują one na uwagę byłych użytkowników platformy handlowej.

Prawnicy FTX przyznają, że nie mogą jeszcze przedstawić pełnej listy wszystkich osób i podmiotów, które otrzymały płatności od giełdy. Oczekują jednak, że przynajmniej część wydanych pieniędzy zostanie odzyskana i wykorzystana jako rekompensata dla poszkodowanych użytkowników, inwestorów i wierzycieli FTX.

Ile zapłacono za reklamy FTX?

Według źródeł, FTX zapłacił około 750 000 USD byłej gwieździe NBA Shaquille’owi O’Nealowi. Kolejne 308 000 USD trafiło do słynnej tenisistki Naomi Osaki.

Prawie 206 000 dolarów zapłacono rozgrywającemu Jacksonville Jaguars Trevorowi Lawrence’owi. Z kolei były gracz Boston Red Sox David Ortiz otrzymał około 271 000 dolarów.

Niektórzy z tych celebrytów zostali już wymienieni w pozwach sądowych przez wierzycieli FTX w związku z ich reklamą firmy. Dokładnie rzecz biorąc, O’Neal i Osaka zostali oskarżeni w pozwie zbiorowym złożonym w maju w sądzie federalnym na Florydzie. Zarzuca się im nielegalne promowanie usług FTX, które w rzeczywistości były ofertą niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Były dyrektor generalny FTX, Sam Bankman-Fried, również często gościł sławnych gości w swoim domu na Bahamach. Jego rezydencję odwiedzili między innymi rozgrywający NFL Tom Brady, były prezydent USA Bill Clinton i były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair.

Firma posunęła się nawet do zakupu praw do nazwania American Airlines Arena jako FTX Arena i wydała ponad 6 milionów dolarów na 30-sekundową reklamę podczas ostatniego meczu National Football League Super Bowl w lutym 2022 roku.

Ile Ftx Płaciła Gwiazdom Za Reklamę 9ced9f4, NEWSFIN

Ze względu na słabe zarządzanie wydatkami zespołu FTX podczas administracji Bankmana-Frieda, prawnicy mają teraz trudności ze znalezieniem wszystkich osób, z którymi giełda zawarła umowy marketingowe.

Likwidatorzy aktywów platformy handlowej mają jednak nadzieję, że będą w stanie odzyskać znaczną kwotę pieniędzy zgodnie z prawem, co pomoże w zrekompensowaniu strat osobom poszkodowanym po upadku firmy.

Sprawa LayerZero Labs

FTX spodziewa się również odzyskać środki z poszczególnych projektów kryptowalutowych. Wśród nich znalazł się startup LayerZero Labs, który rzekomo nielegalnie otrzymał 21 milionów dolarów na jakiś czas przed bankructwem giełdy. Sprawa wynika z transakcji dokonanych między styczniem a majem 2022 r. między ramieniem venture capital Alameda Research o nazwie Alameda Ventures a LayerZero.

Alameda Ventures zapłaciła ponad 70 milionów dolarów w dwóch transakcjach, aby nabyć 4,92 procent udziałów w LayerZero. Ponadto w marcu Alameda Ventures zapłaciła kolejne 25 milionów dolarów za 100 milionów tokenów projektu – STG. W lutym LayerZero pożyczył Alameda Research 45 milionów dolarów przy rocznej stopie procentowej wynoszącej 8 procent.

Kiedy FTX pogrążyło się w kryzysie na początku listopada 2022 r., LayerZero starało się zawrzeć umowę, aby zwrócić udział Alamedy w projekcie. Umowa ta przewidywała zwrot udziałów w zamian za umorzenie 45 mln długu.

Zawarto również inną umowę, w ramach której zespół LayerZero wykupił 100 milionów STG za 10 milionów dolarów. Jednak nigdy nie została ona sfinalizowana. LayerZero nie zapłaciło za tokeny, a Alameda Ventures ich nie przekazała.

Prawnicy FTX twierdzą, że zespół LayerZero wykorzystał kryzys w Alameda do własnych celów.

“LayerZero doskonale zdawało sobie sprawę, że Alameda Research stoi w obliczu kryzysu płynności. W ciągu około 24 godzin firma wynegocjowała umowę z ówczesną dyrektor generalną Alameda Research, Caroline Allison, na sprzedaż udziałów w startupie.”

Współzałożyciel LayerZero, Ryan Zarick, twierdzi, że jego zespół zapłacił za tokeny STG, ale nigdy nie otrzymał nic w zamian.

Oprócz umowy o rozwiązaniu kontraktu, w nowym pozwie domagano się zwrotu środków wypłaconych na kilka dni przed ogłoszeniem upadłości FTX. To 21,37 miliona dolarów od LayerZero Labs, 13,07 miliona dolarów od byłego dyrektora operacyjnego firmy Ari Litana i 6,65 miliona dolarów od spółki zależnej Skip & Goose.

Wygląda na to, że kierownictwo giełdy kryptowalut FTX było w swoim czasie naprawdę nieodpowiedzialne. Zwłaszcza jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy na różne działania i reklamy. Jednocześnie możliwe jest, że ostatecznie doprowadziło to do wydatkowania pieniędzy należących do użytkowników platformy handlowej. Czas pokaże, czy gwiazdy zwrócą otrzymane honoraria.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *