Gary Gensler obawia się doradców finansowych korzystających z AI

Gary Gensler Obawia Sie Doradcoacutew Finansowych Korzystajacych Z Ai 0d19d9b, NEWSFIN

Przewodniczący SEC Gary Gensler zwrócił uwagę na potencjalne ryzyko związane z przedkładaniem przez doradców finansowych własnych interesów ponad interesy klientów z uwagi na sztuczną inteligencję (AI).

Gensler oświadczył: “Dzisiejsze predykcyjne modele analizy danych zapewniają również coraz większą zdolność do przewidywania każdego z nas jako jednostki”.

Gensler wzywa doradców finansowych do ujawniania konfliktów AI

Zgodnie z niedawno przygotowanym zeznaniem, przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler, podkreślił potencjał firm doradztwa finansowego, które mogą korzystać z narzędzi analizy predykcyjnej AI kosztem swoich klientów:

“Jeśli funkcja optymalizacji firmy bierze pod uwagę zarówno interes firmy, jak i interes inwestora, może to prowadzić do konfliktu interesów.”

Gensler podkreśla, że firmy muszą zgłaszać sytuacje, które pozwalają im przedkładać swoje interesy nad interesy inwestorów. Ostrzega, że firmy będą musiały wykazać wysiłki w celu wyeliminowania lub “zneutralizowania” tych konfliktów.

Wyjaśnia, że trwa to już od kilku miesięcy. W lipcu SEC wystosowała do instytucji finansowych propozycję raportowania takich konfliktów w kontaktach z inwestorami.

Ogólne spojrzenie Genslera na sztuczną inteligencję

Utrzymuje jednak optymistyczne prognozy dotyczące przyjęcia tej innowacyjnej technologii w sektorze finansowym:

“Taka analityka i narrowcasting mogą przynieść potencjalne korzyści w postaci większej integracji finansowej i lepszego doświadczenia użytkownika.”

W dniu 27 września Gensler stanie przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, aby złożyć swoje zeznania.

Na wstępie podkreśli, że poglądy, które wyraża, należą do niego jako przewodniczącego SEC. Nie reprezentuje on zbiorowego stanowiska swoich kolegów komisarzy.

Najnowsze dane od Statista prognozują, że rynek sztucznej inteligencji osiągnie wartość dwóch bilionów dolarów do 2030 roku.

Gary Gensler Obawia Sie Doradcoacutew Finansowych Korzystajacych Z Ai 70b9174, NEWSFIN

Wielkość rynku AI na świecie w 2021 r. z prognozą do 2030 r. (w mln USD) / Źródło: Statista

W dniu 3 sierpnia BeInCrypto poinformowało o przekonaniu Genslera, że sztuczna inteligencja spowoduje kolejny krach finansowy. Stwierdził, że głębokie uczenie się (deep learning) ma zdolność do zaburzania rynków finansowych.

Z perspektywy makro Gensler zajął stosunkowo neutralne stanowisko w sprawie sztucznej inteligencji.

W swoim wcześniejszym przemówieniu podkreślił, że sztuczna inteligencja ma potencjał, aby usprawnić branżę finansową. Ponadto uważa, że może wnieść znaczący wkład w opiekę zdrowotną i postęp naukowy.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *