Do sieci wyciekły osobiste notatki szefa upadłej giełdy FTX

Do Sieci Wyciekly Osobiste Notatki Szefa Upadlej Gieldy Ftx 9efe1fa, NEWSFIN

Do Sieci Wyciekly Osobiste Notatki Szefa Upadlej Gieldy Ftx 07fe650, NEWSFIN

W grudniu 2022 r. Sam Bankman-Fried, ówczesny szef upadłej giełdy kryptowalut FTX, został aresztowany, poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych i umieszczony w areszcie domowym. W rezultacie miał dużo wolnego czasu, który spędził między innymi na pisaniu setek kolejnych stron rozpraw w formie tweetów. W tekstach Bankman-Fried porusza niemal wszystko: dzieciństwo, próby usprawiedliwienia się, a nawet różne obliczenia matematyczne. Przypominamy, jakie wpisy autorstwa Sama trafiały do sieci.

Refleksje oskarżonego nie pojawiały się wcześniej w mediach, a jednocześnie mogą dać pewien wgląd w jego strategię obrony podczas rozpraw sądowych. Te, przypominamy, rozpoczną się w pierwszych dniach października. Ogólnie rzecz biorąc, Bankman-Fried stoi w obliczu całej serii zarzutów związanych z oszustwami, nielegalnym wykorzystaniem funduszy klientów, a nawet nielegalnym finansowaniem kampanii wyborczych.

Co istotne, kluczowymi świadkami w przesłuchaniach w sprawie przeciwko współzałożycielowi FTX będą jego współpracownicy. Chaociażby była dyrektor wykonawcza Alameda Research Caroline Ellison. To właśnie jej prywatne notatki wyciekły do dziennikarzy The New York Times. Sędzia uznał wówczas takie działania za wywieranie presji na świadków, cofnął kaucję Bankmana-Frieda i wysłał go do więzienia w połowie sierpnia. Do tego czasu Sam aktywnie zapisywał swoje myśli w formie notatek.

Co Sam Bankman-Fried myśli o upadku FTX?

Osobiste notatki Sama trafiły w ręce reporterów New York Timesa za pośrednictwem znanej blogerki Tiffany Fong. Fong wyjaśniła również, dlaczego Bankman-Fried skontaktował się właśnie z nią:

“Podobało mu się, że nie pracuję dla nikogo. Uważa, że mogę wyciągać własne wnioski.”

W swoich notatkach Sam zrzucił winę za upadek swojego imperium kryptowalutowego na byłą dyrektor wykonawczą Alameda Research, Caroline Ellison. Napisał, że Allison rzekomo nie wywiązywała się ze swoich obowiązków, nie wdrażała właściwych strategii handlowych i miała słabą tolerancję na stres. Czasami Caroline płakała nawet podczas spotkań z Samem.

“Konsekwentnie unikała rozmów na temat zarządzania ryzykiem, unikając moich sugestii, dopóki nie było za późno. Za każdym razem, gdy zwracałam się do niej z sugestiami, tylko się pogarszała. Jestem pewien, że nasze relacje w przeszłości tylko pogorszyły sytuację.”

Sam i Caroline byli w związku, o czym ta sama wspomniała w swoich pamiętnikach. Jak już wspomnieliśmy, zostały one wcześniej ujawnione mediom przez samego Bankmana-Frieda. Sędzia w jego sprawie uznał ten incydent za epizod przymuszania świadków i wysłał Sama do Metropolitan Detention Centre na Brooklynie.

Caroline Ellison miała również problemy z Samem Trabucco, byłym współdyrektorem Alameda Research. Miał on “dobry instynkt w zarządzaniu ryzykiem” i jak się okazuje planował opuścić firmę już pod koniec 2021 roku.

Trabucco rzekomo wolał spędzać czas “spotykając się z grupą kolegów, podróżując po świecie na jachcie”. Bankman-Fried załączył do tego tweeta link do teledysku Rihanny “Cheers (Drink to That)”.

W areszcie domowym Bankman-Fried spędzał większość czasu na nauce, graniu w gry komputerowe i przygotowywaniu się do obrony w nadchodzących rozprawach sądowych. Jego twórczość zachowała się w Dokumentach Google, które dla NYT przekazała Fong pod koniec stycznia.

Nawiasem mówiąc, sama Fong poniosła straty po upadku platformy pożyczkowej Celsius. Dlatego też z całą pewnością współczuła ofiarom bankructwa FTX i była sceptyczna wobec Bankmana-Frieda. Fong skontaktowała się z byłym pracownikiem Alamedy, Adityą Baradwajem, który miał kilka ciekawych rzeczy do powiedzenia na temat rzeczywistości wewnątrz firmy.

W części dokumentów Bankman-Fried opisał rozwój swojej firmy, od dzieciństwa w Palo Alto po penthouse, który kupił na Bahamach w pobliżu siedziby FTX.

Sam opisał swoje wprowadzenie do Trabucco i Allison – z których tę ostatnią uznał za “nikczemnie inteligentną” w swoim biznesie. Zamieścił nawet kilka osobistych zdjęć. Jedno z nich przedstawia go trzymającego bluzę z kapturem, którą Trabucco kupił mu w liceum.

SBF i CZ

Na szczególną uwagę zasługuje opis pierwszego spotkania Sama z dyrektorem generalnym giełdy kryptowalut Binance, Changpengiem Zhao. Miało to miejsce w 2019 r. podczas wydarzenia na Tajwanie, a w tej części swoich postów Sam wsparł się odniesieniem do piosenki “We Are Young” zespołu Fun.

“Dzisiejszy wieczór był pełen alkoholu, kobiet, laserów i głośnej, hałaśliwej muzyki, ale dziwny mikroklimat zdawał się podążać za mną. Minąłem Zhao jeszcze kilka razy i za każdym razem patrzył na mnie: ludzie zdecydowanie myśleli o nas.”

Epizod z Zhao jest godny uwagi, ponieważ szef Binance w taki czy inny sposób przyczynił się do bankructwa FTX. Po wycieku dokumentów na temat problemów finansowych giełdy, Zhao publicznie ogłosił dużą sprzedaż natywnych tokenów FTT. To tylko pogorszyło sytuację FTX. Niemniej jednak, dyrektor Binance nie ponosi winy za bankructwo. Jego głównym powodem jest kradzież środków użytkowników FTX i absolutny bałagan, który miał miejsce w zarządzie firmy.

Podsumowując, kilkaset stron wymówek oszusta raczej nie uratuje go w sądzie. Bankman-Fried może do woli opowiadać swoje historyjski, ale tak nie jest. Jak pokazują akta prokuratury, jest on zwykłym przestępcą i jako taki powinien zostać ukarany za to, co zrobił.

Wygląda na to, że w nadchodzących rozprawach sądowych Sam Bankman-Fried planuje obwinić o wszystko swoich byłych kolegów. Jednak prokuratura z pewnością zebrała już dokładne dowody i wie, na co zwrócić szczególną uwagę. Tak więc dla Sama ta publikacja prawie nic nie zmienia – i będzie musiał odpowiedzieć za swoje działania w przeszłości.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *