Czy Bitcoin koreluje ze złotem? Problemem silny dolar

Czy Bitcoin Koreluje Ze Zlotem Problemem Silny Dolar 29fbd1e, NEWSFIN

Czy Bitcoin Koreluje Ze Zlotem Problemem Silny Dolar Bed95e4, NEWSFIN

Bitcoin (BTC) jest często określany przez wielu krypto-purystów jako cyfrowe złoto. Rzeczywiście, Bitcoin i złoto mają wiele podobnych cech. Na przykład oba oferują możliwość przechowywania części swojego majątku poza systemem finansowym i oba mają ograniczoną podaż. Ponadto oba aktywa miały w przeszłości ujemną korelację z dolarem amerykańskim. Obecnie dolar kwitnie, przez co zarówno złoto, jak i Bitcoin muszą cierpieć.

W 2024 r. spodziewana jest jednak zmiana polityki pieniężnej amerykańskiego banku centralnego. Obniżenie stóp procentowych byłoby korzystne zarówno dla Bitcoina, jak i złota. Jeżeli interesuje Cię temat inwestycji w złoto, sprawdź nasz poradnik gdzie kupić złoto fizyczne.

Cena złota pod presją rosnącego dolara

W ostatnich miesiącach cena złota znajdowała się w trendzie spadkowym. Metal szlachetny stoi w obliczu przeciwności na kilku frontach, w tym silnej gospodarki USA, umacniającego się dolara amerykańskiego i obaw o stopy procentowe. Te trzy czynniki są ze sobą w pewnym stopniu skorelowane i wszystkie mają negatywny wpływ na cenę złota. Obecnie jest ona obecnie o 6 procent niższa niż jej maksimum z 2023 r. ustanowione na początku maja.

Amerykański bank centralny, czyli Rezerwa Federalna, rozpoczął zacieśnianie polityki pieniężnej w marcu 2022 roku. Agresywnie podniósł stopy procentowe w walce o przywrócenie inflacji do celu 2%. Tymczasem stopy procentowe na poziomie 5,25-5,50 procent są najwyższe od 22 lat.

Jednak inflacja nadal nie jest na poziomie docelowym, a gospodarka USA wydaje się silniejsza niż oczekiwano. Niewiele jest powodów, dla których Fed miałby zacząć obniżać stopy procentowe. W związku z tym oczekuje się, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu stopy procentowe pozostaną na tym samym poziomie.

Sprawia to, że dolar amerykański staje się bardziej atrakcyjny, co znajduje silne odzwierciedlenie w jego kursie. Obecnie jest on na najwyższym poziomie od sześciu miesięcy.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *