Co się stanie, gdy górnik BTC wykopie nieprawidłowy blok?

Co Sie Stanie Gdy Goacuternik Btc Wykopie Nieprawidlowy Blok B87e173, NEWSFIN

W sieci Bitcoin transakcje przechodzą przez rygorystyczny proces weryfikacji, który polega na tym, że wiele niezależnych węzłów rozproszonych na całym świecie sprawdza ich poprawność. Gdy Marathon Digital, amerykańska firma wydobywająca Bitcoina, wykopała nieprawidłowy blok, pozostałe węzły w sieci natychmiast wykryły nieprawidłowość i jednogłośnie odrzuciły ten blok.

Bitcoin korzysta z technologii rozproszonego rejestru (DLT), co oznacza, że dane transakcji są zdecentralizowane i dystrybuowane wśród wielu niezależnych węzłów. W przypadku, gdy pojedynczy węzeł popełni błąd lub próbuje wprowadzić nieprawidłowość, pozostałe węzły w sieci szybko wykryją tę niezgodność i działają w oparciu o mechanizm konsensusu. Celem tego procesu jest odrzucenie błędnego bloku lub transakcji.

To właśnie dzięki temu rozproszonemu procesowi weryfikacji zgodności, sieć Bitcoin jest odporna na potencjalne zagrożenia i zabezpieczona przed oszustwami.

Jak Marathon Digital wydobył nieprawidłowy blok

Pomimo że firma zajmuje się wydobywaniem Bitcoina od ponad dekady, udało jej się wydobyć nieprawidłowy blok. Ale jak to się stało?

Według jednego z programistów zajmujących się BTC – 0xB10C, blok uznany za nieprawidłowy miał numer 809478 i jego problem wynikał z błędu w sekwencji transakcji. Grupa badawcza BitMEX wyjaśniła tę sytuację na platformie społecznościowej X (niegdyś Twitter):

Następnie inne węzły również odrzuciły ten blok. Ostatecznie, kolejny prawidłowy blok udało się wydobyć Foundry USA.

Co Sie Stanie Gdy Goacuternik Btc Wykopie Nieprawidlowy Blok De0f69d, NEWSFIN

Górnik bloku 809478 bloku. Źródło: Bitaps.com

Rozproszona księga (DLT) Bitcoina

Bitcoin używa technologii Rozproszonego Rejestru, w której dane transakcji są całkowicie zdecentralizowane. Poniższy zrzut ekranu pokazuje, że podczas gdy węzeł A wydobywał nieprawidłowy blok, węzły B i C mogą to zweryfikować. Przestrzegają one mechanizmu konsensusu, a nieprawidłowy blok zostaje ostatecznie odrzucony.

Co Sie Stanie Gdy Goacuternik Btc Wykopie Nieprawidlowy Blok 59d3f95, NEWSFIN

Rozproszony łańcuch bloków. Źródło: GitHub

Incydent z nieprawidłowym blokiem Marathon Digital wskazuje, że sieć BTC jest wysoce odporna, co minimalizuje szanse na podwójną emisję kryptowaluty. Członek społeczności skomentował te sytuację następująco:

“Inżynieria w #BTC nigdy przestaje mnie zadziwiać.”

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *