Nowa generacja schronów Scorpio House opracowana przez architektów i inżynierów z BXB studio

Postanowiliśmy pochylić się w BXB studio nad tematyką schronów, uznając iż jest to obszar przemilczany przez środowisko architektów w Polsce ale również na świecie. Jesteśmy pracownią architektoniczną, w której powstała zupełnie nowa definicja schronów – Scorpio House. Odczarowaliśmy mroczne bunkry i stworzyliśmy starannie opracowaną architekturę pod kątem inżynieryjnym, technologicznym, estetycznym i ideowym.

Poruszyliśmy problematykę niezwykle dziś aktualną, bo fakty są niestety takie, że dwa lata po wybuchu wojny w Ukrainie, w Polsce na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć jedynie 3,8% mieszkańców. Dla porównania w bezpiecznej Szwajcarii, miejsce w schronie znajdzie 100% obywateli. Te dane szokują i działają na wyobraźnie.

 

Scorpio House to opracowany w BXB studio system budowy schronów o wytrzymałości atomowej. Unikalność naszego rozwiązania polega na tym, że zmieniliśmy definicje schronu, jako inwestycji realizowanej jedynie na czas zagrożenia.

 

Scorpio House to dobro luksusowe, które nas cieszy na co dzień, podobnie jak sportowy samochód albo rodzinny jacht. Tak jak utylitarny statek służący do transportu, z czasem wyodrębnił oddzielną kategorię produktu luksusowego – jacht, tak utylitarny bunkier nuklearny wynosimy na poziom przestrzeni luksusowej, w której realizujemy swoje pasje i marzenia.

 

 

Scorpio House to modułowy, łatwy w transporcie oraz szybki w realizacji system, który można skonfigurować w BXB studio niczym nowy model zakupionego w salonie samochodu. Bazując na opracowanych elementach powtarzalnych, możemy stworzyć dowolny metraż i dowolną funkcję, np winiarnie, kino domowe, pomieszczenie muzyczne, luksusowe spa czy miejsce spotkań. Jednocześnie to przestrzeń o odporności NBC (nuklearnej, biologicznej i chemicznej), która zapewnia bezpieczeństwo na wypadek pandemii, kataklizmów i wojny.

Skorpion to największe stworzenie na naszej planecie, które jest w stanie przeżyć atak nuklearny, stąd nazwa naszego systemu. Prace nad tradycyjnym schronem o powierzchni ponad 400m2 po raz pierwszy rozpoczęliśmy w 2014 roku, przy okazji realizacji wielkiej rezydencji. Przez kolejne lata obserwowaliśmy niechęć i wahania naszych klientów co do zasadności inwestowania znacznych środków pieniężnych w budowę schronu, który z założenia ma się nigdy nie przydać. Stąd zrodził się pomysł aby na nowo zdefiniować pojęcie schronu jako produktu luksusowego, bardziej dostępnego i wielofunkcyjnego. Tak powstał Scorpio House na bazie doświadczenia i szerokiej wiedzy specjalistycznej. Scorpio House to projekt nad którym pracował cały zespół BXB studio, zarówno dział techniczny, dział kreatywny, dział projektowania wnętrz i dział menadżersko-administracyjny. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy biurem architektonicznym wyspecjalizowanym w projektowaniu nie tylko tradycyjnych budynków, domów i rezydencji ale również schronów. arch. Bogusław Barnaś.

 

Nasz projekt dotyka istotnej problematyki społecznej. Dzięki systemowi Scorpio House zmieniamy emocjonalny charakter tego typu architektury o negatywnym zabarwieniu. Można powiedzieć, że odczarowujemy mroczne bunkry wojenne, nadając schronom wymiaru ludzkiego, powszechnego i dostępnego. Scorpio House kompletnie odwraca wyobrażenie o schronach, a nawet buduje modę na ich posiadanie. To z kolei przyczyni się do oddolnych działań w postaci prywatnych inwestycji w tego typu obiekty, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo tkanki społecznej w naszym kraju na wypadek sytuacji kryzysowych, nie tylko ataku zbrojnego ale również ekstremalnych zjawisk pogodowych czy pandemii. Warto tutaj wspomnieć, że istnieją kraje, które są w stanie zabezpieczyć przestrzeń w schronach dla wszystkich swoich obywateli. To Szwajcaria czy Finlandia. Szwecja dysponuje takimi obiektami dla 70% społeczeństwa, Norwegia dla 50% a niekorzystnie geopolitycznie położona Polska jedynie dla 3,8%.

 

Aktualnie trwają prace legislacyjne mające na celu poprawę tej sytuacji w naszym kraju. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że budowa przydomowych schronów oraz ukryć doraźnych ma być zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia formalnego. Projekt noweli Prawa budowlanego trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Nad projektem noweli pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W dokumencie zapowiedziano uregulowanie kwestii budowy przydomowych schronów. "Ochrona dla 50 proc. ludności kraju" – tak brzmią założenia projektu rozporządzenia dotyczącego schronów w Polsce. Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Projekt opublikowaliśmy na naszej stronie internetowej: https://bxbstudio.com/project/scorpio-house-2/

Krótki, minutowy film dostępny jest na naszym kanale youtube: https://www.youtube.com/watch?v=rlRH1HZhyM0

Krótki, minutowy film dostępny jest na naszym kanale instagram:https://www.instagram.com/p/C66LMVwIDHP/

Animacja – proces budowy Scorpio House: https://youtube.com/shorts/k_11hCUwBzE?feature=share

Animacja – typy Scorpio House: https://www.youtube.com/watch?v=q3dBO-3_YVQ

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *