Dwa nowe obiekty o powierzchni 50 tys. m kw. zrealizowane przez Harden Construction pod Bydgoszczą

Ponad 50 tys. m kw. powierzchni użytkowej mają dwa nowoczesne obiekty przemysłowe w kompleksie logistycznym Panattoni Park Bydgoszcz IV. Hale produkcyjno-magazynowo-biurowe wybudowała firma Harden Construction, która jest jednym z najszybciej rozwijających się w Polsce generalnym wykonawcą obiektów przemysłowych w Polsce. Ekologiczne pod względem wyposażenia oraz warunków użytkowania obiekty zostały wybudowane zgodnie z wymaganiami certyfikatu BREEAM Excellent.

Funkcjonalność i ekologia

Pierwszy ze zrealizowanych obiektów oferuje ponad 20 tys. m kw. powierzchni użytkowej i składa się z części produkcyjnej o wielkości prawie 7 tys. m kw. oraz części magazynowo-biurowej o powierzchni ponad 13 tys. m kw. Ze względu na planowaną działalność produkcyjną w części hali została wykonana wzmocniona posadzka przystosowana do przenoszenia cięższych obciążeń. Drugi obiekt, który oferuje blisko 30 tys. m kw. powierzchni użytkowej, będzie przeznaczony pod działalność magazynowo-usługową. Został on wyposażony w system monitoringu konstrukcji „Inteligentny Dach” poprzez zastosowanie sensorów laserowo – inklinometrycznych. Pozwoli to na podejmowanie odpowiednich działań zabezpieczających powierzchnię dachu w razie występowania niebezpiecznych zdarzeń pogodowych. W częściach socjalno-biurowych obu obiektów zastosowano instalację wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła i uzdatnieniem powietrza wentylacyjnego.

– Dziś każdy inwestor, który odpowiedzialnie podchodzi do swojej działalności i jej wpływu na otoczenie z uwagą analizuje obiekty,  w których prowadzi działalność. Obserwowana z satysfakcją przez nas rosnąca świadomość w wyborze ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań wywiera pożądaną, pozytywna presję na tak ważne proekologiczne zmiany w budownictwie przemysłowym. Wprowadzanie nowych, zaawansowanych rozwiązań ograniczających zużycie energii, wody czy ciepła daje nie tylko korzyści dla środowiska, ale w perspektywie już kilku lat wymierne oszczędności w relacji do obiektów budowanych według standardowych zasad. Koszty działalności to kluczowy element wpływający na finalną kalkulację opłacalności każdego biznesu. Dlatego, im obiekt bardziej ekologiczny, tym większe korzyści dla przedsiębiorcy, a w konsekwencji i dla otoczenia – wyjaśnia Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w Harden Construction.

Dla lepszego komfortu użytkowników wprowadzono system automatycznej kontroli wilgotności. W pomieszczeniach, w których wykonywana jest praca z monitorami, zapewniona jest wilgotność względna powietrza na poziomie 40%. Oba budynki zostały wybudowane zgodnie z wymogami oceny BREEAM Excellent, o który obecnie ubiega się generalny wykonawca.

Ekologia musi zaczynać się już na placu budowy

Zgodne z prowadzoną polityką zrównoważonego rozwoju realizowaną przez Harden Construction każda budowa, a potem finalna inwestycja, ma w jak najmniejszym stopniu wpływać na środowisko. Dlatego do budowy zostały użyte certyfikowane materiały najwyższej jakości. Ogromną wagę przywiązuje się do odpowiedzialnego projektowania i wstępnej analizy procesu inwestycyjnego. Dlatego planowanie budowy, obok całej sfery logistycznej, zawiera także działania związane z ograniczaniem zużycia mediów oraz minimalizacją ilości odpadów, ich segregacją i recyklingiem. W przypadku realizacji dwóch obiektów w Bydgoszczy Harden Construction osiągnął wskaźnik recyklingu na poziomie ponad 85% masy wytworzonych odpadów.

– Ideą naszego budowania, którą skutecznie upowszechniamy w kolejnych obiektach w Polsce, jest maksymalne ograniczanie wpływu ich funkcjonowania na wszystkie kluczowe obszary otoczenia. Analizujemy bardzo dokładnie każdy projekt pod kątem właściwych rozwiązań dla jego przyszłych funkcji i potrzeb najemców. Niektóre rozwiązania wymagają dziś nadal dużych nakładów finansowych, ale muszą one wyprzedzać przyszłe normy i regulacje, jeśli realnie myślimy o ochronie środowiska i wymiernym komforcie dla użytkowników tego typu obiektów – podkreśla Łukasz Kozerski, Dyrektor Operacyjny w Harden Construction. Zwłaszcza budynki związane z produkcją, logistyką, po prostu biznesem nie powinny mieć negatywnego wpływu na takie elementy środowiska, jak zdrowie ludzi w jego otoczeniu, powietrze, glebę, akustykę, środowisko wodne czy zieleń. Nasze rozwiązania w sposób namacalny pokazują, że można dziś ekologicznie budować każdego rodzaju obiekty – dodaje Fiuczek.

Dzięki starannie dobranym współczynnikom przenikania ciepła i odpowiedniemu wykorzystaniu naturalnego światła oraz wysokim parametrom szczelności ścian uzyskano wysoką efektywność energetyczną obu obiektów ograniczając ich przyszłe koszty operacyjne użytkowania i ślad węglowy. Obie hale zostały zlokalizowane w taki sposób, że tereny zielone wokół nich zajmują odpowiednio ponad 10,5 tys. m kw. oraz ponad 25,5 tys. m kw. całych działek. Drogi i ciągi komunikacyjne zostały wykonane w sposób uniemożliwiający przedostawanie się zanieczyszczeń do gleby. Ze względu na złożone funkcje obu obiektów utworzono przy nich łącznie blisko 200 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym 18 miejsc postojowych z możliwością ładowania samochodów elektrycznych oraz 8 miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Z myślą o rowerzystach zbudowano specjalne 3 wiaty oraz wydzielono 46 miejsc postojowych dla rowerów.

                                                    

Harden Construction to jeden z najszybciej rozwijających się w Polsce generalnych wykonawców obiektów logistycznych, hal przemysłowych, magazynowych i produkcyjnych. Od 2021 roku Harden Construction zrealizował ponad 400 000 m kw. powierzchni dla klientów m. in. z branży logistycznej, przemysłowej, czy e-commerce. Inwestycje zostały zrealizowane w województwie łódzkim, mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. Jako Generalny Wykonawca Harden Construction zrealizował inwestycje m.in. dla TERG S.A., (Media Expert), DTW Logistics czy Panattoni.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *