Koleje Dużych Prędkości w ramach CPK zbudują polskie firmy

Koleje Duzych Predkosci W Ramach Cpk Zbuduja Polskie Firmy 8896779, NEWSFIN

Maciej Lasek

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Adam Woźniak

Przy budowie Kolei Dużych Prędkości ma być w możliwie największym stopniu wykorzystany potencjał polskich przedsiębiorstw. Projekt KDP związany z powstaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego, mający radykalnie usprawnić transport kolejowy w Polsce, powinien w ten sposób przyczynić się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności realizujących inwestycję przedsiębiorstw. – Prace nad KDP otwierają przed firmami szansę na rozwój poprzez wymagające projekty, które mogą przyspieszyć transfer wiedzy i technologii – powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek podczas poniedziałkowego Forum dialogu technicznego CPK. Ma ono stać się platformą dyskusji dotyczącej rozwoju infrastruktury kolejowej.

Podczas forum omawiano zarówno kwestie techniczne, związane m.in. z obiektami inżynieryjnymi, siecią trakcyjną i systemem zasilania czy systemem kontroli jazdy pociągów i sterowania ruchem, jak również funkcjonalne, dotyczące np. projektowania, budowy, eksploatacji oraz przygotowania kadr. Jak podkreślił Lasek w czasie spotkania, projekt CPK w ostatnich latach był realizowany bez odpowiedniego dialogu z branżą kolejową. – Nadrobimy stracony czas. Osiągniemy sukces transportowy, gospodarczy także w rozwoju nowych kompetencji – zapowiedział.

Odpowiednio wczesne i skoordynowane w ramach „Forum dialogu technicznego CPK” działania mają pozwolić na zachowanie jednolitości parametrów technicznych dla linii projektowanych w różnym czasie przez różne firmy. Przyczynią się także do wprowadzenia odpowiednich technologii przez producentów materiałów i urządzeń do budowy linii kolejowych i skoordynowania projektowania z możliwościami firm budowlanych.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *