Przełomowe odkrycie w mózgu. Teraz można łatwo manipulować męskim pożądaniem

Przełomowe Odkrycie W Moacutezgu Teraz Można łatwo Manipulować Męskim Pożądaniem 0569fec, NEWSFIN

Odkrycia te mogą ułatwić opracowanie leków, które będą w stanie leczyć zaburzenia popędu seksualnego u mężczyzn

Naukowcy ze Stanford University School of Medicine – wydziału medycznego Uniwersytetu Stanforda zidentyfikowali dokładną część mózgu kontrolującą popęd seksualny u myszy. Możliwe, że ta sama część mózgu reguluje libido także u mężczyzn.

– Wyróżniliśmy obwód w mózgach samców ssaków, który kontroluje rozpoznawanie płci, libido oraz zachowania i przyjemność godową – powiedział Nirao Shah, jeden z głównych badaczy projektu i profesor nauk behawioralnych na Uniwersytecie Stanforda. – Jeśli te centra istnieją u ludzi – a teraz wiemy, gdzie szukać – powinno być możliwe zaprojektowanie małych cząsteczek, które można wykorzystać do regulowania tych obwodów – dodał.

Odkrycia te mogą ułatwić opracowanie leków, które będą w stanie leczyć zaburzenia popędu seksualnego u mężczyzn. Takie leki będzie można stosować w celu zmniejszenia nadmiernego popędu u mężczyzn z nadpobudliwym popędem seksualnym lub zwiększenia libido u mężczyzn, którzy nie są zainteresowani seksem.

Profesor Shah twierdzi, że takie leki różniłyby się znacznie od dzisiejszych inhibitorów fosfodiesterazy, które przeciwdziałają zaburzeniom erekcji. Zamiast po prostu zwiększać przepływ krwi w małych naczyniach w całym ciele, bezpośrednio wzmacniałyby lub osłabiały określony obszar mózgu kontrolujący męski popęd seksualny.

Mysz pomoże leczyć zaburzenia erekcji

Podczas badań profesor Shah i jego zespół zmapowali różne obwody neuronalne tworzące mózg myszy. Odkryli, że popęd seksualny u samca myszy włącza się i wyłącza, gdy grupa genetycznie odrębnych neuronów znajdujących się w ciele migdałowatym jego mózgu, zwana BNST (prążek końcowy), wchodzi w interakcję z innym obszarem mózgu zwanym podwzgórze przedwzrokowe. Neurony BNST, wydzielają wolno działające białko zwane substancją P. Kiedy stymulowali u myszy przewód zawierający neurony BNST wydzielające substancję P, aktywował on neurony w podwzgórzu przedwzrokowym myszy. Ta wzmożona aktywność trwała 90 sekund i po 10–15 minutach skutkowała serią zachowań godowych u samców.

Naukowcy uważają, że popęd seksualny myszy można nagle zwiększyć poprzez wstrzyknięcie substancji P w obszar w pobliżu jej receptorów. – Jest bardzo prawdopodobne, że w ludzkim podwzgórzu znajdują się podobne zestawy neuronów, które regulują nagrodę, zachowanie i satysfakcję seksualną i prawdopodobnie są dość podobne do tych, które zaobserwowaliśmy u myszy – uważa profesor Shah. Dlatego jest całkiem możliwe, że leki działające na te neurony mogłyby

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *