Piloci Ryanaira ogłaszają kolejny strajk. Wiadomo, kiedy się odbędzie

Belgijscy piloci irlandzkiej taniej linii lotniczej Ryanair będą strajkować ponownie w dniach 14 i 15 września. To już czwarty raz w ciągu dwóch miesięcy. Są niezadowoleni z wynagrodzeń i nowego regulaminu dotyczącego okresów odpoczynku. Strajk dotyczy wyłącznie lotniska Charleroi – informuje belgijska telewizja VRT.

Piloci Ryanaira Ogłaszają Kolejny Strajk Wiadomo Kiedy Się Odbędzie 142402e, NEWSFIN

fot. ALBERT GEA / /  Reuters / Forum

Jak podają media, strajk został ogłoszony celowo w czwartek, ponieważ tego dnia dyrektor generalny irlandzkiej grupy lotniczej Michael O'Leary ma pojawić się w Brukseli na konferencji prasowej.

Od początku lata piloci stacjonujący w Belgii już cztery razy przerywali pracę. Strajki odbyły się w weekendy 15 i 16 lipca, 29 i 30 lipca oraz 14 i 15 sierpnia. Nowy termin nie został wybrany przypadkowo – Ryanair zaplanował walne zgromadzenie akcjonariuszy na 14 września.

Piloci są niezadowoleni z nowego rozkładu lotów, który chce wprowadzić Ryanair, bo – jak mówią – oznaczałoby to dla nich mniej odpoczynku. Mówią też o „szantażu” ze strony kierownictwa, bo według nich negocjacje w sprawie nowego układu zbiorowego pracy (dotyczącego m.in. czasu odpoczynku) chce rozpocząć dopiero pod warunkiem wycofania skarg złożonych przez część pilotów. Piloci żądają, aby Ryanair „przestrzegał belgijskiego prawa”.

Brak porozumienia w sprawie wynagrodzeń jest również powodem konfliktu. W 2020 roku piloci zgodzili się na 20-procentową obniżkę wynagrodzeń, aby pomóc firmie w czasie kryzysu covid-19. Choć tania linia lotnicza znów osiąga zyski, Ryanair nie chce powrócić do wynagrodzeń sprzed pandemii.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mms/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *