Mocna sprzedaż obligacji skarbowych. W narodzie maleje strach przed inflacją

W maju Polacy kupili detaliczne obligacje Skarbu Państwa za blisko sześć miliardów złotych. Struktura sprzedaży sugeruje, że zmalały obawy przed inflacją – coraz więcej oszczędzających chce sobie „zaklepać” stałe oprocentowanie na następne trzy lata.

Mocna Sprzedaz Obligacji Skarbowych W Narodzie Maleje Strach Przed Inflacja 914d079, NEWSFIN

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Ministerstwo Finansów w maju sprzedało obligacje oszczędnościowe za 5,912 mld złotych. To siódmy najwyższy wynik w historii, co świadczy o wciąż silnym popycie na tą klasę aktywów. Względnie wysokie zainteresowanie detalicznymi papierami Skarbu Państwa obserwujemy już od 5 lat, od kiedy zaczęła nam doskwierać wysoka inflacja w otoczeniu realnie ujemnych wysokich stóp procentowych.

Ale to się zaczyna zmieniać. W maju podobnie jak w kwietniu w sprzedaży dominowały obligacje 3-letnie TOZ o stałym oprocentowaniu. Stanowiły one aż 57,3% całej sprzedanej puli. Decydując się na stałą stopę procentową inwestor zakłada, że inflacja (i wraz z nią rynkowe stopy procentowe) będą malały w horyzoncie najbliższych kilku kwartałów.

Zobacz takżeChcesz inwestować? Nie powiemy Ci w co, ale powiemy jak! Pobierz Akademię Inwestowania II

To gigantyczna zmiana, ponieważ przez poprzednie lata hitem były papiery, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji CPI. „Antyinflacyjne” 4-latki COI w latach 2022-23 odpowiadały za przeszło 40% sprzedanych papierów. A jeśli doliczymy do nich także indeksowane o wskaźnik CPI obligacje 10-letnie EDO, to razem stanowiły one ponad połowę kupowanych papierów Skarbu Państwa. Natomiast w maju 4-latki stanowiły już tylko 14,2% sprzedaży, a 10-latki zaledwie 4,6%. Cały czas marginalny pozostaje udział obligacji rodzinnych (także indeksowanych inflacją CPI), dostęp do nich mają tylko beneficjenci programu 500+ (od stycznia 800+).

Ministerstwo Finansów

Tak prezentowała się sprzedaż obligacji oszczędnościowych skarbu państwa w maju 2024 roku:

  • 3-miesięczne (OTS0824) – 94,4 mln zł,
  • 1-roczne (ROR0525) – 981,5 mln zł,
  • 2-letnie (DOR0526) – 298,9 mln zł,
  • 3-letnie (TOS0527) – 3.384,5 mln zł,
  • 4-letnie (COI0528) – 837,8 mln zł,
  • 10-letnie (EDO0534) – 271,7 mln zł.

W czerwcu „wjechała” nowa, lepsza oferta

Zmasowany majowy popyt na detaliczne obligacje Skarbu Państwa jest dość interesującą wiadomością. A to dlatego, że od czerwca obowiązuje nowa oferta tych papierów. Resort finansów wprawdzie obniżył oprocentowanie papierów krótkoterminowych w pierwszym okresie odsetkowym, ale wyraźnie podniósł atrakcyjność obligacji indeksowanych inflacją.

Przeczytaj także

Ministerstwo Finansów prosi o nasze pieniądze i ogłasza ofertę obligacji oszczędnościowych

Warto jednak mieć świadomość, że w dającej się przewidzieć przyszłości oferta Skarbu Państwa nie da już zarobić nominalnie blisko 20 proc. odsetek, na które mogli liczyć swego czasu posiadacze obligacji indeksowanych inflacją. W swoim szczycie seria COI0426 wypłacała 19,4 proc. W kwietniu było to już tylko 3,8 proc.

– Jedną z zalet naszych obligacji jest to, że premiują lojalnych klientów. Posiadacze wykupywanych obligacji, którzy chcą przedłużyć oszczędzanie mają możliwość uzyskania dodatkowego zysku, korzystając z opcji zamiany wykupywanych „starych” obligacji na „nowe” serie. Zachęcamy do skorzystania z promocyjnych cen zamiany – napisał w informacji prasowej Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Od czerwca obowiązują nowe warunki zamiany obligacji, w ramach których MF premiuje rolowanie papierów 2-letnich i dłuższych. Największa premia – w wysokości 0,4% – występuje w przypadku obligacji 10-letnich.

Oferta obligacji oszczędnościowych w sprzedaży detalicznej – czerwiec 2024 rok:

Typ obligacji

Szczegóły oferty (sprzedaż w dniach 1-30 czerwca)

Cena sprzedaży

OTS0924

3-miesięczne

Obligacje trzymiesięczne są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 3,00% w skali roku. Oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania (po trzech miesiącach od dnia zakupu).

100 zł

100,00 zł

przy zamianie

ROR0625

1-roczne

Obligacje roczne są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 5,95% w skali roku. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie jest równe stopie referencyjnej NBP i stałej marży wynoszącej 0,00%. Odsetki są wypłacane co miesiąc.

100 zł

99,90 zł

przy zamianie

DOR0626

2-letnie

Obligacje dwuletnie są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 6,15% w skali roku. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie jest równe stopie referencyjnej NBP i stałej marży wynoszącej 0,35%. Odsetki są wypłacane co miesiąc.

100 zł

99,85 zł

przy zamianie

TOS0627

3-letnie

Obligacje trzyletnie są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 6,20% rocznie. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

100 zł

99,80 zł

przy zamianie

COI0628

4-letnie

Obligacje czteroletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację1. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,55%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,50%. Odsetki są wypłacane po każdym roku oszczędzania.

100 zł

99,70 zł

przy zamianie

EDO0634

10-letnie

Obligacje dziesięcioletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację1. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,80%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 2,00%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

100 zł

99,60 zł

przy zamianie

ROS0630

6-letnie

obligacje rodzinne

Rodzinne Obligacje Sześcioletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 800+. Ich oprocentowanie jest preferencyjne w stosunku do obligacji znajdującej się w standardowej ofercie i oparte jest o inflację1. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,75%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 2,00%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach
od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

100 zł

ROD0636

12-letnie

obligacje rodzinne

Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 800+. Ich oprocentowanie jest preferencyjne w stosunku do obligacji znajdującej się w standardowej ofercie i oparte jest o inflację1. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 7,05%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 2,50%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach
od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

100 zł

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *