Implanty mózgowe pozwalają znów mówić. Wystarczyło nagranie z wesela

Implanty Moacutezgowe Pozwalają Znoacutew Moacutewić Wystarczyło Nagranie Z Wesela 11a9729, NEWSFIN

Algorytmy rozpoznawały sygnały mózgowe odpowiedzialne za mowę, dekodując właściwe słowa

W praktyce, dzięki wszczepianym w mózg chipom i wykorzystaniu technologii AI, pacjenci, którzy stracili głos, znów będą w stanie mówić. Dowodzą tego badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i Berkeley – opracowali system oparty na zaawansowanych algorytmach, który umożliwił kobiecie z poważnym paraliżem mówienie za pośrednictwem cyfrowego awatara.

To już kolejny sukces zespołu, który podobne doświadczenia prowadzi od 2019 r. – Celem jest przywrócenie normalnego sposobu komunikowania się, a osiągane przez nas postępy przybliżają stworzenie realnego rozwiązania dla pacjentów – komentuje na łamach serwisu Interesting Engineering członek zespołu badawczego Edward Chang.

Na potrzeby badania przeprowadzonego w br. na wspomnianej kobiecie Chang wszczepił w powierzchnię jej mózgu 253 elektrody, które przechwytywały sygnały mózgowe i wysyłały je do komputerów. Algorytmy rozpoznawały sygnały mózgowe odpowiedzialne za mowę, dekodując właściwe słowa. Zespół musiał jednak odtworzyć głos pacjentki – w tym celu wykorzystał nagranie jej przemówienia na weselu i przeszkolił na tej podstawie specjalny system syntezy mowy. Inżynierowie następnie stworzyli animację jej twarzy, wykorzystując jej naturalną mimikę i ruchy mięśni twarzy. Tak powstał awatar głosowy.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *