Estonia zyskała 95 nowych wysp

Najnowsza mapa Estonii pokazała, że kraj zyskał na przestrzeni ostatnich lat 95 wysp, jednak jego całkowita powierzchnia zmniejszyła się o cztery kilometry kwadratowe – podał dziennik "Postimees".

Estonia Zyskala 95 Nowych Wysp 533aacc, NEWSFIN

fot. Wirestock Creators / / Shutterstock

Mapa wybrzeża Estonii jest uaktualniania co osiem lat. Najnowsze zdjęcia lotnicze wykonane w 2020 r. pokazały, że liczba wysp na wodach terytorialnych kraju wzrosła z 2222 do 2317.

"Linia brzegowa Morza Bałtyckiego ulega ciągłym zmianom. Wpływają na to wypiętrzenie terenu po epoce lodowcowej, w wyniku którego podnosi się powierzchnia gruntu, a także ciągłe procesy erozji i akrecji wybrzeża, które są szczególnie intensywne w czasie sztormów. Dlatego od czasu do czasu trzeba ponownie wyznaczyć linię brzegową" – powiedziała Lea Pauts, kierownik działu danych przestrzennych agencji odpowiedzialnej za sporządzenie mapy.

W wyniku aktualizacji map ustalono także powierzchnię kraju na 45 335 kilometrów kwadratowych.

"Estonia jest teraz o 4 kilometry kwadratowe mniejsza niż wskazywały na to poprzednie dane" – oświadczyła Pauts, dodając, że różnicę można wytłumaczyć dokładniejszymi technikami mapowania i lepszymi danymi źródłowymi.

Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ adj/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *