Cyfrowa rewolucja tylko „dla wybranych”. Od dziś starują e-paragony

Ministerstwo Finansów uruchomiło w piątek aplikację e-Paragony 2.0. Kupujący będą mogli pobierać dowody zakupu w wersji elektronicznej i przechowywać je w formie e-paragonu w rządowej aplikacji. Zbliża się cyfrowa rewolucja, ale nie jest obowiązkowa. Sprzedawcy mogą pozostać przy wydawaniu papierowych paragonów.

Cyfrowa Rewolucja Tylko Dla Wybranych Od Dziś Starują E Paragony 5f8475e, NEWSFIN

fot. Fevziie / / Shutterstock

Od 15 września kupujący mogą, zamiast papierowego podsumowania zakupów otrzymać paragon elektroniczny. W tym dniu rusza ogólnopolska platforma dystrybucji tych paragonów elektronicznych (HUB Ministerstwa Finansów). 

Paragon elektroniczny jest cyfrową formą paragonu fiskalnego zastępującego dowody zakupu w wersji papierowej. Jak informuje resort finansów, jest nim każde fiskalne potwierdzenie zakupu wysyłane drogą elektroniczną. Zgodnie z polskim prawem, e-paragon jest uznawany za pełnoprawny dowód zakupu i zapłaty. Standardowe "drukowane" paragony w dalszym ciągu są i będą wydawane. Ich cyfrowa wersja jest opcją dla osób, które wolą przechowywać je elektronicznie.

Jak działa e-paragon?

Aby podczas zakupów otrzymać e-paragon, należy zainstalować na telefonie aplikację mobilną e-Paragony 2.0. Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów, dane o aktywności użytkowników nie są gromadzone, a sama aplikacja jest anonimowa.

www.podatki.gov.pl

Rejestracja w aplikacji mobilnej e-Paragony 2.0 trwa około jednej minuty. Aby z niej skorzystać należy zaakceptować regulamin, wybrać sposób logowania (biometria lub kod PIN), konfigurować odcisk palca (jeżeli wybraliśmy takie rozwiązanie), nadać kod PIN i hasło. Nie trzeba podawać numeru PESEL, adresu e-mail, ani żadnych innych danych. 

By otrzymać paragon elektroniczny, należy wyświetlić na ekranie urządzenia Wirtualną Kartę e-Paragony (po kliknięciu niebieskiego przycisku znajdującego się w dolnej części ekranu startowego). "Sprzedawca zeskanuje kod, a kasa automatycznie przekaże paragon do HUBu. Po kilku chwilach nabywca może bez przeszkód pobrać swój e-paragon na urządzenie mobilne" – tłumaczy Michał Sosnowski z Exorigo-Upos w rozmowie z next.gazeta.pl.

E-paragon nie jest obowiązkowy

Warto zauważyć, że w praktyce sprzedawca nie ma obowiązku wystawiania paragonów w formie elektronicznej. Rozwiązanie wprowadzone przez Ministerstwo Finansów jest dobrowolne i nie musi być dostępne w każdym sklepie. 

– Oszczędności kosztowe na samym procesie fiskalizacji dzięki e-paragonom mogą sięgać od 50 do 80 proc. względem papierowych – wyliczył prezes Platformy Detalistów Cezary Pierzan w rozmowie z PAP. 

DF

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *