Chiny budują sztuczne Słońce. Tania i nieograniczona energia

Chiny Buduja Sztuczne Slonce Tania I Nieograniczona Energia 44ee24b, NEWSFIN

Fuzja jądrowa naśladuje fizykę naszego Słońca i generuje duże ilości energii zamienianej w energię elektryczną

Foto: Stock Adobe

Piotr Mazurkiewicz

Choć obecnie za czyste źródło wręcz nieograniczonej energii uważa się tę z reakcji rozszczepienia jądrowego, to naukowcy zwracają uwagę, że istnieje też inne potencjalne źródło energii, które promowałoby zrównoważony rozwój – synteza jądrowa.

Jest przeciwieństwem rozszczepienia jądrowego, które oznacza rozszczepienie atomów, w wyniku czego następuje uwolnienie energii. Fuzja ma miejsce, gdy dwa jądra atomowe łączą się, tworząc cięższe jądro. To właśnie ten proces zasila energią Słońce i inne gwiazdy. Teraz właśnie tym procesem chcą zając się na dużą skalę Chińczycy.

Już budują ośrodek naukowy o nazwie Comprehensive Research Facility for Fusion Technology (CRAFT) w Hefei w prowincji Anhui. Według agencji informacyjnej Xinhua, obiekt będzie służył do inkubacji kluczowych technologii wykorzystywanych do wytwarzania energii termojądrowej.

Energia termojądrowa, czyli jak schwytać Słońce

Jest to największy w kraju ośrodek badawczy zajmujący się syntezą jądrową, któremu nadano przydomek „Kuafu” na cześć mitycznego giganta, który próbował schwytać Słońce, ale przy tym zginął. Chiny wykorzystywały nazwę mitycznego giganta także w poprzednich projektach. W zeszłym roku Chiny uruchomiły w październiku kosmiczne obserwatorium słoneczne o nazwie „Kuafu-1”.

Zdjęcia przesłane przez Xinhua ukazują komorę próżniową, w której będą przeprowadzane eksperymenty termojądrowe. W Anhui istnieje inny obiekt zajmujący się syntezą jądrową, nazwany Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST), o którym wcześniej było wiadomo, że bije rekordy w wytwarzaniu energii termojądrowej.

Jak podaje SCMP, wewnątrz EAST znajduje się nadprzewodzący reaktor wykorzystujący energię syntezy magnetycznej, który wykorzystuje pola magnetyczne do utrzymywania plazmy w bardzo wysokich temperaturach. Jak podaje Newsweek, w grudniu 2021 r. firma EAST poinformowała, że jest w stanie wygenerować plazmę o temperaturze około 70 milionów stopni Celsjusza) i utrzymać ją w niej przez 1056 sekund.

Alternatywne źródła energii

Chociaż węgiel i gaz ziemny są podstawowymi źródłami energii na całym świecie, naukowcy i badacze starają się znaleźć alternatywne źródła czystej energii, których podaż nie jest ograniczona, jak w przypadku kopalnych źródeł. Fuzja jądrowa naśladuje fizykę naszego Słońca i generuje duże ilości energii zamienianej w energię elektryczną. Fuzja nie pozostawia żadnych odpadów radioaktywnych i uważa się, że jest nawet bezpieczniejsza niż rozszczepienie jądrowe.

Według Xinhua jeden litr wody morskiej zawiera wystarczającą ilość deuteru, aby wytworzyć energię termojądrową, co odpowiada spaleniu 300 litrów benzyny. Naukowcy i pracownicy placówki rozpoczęli już prace nad testowaniem sprzętu w kompleksie.

Hu Jiansheng, zastępca dyrektora Instytutu Fizyki Plazmy w Hefei Institutes of Physical Science, powiedział „Global Times”, że Chiny będą w stanie zastosować energię termojądrową za około 30–50 lat.

Chociaż chińska elektrownia EAST jest wykorzystywana do testowania tej technologii, w grę wchodzi jeszcze większy reaktor budowany we Francji. Świat zbliża się do zrównoważonego wykorzystania energii kosmicznej.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *