Najdroższe domy w Polsce. Zakopane pokonało Warszawę i Kraków

W miejscowościach turystycznych metr kwadratowy mieszkania kosztuje 16 tys. zł. Jest jednak wyjątek. Niemal 19 tys. zł kosztuje metr kwadratowy domu w Zakopanem i okolicach. To więcej niż w Warszawie i Krakowie – wynika z obliczeń Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wykonanych na podstawie danych aplikacji Properly.io.

Zdjęcie

Najdroższe Domy W Polsce Zakopane Pokonało Warszawę I Krakoacutew 3c102e8, NEWSFIN

Zakopane i podnóże Tatr – tam najwięcej kosztują nieruchomości /123RF/PICSEL

Reklama

Oprócz Zakopanego i powiatu tatrzańskiego, gdzie ceny są najwyższe, wynoszą 18 975 zł za metr kwadratowy, drogo jest też na drugim krańcu Polski – w Świnoujściu. Pragnący kupić tam dom czy mieszkanie muszą się liczyć z wydatkiem 17 713 zł za metr kwadratowy. 

O ponad tysiąc złotych mniej – 16 363 zł za metr kwadratowy – trzeba zapłacić w położonym w sąsiedztwie Świnoujścia powiecie kamieńskim. Za nim, pod względem wysokości cen nieruchomości, uplasowały się powiat pucki (14,6 tys. zł) i kołobrzeski (13,1 tys. zł). Po nich – mrągowski (9,8 tys. zł), karkonoski (9,5 tys. zł) i nowosądecki (8,2 tys. zł). 

Ceny szybko rosną

Planujący takie inwestycje nie powinni ich odkładać na później. Ceny nieruchomości w najbardziej turystycznych zakątkach Polski pną się bowiem w górę. Jak obliczył PIE, w ciągu roku podrożały o 4,5 proc. – niemal tyle, ile wyniosła średnia krajowa. Podczas zeszłorocznych wakacji, w pięciu chętnie odwiedzanych przez turystów powiatach, metr kwadratowy mieszkania kosztował średnio 15,4 tys. zł. Teraz trzeba za niego zapłacić 16,1 tys. zł – czytamy w Tygodniku Gospodarczym PIE. 

Najszybciej drożeją nieruchomości w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim. W ciągu roku cena metra kwadratowego wzrosła tam o ponad 4,5 tys. zł – z 11,4 tys. zł do ponad 16 tys. zł. Na rynek trafiają tam coraz droższe oferty sprzedaży. Za 44-metrowe mieszkanie w Świnoujściu właściciel życzy sobie 1,5 mln zł. Cena metra kwadratowego położonych w pobliżu morza kawalerek przekroczyła 50 tys. zł – informuje w sieciach społecznościowych dziennikarz Tomasz Narkun.

Warszawa i Kraków w tyle

W porównaniu do cen w najbardziej turystycznych powiatach, Warszawa i Kraków wypadają niemal skromnie. Za metr kwadratowy w stolicy trzeba zapłacić średnio 13 640 zł, a w stolicy Małopolski – 11 750 zł (ceny za Muratorplus). Dom o powierzchni 250 metrów kosztuje tam od 2,3 do 2,6 mln zł, a w Warszawie – od 1,8 do 2,5 mln zł – wynika z danych portalu otodom.pl. W Tatrach za taki sam dom trzeba zapłacić więcej – średnio 2,8 mln zł.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. 1992-2022. Najlepszy czas Polski: Pro-Environment – polska firma walczy z mikroplastikiem

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *