Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – o co chodzi?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego O Co Chodzi C24536b, NEWSFIN

Formalności związane z zakupem działki potrafią przytłoczyć. Jak załatwić warunki zabudowy, z kim rozmawiać o podłączeniu mediów i co oznaczają tajemnicze skróty jak MPZP? To ostatnie to nic innego jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wyjaśniamy czym jest i kiedy warto mu się przyjrzeć.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (w skrócie MPZP) to dokument, który opisuje przeznaczenie danego terenu. Jednym słowem określa na jakie cele może zostać wykorzystana dana działka. To szczególnie istotne, jeśli planujesz zakup działki pod budowę domu. Plan ten wydawany jest przez gminę. Zawiera mapy i zapisy, które precyzyjnie wskazują, co jest dozwolone na każdym kawałku terenu w gminie lub mieście.

Dlatego tak ważne jest by sprawdzić czy twój wymarzony dom może w ogóle powstać na działce, która wydała ci się interesująca. W dodatku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa również gdzie mogą przebiegać drogi, być tereny zielone czy jak wysokie mogą być budynki.

Po co w ogóle taki dokument powstaje? MPZP pomaga lokalnym władzom zarządzać rozwojem przestrzennym w danej gminie lub mieście w sposób zorganizowany, zgodnie z długoterminową wizją i potrzebami społeczności.

O czym przeczytasz w tym artykule?

 • Jak sprawdzić MPZP?
 • Jakie informacje możesz znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego?
 • Z jakich części składa się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
   • >>>Planujesz zakup działki budowlanej? Sprawdź na co zwrócić uwagę!

Jak sprawdzić MPZP?

Mamy dobrą wiadomość. Żeby sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie musisz nawet wychodzić z domu. Jest on często dostępne online na stronach urzędów danej gminy. Innym miejscem, w którym znajdziesz MPZP są GeoPortale, m.in.: geoportal.gov.pl.

Wszelkie informacje otrzymasz także na miejscu, w urzędzie gminy lub miasta. Jeśli masz dodatkowe pytania, może to okazać się najlepszą opcją, bo urzędnik rozwieje twoje wątpliwości.

Jakie informacje możesz znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego?

MPZP to dość obszerny dokument zawierający część opisową oraz mapy. Poniżej znajdziesz niektóre z kluczowych elementów, które są zazwyczaj w nim zawarte:

– Przeznaczenie terenów – może być na przykład mieszkaniowe, usługowe, przemysłowe czy rekreacyjne.
– Warunki zabudowy. To szczegółowe wskazania dotyczące m.in. maksymalnej wysokości budynków, linii zabudowy jej intensywności itp.
– Infrastruktura techniczna. To wszelkie informacje o dostępności i planowanej rozbudowie sieci infrastrukturalnych takich jak drogi, kanalizacja, wodociągi, energetyka.
– Ochrona środowiska. Tu znajdziesz zasady dotyczące ochrony środowiska, terenów zielonych, obszarów chronionych, sposobów gospodarowania wodami i odpadami na danym terenie.
– Warunki zagospodarowania przestrzennego. Zbierają szczegółowe wytyczne dotyczące układu przestrzennego, w tym lokalizacji obiektów publicznych, zieleni, elementów małej architektury.
– Ograniczenia i nakazy. Właśnie tu znajdują się wszelkie ograniczenia w użytkowaniu danej działki. Zazwyczaj wynikają one z przepisów prawa, zasad ochrony dziedzictwa kulturowego, wymogów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Podsumowując: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to kluczowy dokument zarówno dla tych marzących o budowie własnego domu jak i inwestorów, deweloperów, właścicieli nieruchomości oraz dla administracji publicznej. W końcu to on określa możliwości i ograniczenia związane rozbudową i wyglądem danego miejsca.

Z jakich części składa się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Jeśli zajrzysz do MPZP, zauważysz, że składa się on z kilku części. Są to:

 1. Tekst główny. Zawiera szczegółowe przepisy dotyczące użytkowania terenu, warunków zabudowy, a także ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego. Określa, co można budować, jakie działalności są dozwolone, oraz jakie są ograniczenia.
 2. Rysunki planistyczne. To przede wszystkim mapy i schematy, które wizualnie przedstawiają, jak teren ma być zagospodarowany. Pokazują one podział na strefy np. mieszkaniowe, przemysłowe, rekreacyjne. Ale rónież sieci komunikacyjne, tereny zielone, a także linie zabudowy i inne ważne elementy.
 3. Ustalenia dotyczące infrastruktury technicznej. One z kolei określają, gdzie i jakie będą sieci energetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, telekomunikacyjne itp., aby zapewnić odpowiednie warunki dla okolicznych mieszkańców czy firm.
 4. Załączniki. Mogą zawierać dodatkowe analizy czy raporty, które dotyczą choćby wpływu planowanego zagospodarowania na środowisko, kulturowe dziedzictwo obszaru, czy też analizy ekonomiczne.
 5. Uchwała. To ostateczny dokument, formalnie wprowadzający miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w życie. Zatwierdza go rada gminy lub miasta.

>>>Planujesz zakup działki budowlanej? Sprawdź na co zwrócić uwagę!

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego O Co Chodzi Eb88edb, NEWSFIN

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *