Jesień w ogrodzie i na działce – nostalgiczne zakończenie sezonu

Jesien W Ogrodzie I Na Dzialce Nostalgiczne Zakonczenie Sezonu 5566684, NEWSFIN

Kiedy liście zmieniają kolory na odcienie złota, a poranki stają się rześkie, ogrodnicy wiedzą, że przyszedł czas na zakończenie sezonu. Jesień w ogrodzie czy na działce to czas intensywnych prac, których efekty widoczne są dopiero w przyszłym sezonie. Sprawdź, jakie jesienne prace czekają na Ciebie w Twoim ogrodzie.

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Jesienne porządki – czas start!
  • Jesienna pielęgnacja…
    • … czyli nawożenie, wapnowanie i ściółkowanie
  • Przycinanie drzew i krzewów – kiedy warto?
  • Planowanie ogrodu na przyszły sezon
    • Od roślin cebulowych po drzewa i krzewy owocowe
  • Czyste narzędzia ogrodowe kluczem do zadbanych roślin
  • Satysfakcjonujący odpoczynek

Jesienne porządki – czas start!

Przygotowania ogrodu do zimy zaczynają się na przełomie końca lata i początku jesieni. Wówczas kolorowe liście coraz gęściej zapełniają grządki, a poranna mgła nadaje krajobrazowi tajemniczy charakter. Choć jesienne, surowe powietrze skraca wizyty w ogrodzie do niezbędnego minimum, jest to najlepszy czas na zakończenie sezonu oraz inwestycję w przyszłoroczny ogród.

Swoje jesienne prace porządkowe warto zacząć od grabienia suchych liści. Liście, które pozostaną na zimę na trawniku, mogą ograniczać trawie dostęp do światła, a nawet przyczynić się do pojawienia się chorób grzybowych. Suche liście nie powinny także przykrywać roślin zimozielonych, takich jak bukszpany czy iglaki. Ograniczony dostęp do światła może spowodować zamieranie tych roślin. Zgoła inaczej sytuacja wygląda w przypadku rabatów. Opadnięte liście będą pełnić rolę ściółki dla gleby oraz chronić rośliny przed szybkim i mocnym zamarznięciem.

Kolejnym etapem jest zbieranie pozostałych plonów. W sadzie zrywamy ostatnie dojrzałe owoce, a późną jesienią – zaschnięte pozostałości na gałęziach. Podobnie na grządkach – zrywamy pozostałe warzywa, a glebę przekopujemy. Dzięki temu odciążymy nasze rośliny oraz zapewnimy im świeży start w przyszłym sezonie. W zależności od pogody, w październiku lub listopadzie, czeka na nas również ostatnie koszenie trawnika.

Może Cię zainteresować: Jak zadbać o rośliny podczas urlopu?

Jesienna pielęgnacja…

Drzewa owocowe to bezcenne skarby w ogrodzie, które poza swoim pięknym wyglądem, a w sezonie również zapachem, dostarczają pysznych i zdrowych owców. Jesień w ogrodzie to czas, w którym należy zadbać o te rośliny, aby mogły przetrwać zimę i przygotować się do przyszłorocznych plonów.

… czyli nawożenie, wapnowanie i ściółkowanie

Jesienne nawożenie drzew i krzewów owocowych możemy wykonać wówczas, gdy rośliny zakończyły już wegetacje, lecz jednocześnie przed nastaniem pierwszych przymrozków. Nawóz przed nadejściem zimy zdąży rozpuścić się w ziemi, a zawarte w nim składniki pokarmowe przemieszczą się do strefy korzeniowej rośliny. Podobnie w przypadku innych drzew i krzewów – warto uzupełnić ich niedobory dostosowując do nich odpowiedni nawóz. Najlepsze do tego będą nawozy organiczne, takie jak obornik czy kompost. Zwykle są trochę delikatniejsze, przez co świetnie sprawdzają się w uprawach amatorskich na terenie ogródków przydomowych i działkowych.

Innym ważnym zabiegiem wykonywanym jesienią jest wapnowanie – wpływa ono na jakość owoców. Wapnowanie stosuje się głównie wtedy, gdy odczyn gleby jest zbyt kwaśny. Samo wapno należy dobrać do rodzaju gleby. Ponadto, aby zapobiec przemarznięciu strefy korzeniowej, ważne jest także zabezpieczanie roślin przed zimą. Zabieg ten wykonuje się późną jesienią, tuż po pierwszych przymrozkach. Do okrycia stosuje się zwykle agrowłókninę, słomę, jutę lub jedlinę.

Przycinanie drzew i krzewów – kiedy warto?

Przycinanie drzew i krzewów to jedna z najważniejszych jesiennych prac w ogrodnictwie. Przycinając rośliny nie tylko nadajesz im preferowany kształt, ale także pozytywnie wpływasz na ich zdrowie. Jednak zanim przystąpisz do tej czynności, zacznij od usuwania martwych i chorych gałęzi. Dzięki temu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się chorób.

Sprawdź też, jakie wymagania ma twoja roślina – każdy gatunek może wymagać innego podejścia. Krzewy, takie jak agrest czy porzeczka, można przycinać bez obaw już w sierpniu. Przycinanie jesienią nie pobudza ich już do wzrostu, ani nie wpływa na ich mrozoodporność. Z kolei młode, delikatniejsze drzewka po przycinaniu mogą po prostu silniej przemarznąć, a przez to – wydać mniej owoców. Z tego też powodu coraz częściej odchodzi się od przycinania drzew na jesień.

Zobacz też: Geografia szczęścia, czyli gdzie mieszkają najszczęśliwsi Polacy?

Planowanie ogrodu na przyszły sezon

Jesień w ogrodzie sprzyja nowym nasadzeniom. To czas zarówno na rośliny cebulowe, byliny, rośliny dwuletnie, jak i krzewy i drzewa owocowe. Aby nie zgubić się w natłoku nowych pomysłów, możesz narysować sobie prowizoryczny plan ogródka.

Przykładowo, jeśli przez Twój ogródek przebiega ścieżka, wzdłuż niej możesz posadzić rośliny, kierując się przy tym ich wielkością – im dalej od ścieżki, tym wyższe gatunki. Dodatkowo, aby cieszyć się rabatem, który zmienia się przez cały rok, zastosuj zasadę naprzemiennego kwitnienia. Przeplataj między sobą gatunki, które kwitną w różnych porach roku. Dzięki temu w Twoim ogrodzie zawsze będzie pięknie i kolorowo.

Od roślin cebulowych po drzewa i krzewy owocowe

Jesień, a przede wszystkim okres od września do października, to doskonały czas na sadzenie roślin cebulowych. Wśród pięknych gatunków znajdziesz m.in. cebulicę syberyjską, przebiśniegi, szafirki, hiacynty, lilie, tulipany czy krokusy. Każda z tych roślin kryje w sobie obietnicę wiosennej eksplozji barw i zapachów. To właśnie dzięki roślinom cebulowym zyskasz pewność, że wiosną Twój ogród zabłyśnie kolorami i przyciągnie spojrzenia wszystkich sąsiadów.

Nie mniej ważne są też rośliny jednoroczne. Siejąc je przed nastaniem zimy mamy pewność że zakwitną wcześniej. Jesienią można wysiewać np. nagietka lekarskiego, smagliczkę, gipsówkę czy niezapominajkę. Przed nadejściem mrozów warto posadzić także byliny, które podkreślą charakter Twojego ogrodu. Najpopularniejsze z nich to m.in. barwinek, bergenia, floksy, skalnice czy tawułki, a także stokrotki, malwy i naparstnice.

Wśród drzew i krzewów owocowych znajdziesz zarówno gatunki, które możesz sadzić jesienią, jak i te, które są zbyt delikatne na nadchodzące przymrozki (np. czereśnie, morele czy brzoskwinie). Przed końcem września możesz posadzić także iglaki. W późniejszym czasie lepiej odłożyć sadzenie roślin zimozielonych na wiosnę, ponieważ niewiele z nich dobrze zniesie takie zmiany.

Kiedy już zasadzisz wybrane rośliny zadbaj o ich komfort termiczny. Aby nie narazić ich na niskie temperatury czy wysuszający wiatr, wykonaj ściółkowanie gleby. To szczególnie ważne, jeśli wybrałeś rośliny wrażliwe na mróz. Możesz w tym celu zdecydować się na jeden z wielu sposobów. Najpopularniejsze to: rozkładanie kory, zrębków, kompostu czy nawet skoszonej trawy.

Czyste narzędzia ogrodowe kluczem do zadbanych roślin

Ostrzenie, czyszczenie i konserwacja narzędzi ogrodowych to klucz do ich żywotności. Aby nie uszkodzić roślin, narzędzia każdorazowo powinny być ostre, czyste i sterylne. W innym wypadku, choroba jednej rośliny może okazać się wyrokiem dla całego ogrodu. Po każdej sesji ogrodniczej poświęć zaledwie kilka minut na ich pielęgnacje. Wystarczy, że umyjesz je wodą z płynem i pozostawisz do wyschnięcia lub wytrzesz szmatką.

Trochę skrupulatniej warto podejść do narzędzi ogrodowych, gdy zbliża się koniec sezonu. Wówczas narzędzia do kopania powinny zostać dokładnie oczyszczone i zabezpieczone odpowiednim olejem przed korozją. Nie mniej ważne jest odkażenie i ostrzenie nożyc, sprawdzanie stanu węża ogrodowego czy konewki. Narzędzia należy przechowywać w garażu, szopie czy specjalnym składziku. Pozostawienie ich na otwartym powietrzu może szybko doprowadzić akcesoria do bezużyteczności.

Satysfakcjonujący odpoczynek

Po godzinach pracy wśród opadających liści, przycinaniu gałęziu i sadzeniu cebul w przygotowaniu na wiosnę, nadchodzi moment, który jest równie ważny co wykonane prace w ogrodzie – czas na odpoczynek. W tej chwili spokoju, możesz usiąść wśród pięknych roślin, które właśnie pielęgnowałeś, otulić się kocem i wsłuchać w szum liści. Możesz też po prostu zanurzyć się w zieleni, oddać ukojeniu, jakie tylko natura może dostarczyć. To właśnie ta jedna z wielu magicznych chwil, które oferuje własny ogródek. Moment, w którym zmęczenie jest niemal na równi ze satysfakcją z wykonanej roboty, a ogród staje się miejscem wyczekiwanego wyciszenia i kontemplacji.

Przeczytaj także: Raport z rynku najmu – sierpień 2023

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *