Jak wynająć mieszkanie? Poradnik dla studentów

Jak Wynajac Mieszkanie Poradnik Dla Studentoacutew 99efde0, NEWSFIN

Wynajem mieszkania podczas studiów to ważny krok w życiu każdego żaka. To nie tylko kwestia zdobycia przestrzeni, ale też nauka samodzielności i odpowiedzialności. Pierwszy raz stoisz przed tym wyzwaniem? Sprawdź nasz poradnik dla studentów i dowiedz się, jak wynająć mieszkanie.

O czym przeczytasz w tym artykule?

 • Wynajem mieszkania po studencku
 • Miasta przyjazne studentom
 • Krok pierwszy – określ swoje możliwości finansowe
 • Krok drugi – wybierz najlepsze lokalizacje 
 • Krok trzeci – sprawdź ogłoszenia
 • Krok czwarty – oglądanie mieszkania  
 • Krok piąty – podpisanie umowy najmu  
  • Co powinna zawierać umowa najmu?
 • Krok szósty – przeprowadzka!

Wynajem mieszkania po studencku

Coraz częsciej zamiast miejsc w domach studenckich, młodzi decydują się na wynajem kawalerki lub mieszkania ze współlokatorami. Pozwala to na zamieszkanie w spokojniejszej okolicy niż akademik, wybór lepszego standardu wyposażenia oraz swobodniejsze zasady, dotyczące choćby przenocowania znajomych. Dużą zaletą mieszkań na wynajem są też zwykle bardziej przestronne pokoje niż te oferowane w akademikach.

Jeśli po raz pierwszy podchodzisz do wynajmu mieszkania, sprawdź poniższy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak wynająć mieszkanie świadomie i bez stresu. Choć teoretycznie wynajem mieszkania czy pokoju nie jest niczym skomplikowanym, warto być świadomym kilku istotnych aspektów, które mogą zaważyć na tym, że nowe miejsce zamieszkania będzie przytulną ostoją lub źródłem ciągłych problemów.

Miasta przyjazne studentom

Zwykle najważniejszym czynnikiem podczas wyboru uczelni jest miasto, w którym się ona znajduje. Liczy się nie tylko prestiż danego uniwersytetu czy konkretnego wydziału, ale i jakość oraz koszty życia w danym mieście. Czy mieszkańcy wybranego przez Ciebie miasta są szczęśliwi? Na to pytanie odpowie Ci nasz najnowszy raport: Szczęśliwy dom. Młodzi dorośli – szczęście do poprawki.

Aby dokonać dobrego wyboru, warto również zorientować się jak wygląda kwestia wynajmu w danym miejscu. Kwestie związane z finansami mogą być przecież ważnym czynnikiem, wpływającym na to, gdzie podejmiesz się edukacji. Jeśli chcesz poznać najbardziej aktualne dane o sytuacji na rynku najmu sprawdź: Raport z rynku najmu – sierpień 2023.

Poniżej przedstawiamy 6 uniwersalnych kroków, dzięki którym wynajem będzie jeszcze łatwiejszy!

Krok pierwszy – określ swoje możliwości finansowe

Po wyborze miasta i uczelni, oszacuj swój budżet – to podstawowy punkt do odhaczenia, zanim rozpoczniesz poszukiwania konkretnych mieszkań. Niewielu studentów stać na kilkupokojowe mieszkanie i zazwyczaj ich możliwości finansowe pozwalają jedynie na wynajem pokoju lub małej kawalerki. Nie ma co ukrywać. Koszty związane z wynajmem w dużych miastach nieustannie rosną, dlatego warto na chłodno przeanalizować swoją sytuację finansową.

Comiesięczne koszty to nie tylko czynsz, ale także opłaty, które ulegają zmianom w trakcie roku (zwykle rosną w okresie grzewczym). Zwróć uwagę na to, w jaki rodzaj mediów wyposażone jest dane mieszkanie. Uwzględnij także koszt związany z kaucją – zazwyczaj właściciele chcą zabezpieczenia w wysokości jednego czynszu.

To nie wszystko. Może się okazać, że umknęła Ci bardzo ważna kwestia, która generuje kolejne koszty, czyli np. standard wyposażenia mieszkania. To, że lokum jest przeznaczone dla studentów, nie jest jednoznaczne z tym, że jest w pełni wyposażone, a właściciel dostosował je do codziennego życia. Dlatego warto zadać pytanie o dostępność sprzętu kuchennego, odkurzacza, suszarki do prania itp. Czasem trzeba będzie wyposażyć się we własne meble lub urządzenia takie jak np. kuchenka mikrofalowa czy czajnik. 

Zadaj sobie również pytanie, ile metrów jest Twoim absolutnym minimum, które pozwoli Ci komfortowo funkcjonować w wynajętej przestrzeni. Pamiętaj, że pokój, który na zdjęciach wygląda na duży, na żywo często wygląda zupełnie inaczej. Ważne więc, aby poza liczbami na papierze, brać pod uwagę ustawność pokoju czy mieszkania i rozplanowanie przestrzeni. Zwróć uwagę również na to, czy pokój jest przechodni – chyba że prywatność nie gra u Ciebie pierwszych skrzypiec.

Ciekawi Cię aktualna sytuacja studentów na rynku najmu? Sprawdź: Gdzie zamieszkają studenci w nadchodzącym roku akademickim i ile muszą za to zapłacić?

Krok drugi – wybierz najlepsze lokalizacje 

Lokalizacja to aspekt, który jest niezwykle istotny, gdyż wpływa na cenę wynajmu oraz komfort życia. Śródmieście oferuje więcej rozrywek, ale może nadszarpnąć budżet, z kolei codzienne dojazdy z odległych osiedli mogą być bardzo irytujące.

Na co powinno się zwrócić uwagę, podczas wyboru lokalizacji?

 • Dostępność komunikacji miejskiej – nawet jeśli wypatrzone przez Ciebie mieszkanie nie znajduje się w pobliżu uczelni, nie musisz od razu z niego rezygnować. Najważniejsza jest dostępność komunikacji miejskiej – w jakiej odległości znajdują się przystanki, z ilu linii będziemy mogli korzystać. Może się okazać, że droga na uczelnię z pozornie oddalonego mieszkania, dzięki dobrej komunikacji przebiega zaskakująco szybko. Oprócz tego nie samymi studiami człowiek żyje. Warto więc sprawdzić, ile może trwać powrót z imprezy.
 • Infrastruktura – kolejna rzecz, która powinna zostać sprawdzona, to okolica wokół budynku. Czy cenisz sobie spokój i zieleń, czy może wolisz gwar miasta i bliskość rozrywek? O charakter danego miejsca najlepiej zapytać u źródła, czyli u mieszkańców danej dzielnicy albo po prostu poszukać informacji w internecie.
 • Bezpieczeństwo – każde miasto posiada miejsca, które okryte są złą sławą. Warto dowiedzieć się, o jakich miejscach mowa, by później nie musieć nerwowo rozglądać się dookoła. Zwłaszcza, że studenci często wracają do mieszkania późną nocą. Dobrze też zorientować się, gdzie znajduje się najbliższa przychodnia, apteka czy komisariat.

Wiesz już jakim dysponujesz budżetem, jakie lokalizacje bierzesz pod uwagę oraz jesteś w stanie określić preferowany metraż? To znak, że czas zacząć poszukiwania. 

Krok trzeci – sprawdź ogłoszenia

W poszukiwaniach niezbędnym narzędziem jest internet. Istnieje wiele stron ogłoszeniowych, na których znajdziesz liczne oferty, a najpopularniejszą w Polsce jest Otodom. Pamiętaj jednak, że najlepsze oferty szybko znikają, dlatego regularnie przeglądaj ogłoszenia. Możesz też zapisać pożądane kryteria oraz ustawić automatyczne powiadomienia na swoją skrzynkę e-mail.

Dobrze zbudowane ogłoszenie mieszkania dla studentów powinno zawierać informacje:

 • ile wynoszą całkowite koszty, czyli cena najmu plus szacowane opłaty w zależności od liczby lokatorów,
 • jaka jest wysokość kaucji,
 • jaki jest metraż pomieszczeń,
 • jaki jest stan wyposażenia,
 • gdzie znajduje się mieszkanie,
 • od kiedy można się wprowadzić,
 • ilu współlokatorów będzie w mieszkaniu.

Najlepiej skupić się na ogłoszeniach, które posiadają wyraźne zdjęcia (w przypadku szukania pokoju – również pomieszczeń dzielonych ze współlokatorami). Nie obawiaj się dopytywać o nurtujące Cię kwestie, szczególnie, jeżeli nie zostały one ujęte w ogłoszeniu. Optymistyczne założenie, że wszyscy właściciele są miłośnikami zwierząt i akceptują ich obecność w mieszkaniu, może przysporzyć wiele problemów. 

Krok czwarty – oglądanie mieszkania  

Przy wybieraniu mieszkania trudno zachować zimną krew, szczególnie, jeżeli będzie to pierwsza samodzielna przeprowadzka. Dlatego na oglądanie wybranych wstępnie mieszkań możesz wybrać się z osobą, która ma już doświadczenie w wynajmie nieruchomości. Pomocnik z pewnością zachowa spokój oraz dopyta wynajmującego o najważniejsze kwestie.

Nie śpiesz się podczas oglądania mieszkania. Usterki i rzeczy, które mogą być problematyczne, najczęściej są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Pleśń w pralce, niedziałająca spłuczka, nieszczelne okna czy piekarnik pokryty grubą warstwą tłuszczu – takie rzeczy mogą Ci z łatwością umknąć. Wynajem mieszkania studentom skłania niektórych właścicieli do pomijania niektórych usterek, myśląc, że nowi, niedoświadczeni lokatorzy nie zwrócą na to uwagi. Jeżeli właściciel mijał się z prawdą w ogłoszeniu lub zataił jakieś informacje, są to wystarczające czerwone flagi, pokazujące nam, że lepiej z danej oferty zrezygnować.

Mimo wszystko, warto sygnalizować uwagi i proponować zmiany, na których nam zależy. Może się okazać, że właściciel będzie skłonny wymienić małą lodówkę na większą lub odmalować ściany w kuchni. 

Krok piąty – podpisanie umowy najmu  

Wynajem dla studentów nie różni się niczym od wynajmu dla innych osób, dlatego również podpisywana umowa powinna być standardowa. Co istotne, najem na czas studiów jest często pierwszą tak poważną decyzją w życiu młodego człowieka. To oznacza, że nie do końca odnajduje się w gąszczu przepisów i formalności, a podpisanie pierwszej umowy wiąże się ze sporym stresem. Co zrobić, żeby tak nie było? Warto zrobić porządny research lub… sięgnąć do tekstów Otodom. Informacje na temat tego, jak powinna wyglądać umowa najmu oraz czego nie powinno w niej być, są na wagę złota.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj: Nielegalne zapisy w umowie najmu – na co zwracać uwagę?

Co powinna zawierać umowa najmu?

Podpisanie umowy jest punktem obowiązkowym, bo chroni zarówno wynajmującego, jak i najemców. Taka umowa określa prawa i obowiązki obu stron. Treść umowy sporządzana jest przez właściciela nieruchomości. Kształt umowy musi być zgodny z ustawą o prawach lokatorów oraz z Kodeksem cywilnym.

Podstawowymi kwestiami zawartymi w umowie najmu są: wysokość czynszu oraz opłat, w tym forma oraz termin płatności, wysokość kaucji, okres trwania umowy (czas określony lub nieokreślony), warunki wypowiedzenia, czy możliwe jest zwiększenie liczby lokatorów lub podnajem. Umowa powinna posiadać również informacje na temat tego, kto pokrywa koszty napraw, wymiany sprzętów oraz ubezpieczenia od pożaru czy innych zdarzeń losowych. Kaucję powinna być zwrotna. Najemca zwykle wpłaca ją przy przekazaniu kluczy lub po podpisaniu umowy.

Może cię zainteresować: Kaucja przy umowie najmu mieszkania – ile powinna wynosić, co pokrywa, kiedy przepada?

Aby uchronić się przed problemami, po podpisaniu umowy należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy. Jest to dokument, który stanowi dokładny opis mieszkania, uwzględniający stan liczników w dniu rozpoczęcia wynajmu (energii elektrycznej, gazu, wody oraz centralnego ogrzewania). Uwzględnia się w nim zastane w mieszkaniu wyposażenie, sprzęt AGD i RTV i ich stan oraz ewentualne usterki, uszkodzenia ścian czy podłóg.

Warto uzupełnić protokół dokumentacją fotograficzną, by pod koniec umowy móc porównać stan mieszkania z tymi wadami, które istniały już wcześniej. Dlaczego protokół zdawczo-odbiorczy jest taki istotny? To forma zabezpieczenia dla obu stron, która pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i rozliczania się z każdej rysy.  

Krok szósty – przeprowadzka!

Po wszystkich wcześniejszych krokach następuje ten najistotniejszy, czyli przeniesienie swoich rzeczy do nowego miejsca. Dopiero zamieszkanie w wynajętym pokoju pozwoli zweryfikować wszystkie nasze oczekiwania. Należy zachować otwartą głowę, a mieszkanie ze współlokatorami będzie całkiem przyjemne!

Najlepiej poznaj swoich nowych współlokatorów wcześniej i omów z nimi podstawy wspólnego mieszkania. Możecie ustalić grafik sprzątania, doprecyzować kwestię opłat i ich podziału oraz określić zasady użytkowania wspólnych sprzętów. Dzięki temu unikniecie wielu konfliktów.

Jeśli zechcesz wprowadzić zmiany w wynajmowanym pokoju lub mieszkaniu, spytaj o zgodę właściciela. Zmiana ustawienia mebli z pewnością nie będzie stanowić problemu, natomiast wywiercone w ścianie dziury czy przefarbowane ściany – już tak.

Przeczytaj także: Drugie życie starych mebli – jak tanio odświeżyć wygląd pokoju?

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *