Historia Superjednostki w Katowicach. Całe osiedle w jednym bloku

Superjednostka w Katowicach to jeden z najbardziej rozpoznawalnych bloków mieszkalnych w Polsce. Ogromny budynek znajdujący się w centrum Katowic, uznawany jest za samodzielne osiedle mieszkalne. Jaka jest historia powstania Superjednostki i jak teraz wygląda budynek? Zdjęcie

Historia Superjednostki W Katowicach Cale Osiedle W Jednym Bloku Bb3cf74, NEWSFIN

Superjednostka w Katowicach to jeden z najbardziej rozpoznawalnych bloków mieszkalnych w Polsce. /Tomasz Kawka /East News Reklama

Jak powstała Superjednostka w Katowicach?

Superjednostka to nazwa katowickiego bloku, jednego z największych wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych w Polsce. Blok znajduje się w Katowicach, w samym centrum, naprzeciwko Spodka oraz Hotelu Katowice.

Superjednostkę zaprojektował architekt Mieczysław Król. Jego projekt pierwotnie opierał się na założeniach osiedla społecznego i miał on ułatwić nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów społecznych między sąsiadami. Król wzorował się na koncepcji bloku marsylskiego La Corbusiera, który nawiązywał do triady słońce-przestrzeń-zieleń.

Wiele pomysłów M. Króla nie zostało jednak zrealizowanych lub zostały zmodyfikowane. Przykładowo odrzucony został pomysł przedszkola, świetlicy dla mieszkańców oraz trzepaka na dachu płaskim. Według pierwotnych założeń mieszkania miały być też pozbawione kuchni, a mieszkańcy mieli korzystać ze wspólnej jadłodajni. Finalnie zrezygnowano z tego pomysłu i zaprojektowane skromne, tzw. ślepe kuchnie. Budynek ma także własne zasilanie w prąd i wodę, a co ciekawe, ciepła do lokali dostarczają tzw. ściany grzewcze. W mieszkaniach nie znajdziemy bowiem kaloryferów.

Reklama

Po remoncie Superjednostki zrezygnowano jednak z wielu elementów, które były pierwotnym projektem Króla. Z fasady bloku zniknęły mozaiki, które zdobiły wejścia do klatek, zrezygnowano również z drewnianej, lakierowanej stolarki okiennej oraz z przeszkleń balkonów. Poza tym pod budynkiem nie znajdziemy już dwóch pawilonów – Domu Handlowego Centrum oraz Pałacu Ślubów, w którym przez wszystkie lata udzielono ich aż 100 tysięcy.

Ile mieszkań znajduje się w Superjednostce w Katowicach?

Superjednostka ma 51 metrów wysokości i zapewnia aż 37 349 m2 powierzchni użytkowej. W budynku znajdują się 762 mieszkania o metrażu od 38 do 55 m2, które pierwotnie miały pomieścić aż 3000 osób. Superjednostka składa się z 9 klatek schodowych, 12 wind oraz 175 garaży w podziemiach, które w tamtych czasach były rzadkością. Większość mieszkań składa się z 2 niewielkich pokoi, łazienki oraz kuchni. Każde mieszkanie ma też balkon.

Zdjęcie

Historia Superjednostki W Katowicach Cale Osiedle W Jednym Bloku 952d850, NEWSFIN

Superjednostkę zaprojektował architekt Mieczysław Król /Beata Zawrzel /Reporter

Co ciekawe, windy w Superjednostce nie zatrzymują się na każdym piętrze. Zostały skonstruowane tak, aby zatrzymywać się, na co trzecim piętrze, tj. partnerze, 2, 5, 8, 11 i 14 piętrze. Przejście przez cały budynek możliwe jest jedynie na piętrach 2, 8 i 14.

Ze względu na ogromne rozmiary budynku, od 1994 r. posiada on status samodzielnego osiedla Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Superjednostce?

Superjednostka cały czas funkcjonuje jako budynek mieszkalny, a więc z powodzeniem możemy znaleźć tam mieszkania na wynajem. Przykładowo 38-metrowe mieszkanie, nie w pełni umeblowane możemy wynająć za 2000 zł plus czynsz.

Za mieszkanie w wyższym standardzie, z meblami, ale o tym samym metrażu, zapłacimy już 3000 zł plus czynsz. Znaleźć możemy też mieszkania w nieco atrakcyjniejszych cenach. Przykładowo jedne z większych mieszkań o metrażu 48 m2 możemy wynająć już od 1550 zł plus opłaty.

WG

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 79: Globalne ocieplenie: Jest czy go nie ma? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *