ZUS przypomina o ważnym terminie. Przegapisz, to stracisz rentę

Uczniowie, którzy ukończyli 16 lat i pobierają rentę rodzinną, mają czas do 30 września, by złożyć w ZUS zaświadczenie, że kontynuują naukę. Studenci natomiast mają czas do końca października. Jeśli się spóźnią, to stracą świadczenie – przypomina ZUS.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia, a nawet dłużej pod warunkiem kontynuowana nauki (Pexels)

ZUS przypomina, że renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia. Dziecko, które nadal się kształci, dostanie rentę aż do zakończenia nauki, lecz nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat. Chyba że urodziny przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego.

Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą pobierać dzieci, które do ukończenia 16. roku życia lub jeszcze w trakcie nauki, a przed 25. rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostatnia prosta kampanii. "Lider energetyczny" kontra "lider gasnący"

Renta rodzina. ZUS przypomina terminy

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni złożyć w ZUS najpóźniej we wrześniu. Natomiast studenci mają czas do końca października. Zaświadczenie wydaje placówka, w której dziecko się uczy. Jeżeli termin nie zostanie dotrzymany, wypłata renty będzie wstrzymana. Nie trzeba co roku przedstawiać informacji o dalszej nauce, kiedy szkoła/uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wpisze całkowity jej czas – zaznaczono w komunikacie.

– Ważne jest również, żeby uczeń/student uprawniony do renty powiadomił ZUS, gdy przestanie się uczyć. Jeśli tego nie zrobi, to ZUS nie wstrzyma wypłaty. Wtedy nienależnie wypłacane świadczenie trzeba będzie oddać razem z odsetkami – zaznaczył regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego Karol Jagielski.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *