Włochy walczą z drożyzną. Rząd podpisał pakt antyinflacyjny

Premier Włoch Giorgia Meloni i przedstawiciele firm produkcyjnych, handlowych i wielkiej dystrybucji podpisali w czwartek pakt antyinflacyjny w sprawie obniżenia i zamrożenia cen podstawowych produktów. Ma obowiązywać od października do końca roku.

Premier Włoch Giorgia Meloni podpisała w czwartek pakt antyinflacyjny z przedstawicielami firm produkcyjnych, handlowych i wielkiej dystrybucji (Getty Images, Antonio Masiello)

– Myślę, że po raz pierwszy cały system produkcji i dystrybucji żywności i dóbr powszechnego użytku podpisuje pakt z rządem, by utrzymać pod kontrolą cel z koszyka zakupowego i pomóc rodzinom, przede wszystkim tym potrzebującym – powiedziała szefowa rządu w swojej kancelarii w Rzymie.

Wyjaśniła, że inicjatywa ta jest rezultatem wielotygodniowych rozmów, które przyniosły konkretny rezultat. – Pokazuje to też rządowi, że nie jesteśmy sami, kiedy trzeba stawić czoła problemom i że potrafi on słuchać i ma pokorę w sobie, by prosić o pomoc, gdy jest złożona sytuacja, jak spirala inflacyjna, jaką mamy – dodała Giorgia Meloni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skuteczna walka z inflacją? "Rząd przeszkadza"

– Ten pakt to narzędzie, którego będziemy używać, by pracować razem, aby obniżyć ceny najpowszechniejszych dóbr konsumpcyjnych – stwierdziła.

Minister ds. przedsiębiorstw i marki Made in Italy Adolfo Urso oświadczył zaś, że to wydatki na artykuły pierwszej potrzeby „najbardziej uderzają we Włochów”.

Inflacja w dół, choć nadal jest wysoka

Urso podkreślił, że od października 2022 roku, odkąd działa obecny rząd, inflacja spadła z 11,8 do 5,4 procent. – Ale możemy zrobić więcej i ten pakt jest słusznym kierunkiem – ocenił włoski minister.

Przypomnijmy, że w Polsce w ramach Tarczy Antyinflacyjnej rząd przedłużył zerowy VAT na podstawowe produkty żywnościowe do końca 2023 r. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapowiedziała, że jeśli chodzi o przyszły rok, rząd będzie „obserwować sytuację i reagować stosownie do potrzeb”. W sierpniu inflacja w Polsce wynosiła 10,1 proc.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *