Nowa sędzia SN z rekomendacją od biskupa. Prezydent zadecydował

W piątek prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziego oraz asesora sądowego. Wśród powołanych jest Anna Dziergawka, która, jak przypomina „Rzeczpospolita”, przedstawiła zaświadczenie od bydgoskiego biskupa, że jest praktykującą katoliczką.

Nowa Sędzia Sn Z Rekomendacją Od Biskupa Prezydent Zadecydował 9d97a1e, NEWSFIN

Dr Anna Dziergawka otrzymała nominację na sędzię SN (KPRP, Przemysław Keler)

W piątek na stronie kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy pojawiła się informacja o nowopowołanych sędziach oraz asesorach sądowych. Nominację otrzymało 50 sędziów oraz 17 asesorów. Wśród nich znalazła się dr Anna Dziergawka, która została powołana na sędzię Sądu Najwyższego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Radosna nowina" prezesa NBP. Członek RPP: nie wiem, skąd on wziął tę liczbę

Rekomendacja od biskupa

Dr Anna Dziergawka w 2018 roku została sędzią Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, a Zbigniew Ziobro powołał ją na wiceprezesa — przypomina „Rz”. Dr Dziergawka jest także wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Na powołanie czekała od stycznia 2018 r., gdyż wtedy Krajowa Rada Sądownictwa zakończyła publiczne wysłuchanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego.

O nominację miało ubiegać się osiem osób, ale do awansu rekomendowano jedynie dr Dziergawkę — podaje „Rz”. Jak się okazuje, nowopowołana sędzia SN podczas wysłuchań kandydatów dołączyła pismo od bydgoskiego biskupa. W piśmie biskup zaświadczył o kwalifikacjach moralnych Anny Dziergawki, a także że jest praktykującą katoliczką.

Zobacz także:

Ustawa o KRS. O co chodzi w sporze o konstytucyjność rady?

Senator Bogdan Zdrojewski, członek KRS, nie krył zdziwienia wynikającego z pisma od biskupa, gdyż, jak zauważa, jest to rzadkość. Oprócz tego, podczas wysłuchania zadał dr Dziergawce pytanie o wspomnianą rekomendację. Odpowiedziała, że sama o nią wystąpiła — informuje „Rzeczpospolita”. Anna Dziergawka wyznała, że wiara jest źródłem jej siły, a biskup bydgoski jest dla niej ogromnym autorytetem.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *