Liban, Izrael i Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie. Rubio potwierdza sukces, lecz także wyraża zaniepokojenie.

Przedstawiciele Libanu, Izraela i Stanów Zjednoczonych zawarli w piątek w Waszyngtonie trójstronne porozumienie ramowe, które wyznacza drogę do przyszłego traktatu pokojowego.

Liban, Izrael i USA podpisali porozumienie. Rubio ogłasza sukces, ale ostrzega

fot. MANDEL NGAN / Reuters / / FORUM

Umowa została zawarta po kolejnej, czterodniowej serii negocjacji między stronami w stolicy Stanów Zjednoczonych, w których Amerykanie pełnili rolę mediatora.

Sekretarz stanu USA, Marco Rubio, obecny na ceremonii podpisania dokumentu, zaznaczył, że w tej kwestii pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Według serwisu Axios, dokument precyzuje kroki, które strony zobowiązują się podjąć na miejscu. Jednym z takich kroków jest zainicjowanie dwóch projektów pilotażowych, w ramach których siły zbrojne Izraela wycofają się z niewielkich fragmentów terytorium na południu Libanu, które obecnie okupują, a w ich miejsce zostaną rozmieszczone libańskie oddziały wojskowe.

ndz/ mal/

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *