Domy powyżej 70 mkw jednak bez uproszczeń. Obietnica PiS idzie do kosza

Przepisy umożliwiające budowę domów powyżej 70 mkw. bez pozwolenia wejdą w życie jeszcze w tym roku – przekonywał w sierpniu rząd. Problem jednak w tym, że Senat do ustawy wprowadzającej m.in. te zmiany wniósł poprawki, a posiedzenia Sejmu, żeby je rozpatrzyć już nie będzie. Przepisy idą do kosza – przekonuje serwis prawo.pl.

Budowa większych domów bez uproszczeń. Sejm nie przegłosował poprawek Senatu (Licencjodawca)

Do kosza trafi nowelizacja prawa budowlanego, uchwalona również, jako wrzutka do ustawy o NABE. W tym jednak wypadku nikt po noweli płakał nie będzie – chyba że politycy PiS – pisze serwis prawo.pl.

Przepisy trafią do kosza

I przypomina, że PiS w swoim programie zawarło punkt dotyczący tych ułatwień. „Dzięki kolejnej, przygotowywanej już deregulacji prawa budowlanego program „Dom bez formalności” zostanie rozszerzony również na domy jednorodzinne o powierzchni przekraczającej 70 mkw.” –  serwis cytuje fragment programu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbożowe larum ma tylko jeden cel? "Chcą skubać Konfederację"

Problem jednak w tym, że Senat do ustawy wprowadzającej m.in. te zmiany wniósł poprawki, a posiedzenia Sejmu, żeby je rozpatrzyć już nie będzie. Przepisy idą do kosza – przekonuje serwis prawo.pl.

I dodaje: „eksperci uważają, że wrzutka budowlana zawierała wiele niedoróbek i byłaby niebezpieczna dla budujących, ponieważ uproszczenia szły za daleko, dobrze więc, że trafi do kosza”.

PiS obiecywał ułatwienia w budowie domów

– Przepisy umożliwiające budowę domów powyżej 70 mkw. bez pozwolenia wejdą w życie jeszcze w tym roku – zapowiadał w sierpniu minister rozwoju Waldemar Buda.

– Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z projektem, oczywiście z kierownikiem budowy, ale bez uciążliwej procedury formalnej, która polega na uzyskiwaniu pozwoleń na budowę, co często wiąże się z dwumiesięcznym opóźnieniem w rozpoczęciu inwestycji- dodał szef MRiT.

Co prawda ostatecznie Sejm nie przegłosował senackich poprawek, ale obietnica o darmowych projektach została spełniona.

Bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 mkw. będzie można pobrać od października ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *