Dlaczego nie każdy inteligentny człowiek odnosi sukcesy?

Inteligencja jest niewątpliwie atutem, ale nie gwarancją sukcesu – przekonuje Alice Boyes, psycholog kliniczna i autorka książek z dziedziny rozwoju osobistego. Osoby obdarzone wyjątkowym intelektem nie zawsze potrafią uwolnić swój pełen potencjał, często nieświadomie niszcząc przy tym swoją karierę.

Dlaczego Nie Każdy Inteligentny Człowiek Odnosi Sukcesy 46540f7, NEWSFIN

Inteligentni ludzie mają czasami trudności z delegowaniem zadań z powodu poczucia, że mogą wykonać je lepiej – mówi ekspertka. Fotografia ma charakter ilustracyjny (Getty Images, Maskot)

Dlaczego nie wszyscy inteligentni ludzie odnoszą sukcesy i nie każdy z nich robi błyskotliwą karierę? Takie osoby mogą mieć trudności w efektywnym wykorzystywaniu swoich zdolności w miejscu pracy – przekonuje na stronach Harvard Business Review Alice Boyes. Ekspertka przedstawiła w swoim artykule listę pięciu zachowań, które mogą sprawiać, że inteligentne osoby zastanawiają się, co robią nie tak, że nie awansują, podczas gdy ich znajomi, którzy w szkole radzili sobie słabiej, zostają na przykład dyrektorami albo zakładają własne biznesy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie". Tyle zarabiają mechanicy lotniczy

1. Poleganie wyłącznie na swojej inteligencji

Bardzo inteligentni ludzie często żyją w przeświadczeniu, że intelekt jest jedynym kluczem do sukcesu. Zdarza się, że ignorują możliwości rozwoju, np. w dziedzinie budowania relacji międzyludzkich, oczekując, że inteligencja i tak zapewni im udaną karierę. Przecież tak było w szkole: wystarczyło, że dobrze się uczyli.

Na rynku pracy jednak, aby awansować, potrzeba czegoś więcej, niż tylko inteligencji. Autorka artykułu radzi, by zmienić nastawienie i po prostu trenować umiejętności, które nie przychodzą nam naturalnie.

Zobacz także:

11 słów i wyrażeń, których unikają inteligentne osoby

2. Niechęć do pracy zespołowej

Osoby, które z łatwością pojmują nowe koncepcje, mogą mieć trudności w pracy z ludźmi, którzy na przetworzenie informacji i ich przyswojenie potrzebują więcej czasu. Awersja do pracy zespołowej może rozwinąć się już w szkole, gdzie podczas pracy w grupach to właśnie na inteligentne dzieci spada większość zadań – zauważa ekspertka HBR.

Inteligentni ludzie mają czasami trudności z delegowaniem zadań z powodu poczucia, że mogą wykonać je lepiej (niezależnie od tego, czy jest to prawdą) – zauważa Boyes.

Ekspertka podpowiada, by nauczyć się dostrzegać i doceniać umiejętności, które do zespołu wnoszą inni.

Zobacz także:

8 cech, które świadczą o tym, że jesteś bardziej inteligentny, niż ci się wydaje

3. Przywiązywanie zbyt dużej wagi do swojej samooceny

Praca z ludźmi, którzy są bardziej wykwalifikowani lub inteligentniejsi, otrzymywanie negatywnych opinii, zaryzykowanie i poniesienie porażki – wszystkie te sytuacje mogą zmniejszać odporność psychiczną osoby, która przykłada zbyt dużą wagę do swojej samooceny. Zdarza się, że osoby inteligentne celowo unikają takich „konfrontacji”.

Ekspertka przekonuje, że współpracę z ludźmi, którzy pod pewnymi względami są od nas mądrzejsi, powinniśmy traktować nie jako zagrożenie, lecz szansę.

4. Skłonność do szybkiego znudzenia

Inteligencja to nie to samo co ciekawość, ale jeśli posiadasz obydwie z tych cech, możesz łatwo znudzić się ciągłym wykonywaniem tych samych obowiązków. Intelekt, zainteresowanie światem oraz zamiłowanie do ciągłego rozwoju poprzez naukę nowych rzeczy może sprawić, że gdy tylko opanujesz dany temat, twój zapał szybko zmaleje – wyjaśnia ekspertka.

Tolerowanie krótkich okresów nudy może mieć jednak bardzo korzystny wpływ na udaną karierę zawodową. „Poświęć na przykład 5 godz. w tygodniu na monotonną, ale dochodową aktywność” – radzi Boyes w swoim artykule dla HBR.

Zobacz także:

Najbogatsi mogą być mniej inteligentni od gorzej zarabiających. Są nowe, zaskakujące badania

5. Dogłębne rozmyślanie nad rozwiązaniem każdego problemu

Czasami osoby o wysokiej inteligencji uważają, że dokładne analizowanie może rozwiązać każdy problem. Zdarza się jednak tak, że to właśnie jedna z alternatywnych strategii, która zostaje zignorowana wskutek nadmiernego rozważania każdego potencjalnego błędu, mogłaby przynieść większe korzyści.

Rozmyślanie może stać się niezdrową obsesją – ostrzega Boyes. „Pozwól sobie na naukę poprzez działanie, a nie wyczerpujące analizy”.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *