Chiny. Huawei pokazał nowy telefon. Amerykanie zaskoczeni użytym w nim procesorem

Huawei Mate 60 Pro napędzany jest chipem SMIC 7 nm – wynika z analizy TechInsights dla Bloomberga. To by oznaczało, że Chiny poczyniły ogromne postępy w kwestii obchodzenia amerykańskich sankcji.

Chiny Huawei Pokazał Nowy Telefon Amerykanie Zaskoczeni Użytym W Nim Procesorem F7d8bdb, NEWSFIN

Huawei Mate 60 Pro (GETTY, NurPhoto)

Huawei i Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), chiński producent chipów, zbudowali 7-nanometrowy procesor do zasilania telefonu Mate 60 Pro. Zdaniem agencji to oczywisty dowód na to, że Pekin notuje postępy w obchodzeniu amerykańskich sankcji, które mają ograniczyć dostęp Chinom do najnowszej technologii.

Nowy procesor zaskoczył świat

Na potrzeby analizy specjaliści TechInsights rozebrali smartfon. Znaleźli w nim chip Kirin 9000s, który został wyprodukowany w Chinach przez SMIC. Eksperci podkreślili, że procesor ma 7 nm, co wprost pokazuje, że chiński rząd czyni postępy w procesie budowy wewnętrznego ekosystemu chipów.

Na ten moment nie ma jednak pewności, czy oba koncerny będą w stanie produkować ten model chipów na dużą skalę lub po rozsądnych kosztach. Podaje jednak w wątpliwość skuteczność amerykańskiego systemu sankcji zmierzającego do odcięcia Chin od technologii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chiński sprzęt groźny jak nigdy. Ekspert: ja nie kupuję

Amerykanie obawiają się, że Chińczycy wykorzystają najnowsze osiągnięcia do zwiększenia swojego potencjału wojskowego. Administracja USA zresztą już w zeszłym roku próbowała ograniczyć dostępność Chinom do chipów 14 nm poprzez zwiększoną kontrolę eksportu. Na „czarną listę” zarazem trafiły Huawei i SMIC.

Chiny wyprzedziły ruchy Amerykanów?

Teraz jednak Chiny pokazały, że są w stanie wyprodukować nowocześniejsze chipy. Nawet jeżeli na razie robią to w ograniczonym zakresie, to jest to „dość ważne oświadczenie” dla świata – stwierdził wiceprzewodniczący TechInsights Dan Hutcheson w rozmowie z Bloombergiem.

Postęp technologiczny firmy SMIC przyspiesza i wydaje się, że w technologii 7 nm udało im się rozwiązać problemy związane z wydajnością – stwierdził Dan Hutcheson.

Na reakcje giełd nie trzeba było długo czekać. Akcje SMIC w Hongkongu rosły w poniedziałek o 11 proc., co jest najwyższym skokiem od stycznia 2021 r. Z kolei w Szanghaju akcje spółki rosły o 6 proc.

Huawei wypuszcza flagowca „po cichu”

Huawei wypuściło Mate 60 Pro w ubiegłym tygodniu. Koncern zrobił to „po cichu”, czyli nie podał szczegółów specyfikacji telefonu, takich jak: konstrukcja procesora czy prędkość połączenia bezprzewodowego.

Testy przeprowadzone przez Bloomberga wskazują, że Mate 60 Pro może osiągać prędkość komórkową porównywalną z urządzeniami 5G, takimi jak najnowsze iPhone’y Apple’a.

Samo Huawei znajduje się na „czarnej liście” od 2019 r. Decyzję o wpisaniu na nią koncernu podjął jeszcze poprzedni prezydent USA Donald Trump.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *