„Nocna zmiana” w PGE. Odwołano prezesa, jest następca

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej odwołała członków zarządu PGE na czele z prezesem Wojciechem Dąbrowskim – poinformowała spółka w komunikacie giełdowym opublikowanym tuż po godzinie 22:00 w czwartek 7 lutego. Rada delegowała do zarządu spośród swojego grona Eryka Kosińskiego i powierzyła mu obowiązki prezesa zarządu. Zdjęcie

Nocna Zmiana W Pge Odwolano Prezesa Jest Nastepca 0e8aea5, NEWSFIN

W państwowym gigancie energetycznym PGE doszło do zmian w zarządzie. Rada nadzorcza odwołała prezesa Wojciecha Dąbrowskiego. /Adam Burakowski/REPORTER /East News Reklama

Z zarządu PGE, oprócz prezesa Dąbrowskiego, rada nadzorcza odwołała też Wandę Buk, wiceprezes ds. regulacji, i Rafała Włodarskiego, wiceprezesa ds. wsparcia i rozwoju.

Jednocześnie rada nadzorcza zdecydowała o delegowaniu do zarządu – na trzy miesiące – dwóch członków spośród swojego grona.

Erykowi Kosińskiemu rada nadzorcza powierzyła obowiązki prezesa PGE, a Małgorzata Banasik została czasowo członkiem zarządu energetycznego koncernu. Zarówno Eryk Kosiński, jak i Małgorzata Banasik są prawnikami.

Reklama

Eryk Kosiński tymczasowym szefem PGE. Ma imponujące CV

Eryk Kosiński jest m.in. kierownikiem Zakładu Publicznego Prawa Gospodarczego, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Fulbright Fellow, James Baker Institute for Public Policy, Center for Energy Studies, Rice University, Houston USA (2023/2024); visiting professor na Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Sił Powietrznych w Charkowie, członkiem zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Poznaniu. W latach 2008-2009 był prezesem Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie, w latach 2010-2011 zastępcą prezydenta Bydgoszczy, a w okresie 2001-2014 wykładał na uczelniach zagranicznych – m.in. w Rosji i na Islandii.

Jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa energetycznego, publicznego prawa gospodarczego, finansów publicznych, prawa ochrony konkurencji, prawa transportowego, prawnej regulacji inwestycji infrastrukturalnych, zamówień publicznych, publicznego prawa ochrony zdrowia, prawnej regulacji wolnych zawodów, prawa hazardowego czy postępowania administracyjnego.

Prawniczka w zarządzie energetycznego giganta

Małgorzata Banasik to partner zarządzający Kancelarii BWW, radca prawny z 20-letnim doświadczeniem w obsłudze prawnej przedsiębiorstw działających w branży elektroenergetycznej, gazowej, ciepłowniczej, odnawialnych źródeł energii, wykorzystania odpadów w procesie odzysku energetycznego oraz użyteczności publicznej. Wspierała również firmy z branży chemicznej i nowych technologii. W latach 2007-2015 aktywnie uczestniczyła w procesach liberalizacji polskiego rynku gazu: tworząc niezależnego OSP (operatora systemów przesyłowych) oraz wprowadzając gaz na Towarową Giełdę Energii. Implementowała przepisy UE do polskiego systemu prawa na poziome ustaw i rozporządzeń. Uczestniczyła w procesach wydzielania infrastruktury energetycznej i jej transferu pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi.

W okresie 2009- 2018 zaangażowana była w proces integracji rynków gazu w regionie Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej. Doradzała w projektach zapewniających dywersyfikację dostaw gazu do Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym przy budowie terminalu LNG w Świnoujściu, stworzeniu wirtualnego oraz fizycznego rewersu w Mallnow, czy połączeń międzyoperatorskich z Danią (Baltic Pipe), Litwą i Słowacją. 

PGE jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce; dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientom. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. W ponad 60 procentach jest własnością państwa.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *