Opłata klimatyczna w Polsce. Planowane są istotne modyfikacje stawek, wzrosną koszty pobytu w hotelach

Język: polski MSiT postuluje, aby podstawą do naliczania opłaty miejscowej były walory turystyczne, a nie przyrodnicze; sugeruje modyfikacje projektu przygotowanego przez MF. Wiceminister sportu Ireneusz Raś poinformował również, że projekt ustawy regulującej najem krótkoterminowy ma powrócić na posiedzenie rządu w nadchodzącym tygodniu.

Podatek turystyczny w Polsce po nowemu. Zapłacimy więcej za nocleg

fot. Sompetch Khanakornpratip / / Shutterstock

Na konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki pochylili się nad znaczeniem opłaty miejscowej w kontekście krajowej gospodarki turystycznej.

Zgodnie z aktualnymi przepisami, gminy o charakterze turystycznym mogą pobierać opłatę miejscową, pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów. Tę daninę nalicza się od osób przebywających w lokalizacjach o szczególnych walorach krajobrazowych lub klimatycznych w celach turystycznych, wypoczynkowych lub edukacyjnych. Kwota ta jest doliczana bezpośrednio do rachunku za nocleg. Natomiast w uzdrowiskach pobierana jest opłata uzdrowiskowa – lokalny podatek od osób, których pobyt przekracza jedną dobę.

Dyrektor departamentu turystyki w MSiT, Dominik Borek, przedstawił rekomendowane przez ministerstwo zmiany do projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opracowanego przez resort finansów. Projekt ten zakłada podniesienie stawek opłaty miejscowej oraz uzdrowiskowej.

Propozycje Ministerstwa Sportu i Turystyki koncentrują się głównie na samej definicji opłaty miejscowej. Resort sportu i turystyki zaleca wyłączenie czynników klimatycznych oraz walorów krajobrazowych jako przesłanek do pobierania opłaty miejscowej.

– Nasze analizy wskazują, że w państwach członkowskich Unii Europejskiej opłaty turystyczne powiązane z klimatem należą do rzadkości – zaznaczył Borek.

Wyjaśnił, że tego typu rozwiązania stosowane są głównie w uzdrowiskach. Jego zdaniem, funkcjonowanie opłaty miejscowej powinno bazować na atrybutach turystycznych, a nie klimatycznych.

Wiceminister sportu, Ireneusz Raś, podkreślił, że modyfikacje w definicji opłaty miejscowej mogą przyczynić się do rozwoju turystyki w miejscowościach, które obecnie są wyłączane z możliwości jej pobierania z powodu niespełniania kryteriów klimatycznych.

– Chcielibyśmy, aby te miejsca, które stanowią motory wzrostu gospodarczego Polski i przyczyniają się do powiększania budżetu państwa, nie były pomijane ze względu na inne regulacje. Chcemy, aby ta opłata była na rozsądnym poziomie, nieobciążającym zbytnio turystów, by utrzymać gościnność – zaznaczył wiceszef resortu.

Odnosząc się do kwestii szarej strefy w turystycznym najmie, wiceminister Raś wskazał na kluczowe znaczenie przepisów regulujących najem krótkoterminowy. Zwrócił uwagę na projekt MSiT, który proponuje zdefiniowanie tego rodzaju najmu jako usługi hotelarskiej świadczonej przez okres krótszy niż 30 dni.

Dokument ten przewiduje utworzenie Centralnego Rejestru Turystycznych Obiektów Noclegowych, gromadzącego informacje o apartamentach, mieszkaniach i domach wynajmowanych turystom. Każdy obiekt otrzyma unikalny numer identyfikacyjny, który będzie musiał być uwzględniany m.in. w internetowych ofertach najmu.

Według wiceministra Rasia, wprowadzenie takiego rejestru doprowadzi do sytuacji, w której „cała szara strefa wejdzie do systemu”.

Zapytany, czy projekt został wycofany do Stałego Komitetu Rady Ministrów, Raś poinformował, że w nadchodzącym tygodniu powróci on do prac rządu. Wiceminister zwrócił uwagę na konieczność uwzględnienia opinii wszystkich zainteresowanych stron – samorządów, podmiotów z branży turystycznej oraz rządu.

Podkreślił, że w trakcie prac nad projektem przeprowadzono 150 konsultacji. Przyznał, że być może nie wszystkich uda się w pełni zadowolić, ale celem jest stworzenie przepisów korzystnych dla rozwijającej się polskiej turystyki.

Od 20 maja bieżącego roku w Unii Europejskiej obowiązuje rozporządzenie STR dotyczące najmu krótkoterminowego. Wprowadza ono wymóg posiadania numerów identyfikacyjnych dla obiektów wynajmowanych turystom.

Przygotowany przez MSiT projekt w sprawie najmu krótkoterminowego miał być rozpatrywany na wtorkowym posiedzeniu rządu, jednak nie został przyjęty. Przewodnicząca partii Polska2050, minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, poinformowała we wtorek na platformie X o wstrzymaniu przez Radę Ministrów dalszych prac nad tym projektem. Jak zaznaczyła, projekt ten „miałby na celu wykluczenie mieszkańców z możliwości wpływania na najem krótkoterminowy w ich bezpośrednim sąsiedztwie”.

Propozycja MF dotycząca opłaty miejscowej przewiduje jej podwyższenie do odpowiednio 3,56 zł, 5,03 zł oraz 6,86 zł za noc. Obecnie maksymalna stawka wynosi 3,46 zł dziennie (w 2026 r.), a w miejscowościach uzdrowiskowych – 4,89 zł dziennie. Maksymalna stawka opłaty uzdrowiskowej w 2026 r. to 6,67 zł dziennie.

Zmieni się również mechanizm poboru tych opłat. Obecnie pobierają je wyznaczeni inkasenci gminni. Projekt zakłada, że za pobór będą odpowiedzialni płatnicy – podmioty świadczące usługi zakwaterowania. W zamian za pobór opłaty, płatnicy ci będą mogli otrzymywać wynagrodzenie, a jednocześnie nie będą musieli już ustalać celu pobytu (obecnie np. pobyty w miejscowościach turystycznych w celach biznesowych są zwolnione z tej opłaty).

Z opłaty zwolnione będą również pobyty trwające dłużej niż 30 dni. Ponadto gminy otrzymają możliwość ustalania niższych stawek, uwzględniając np. wiek turysty, cel jego wizyty, a także lokalizację obiektu. (PAP)

bch/ mmu/

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *