Na czym polega inwestowanie w oszczędnościowe obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe uważa się za jedną z najbardziej stabilnych form inwestycji dostępnych na rynku finansowym, ponieważ emitowane są przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością – przyciągają zarówno doświadczonych inwestorów, którzy poszukują bezpiecznych aktywów, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z obligacjami. Zdjęcie

Na Czym Polega Inwestowanie W Oszczednosciowe Obligacje Skarbowe F750066, NEWSFIN

Czy inwestycja w obligacje skarbowe jest bezpieczna? /123RF/PICSEL

Czy inwestycja w obligacje skarbowe jest bezpieczna?

W jaki sposób można inwestować? Na przykład kupując za zebrane oszczędności detaliczne obligacje Skarbu Państwa. Dlaczego akurat one? Ponieważ są uważane za jeden z najbezpieczniejszych produktów finansowych. Tego rodzaju papiery wartościowe emitowane są przez polski rząd. Ich celem jest pozyskanie środków finansowych na pokrycie deficytu budżetowego. Najprościej mówiąc, kupując obligacje skarbowe, pożyczamy pieniądze naszemu państwu. W zamian za to zobowiązuje się ono w ustalonym terminie, czyli tak zwanym terminie wykupu, do zwrotu wpłaconej kwoty oraz wypłaty należnych odsetek.

Oszczędnościowe obligacje uważane są za bardzo bezpieczne, ponieważ za ich wykup Skarb Państwa odpowiada całym majątkiem. Nic więc dziwnego, że jak wskazują dane Ministerstwa Finansów, Polacy chętnie sięgają po detaliczne obligacje skarbowe – ich łączna sprzedaż w 2023 roku wyniosła 48,66 mld zł.

Stabilna inwestycja

Bezpieczeństwo to pierwsza z zalet wymienianych w kontekście w obligacji skarbowych. Kolejną jest dochód w postaci odsetek. Ich wysokość lub zasady ustalania określone są w momencie emisji, a odsetki mogą być wypłacane  cyklicznie, na przykład co miesiąc lub rok albo w dniu wykupu obligacji. Dla osób, które szukają stabilnego źródła dochodu, obligacje oszczędnościowe mogą być atrakcyjną opcją.

Na korzyść obligacji działa również ich różnorodność. Dzięki niej można dopasować inwestycję do indywidualnych celów i preferencji. Oprocentowanie stałe i zmienne, różne okresy inwestowania – inwestowanie krótko i długoterminowe. Elastyczna oferta pozwala na wybranie i dopasowanie obligacji do własnych potrzeb i oczekiwań.

Jak kupować obligacje skarbowe?

Pomnażanie oszczędności można zacząć nawet od 100 zł, gdyż każda detaliczna obligacja skarbowa, niezależnie od jej rodzaju, właśnie tyle kosztuje. Oszczędnościowe obligacje skarbowe dostępne w Biurze Maklerskim Pekao można nabyć w zasadzie w dowolnym momencie za pośrednictwem aplikacji mobilnej, serwisu internetowego, infolinii lub w placówce stacjonarnej. Umowę można podpisać bez wychodzenia z domu. Warto zaznaczyć, że prowadzenie rachunku pieniężnego, zawarcie umowy, zakup obligacji i zamiana obligacji odbywają się bez ponoszenia kosztów.

Sprzedaż i obsługa oszczędnościowych obligacji skarbowych możliwa jest za pomocą serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay lub w Punktach Sprzedaży Obligacji umiejscowionych w Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego Pekao i Punktach Usług Maklerskich, zlokalizowanych w placówkach Banku Pekao S.A. lub pod numerem tel: 800 105 800.

Zatem inwestowanie w obligacje skarbowe jest świetną opcją dla osób poszukujących stabilnych inwestycji o niskim ryzyku. Umożliwia stały dochód, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz różnorodność obligacji, które można dopasować do własnych preferencji.

Publikacja handlowa. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Szczegółowe informacje o usłudze, w tym opis kosztów oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, oraz informacje nt. sprzedaży krzyżowej usług maklerskich świadczonych przez Biuro Maklerskie Pekao, w tym opis ryzyk oraz wskazanie kosztów i opłat związanych z zawarciem, wykonaniem lub rozwiązaniem poszczególnych umów, zawarte są w Regulaminie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao, Taryfie opłat w zakresie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao oraz Pakiecie informacyjnym, dostępnych na stronie pekao.com.pl/obligacje-skarbowe.

płatna współpraca

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *